Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сърбия купува от Франция изтребители "Рафал"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Сърбия Александър Вучич съобщи, че сръбското правителство работи върху няколко споразумения с Франция преди посещението на френския президент Еманюел Макрон в страната тази седмица, включително върху споразумение за доставки на електроенергия и за закупуване на изтребители "Рафал" (Rafale), предаде белградската агенция Бета, цитирана от БТА.

На 29 и 30 август се очаква президентът на Франция да бъде на официално посещение в Белград. Той ще има среща с Вучич, с когото ще обсъдят въпроси, свързани с икономиката, здравеопазването, енергетиката, културата и изкуствения интелект.

В интервю за сръбската телевизия „Пинк“ снощи сръбският президент посочи, че Сърбия ще подпише споразумение с френската електрокомпания "Електрисите дьо Франс" (Électricité de France) за доставки на електроенергия. По думите му до десет години Сърбия вече няма да има проблеми с електроенергията.

Вучич отбеляза, че се подготвя и споразумение за закупуване на изтребители „Рафал“ от Франция, но то все още „не е готово“.

Сръбският президент коментира и спекулациите в медиите за възможно споразумение с Франция за складиране на ядрени отпадъци в Сърбия. Той подчерта, че не вярва „някой да е толкова наивен или глупав, за да повярва в това“.

„Не разговаряме за това, имаме закони, които пречат“, посочи той и допълни, че такова споразумение не е в интерес на Сърбия.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Рим пристигнаха всички кардинали, които ще избират новия папа

В Рим са вече всички кардинали, които от сряда – 7-и май, в Сикстинската капела ще изберат нов папа. От 135 кардинални с право на вот, не присъстват по здравословни причини един испански и един африкански кардинал. Днес се проведоха нови две   конгрегации (срещи) с участието на общо 179 кардинали. Всички 133-а кардинали   под 80-годишна..

публикувано на 05.05.25 в 22:33

Силен дъжд наводни тази вечер силистренското село Смилец

Силен дъжд наводни тази вечер къщи и градини и покри с кални наноси по улиците на силистренското село Смилец. Каналът в селото не е успял да поеме стичащата се от високите части вода. От "Пожарна безопасност и защита на населението" отводняват наводнените къщи, съобщи кметът на селото Мария Димитрова: "Просто катастрофално. Аз бяха на..

публикувано на 05.05.25 в 22:15
Снимката е илюстративна

Възстановено е движението през Прохода на Републиката (обновена)

Възстановено е движението през Прохода на Републиката, след като по-рано тази вече беше непроходими за автомобили за повече от часа заради две тежки катастрофи. Около 17.00 часа край великотърновското село Вонеща вода се удариха тир и лек автомобил. Камионът напусна местопроизшествието. Водачът е установен в друга област и се конвоира до..

обновено на 05.05.25 в 22:12

Израел може да завземе цялата Ивица Газа при новата разширена операция

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в понеделник, че разширената офанзива срещу палестинската военна групировка "Хамас" ще бъде "интензивна", след като кабинетът му по сигурност одобри планове, които могат да включват завземане на цялата Ивица Газа и контрол над предоставяната хуманитарна помощ, предаде Ройтерс. Служител на..

публикувано на 05.05.25 в 21:33

Ракетни удари по пристанището Худейда в Йемен

Шест ракетни удара са били нанесени по пристанището Худейда в Йемен, съобщи свързаната с хутите телевизия "Ал Масира", обвинявайки за нападението Израел и Съединените щати. Това става ден, след като хутите, свързани с Иран, изстреляха ракета, която нанесе удар близо до основното летище на Израел - "Бен Гурион", предаде Ройтерс. "Повече от 30..

публикувано на 05.05.25 в 20:26

Зам.-кметът на Варна Диан Иванов напуска екипа на Благомир Коцев

Заместник-кметът в Община Варна с ресор "Правни въпроси" Диан Иванов напуска екипа на кмета Благомир Коцев. Здравословни и лични причини са го накарали да вземе това решение, обяви самият той по време на брифинг.  Иванов благодари за доверието, което му е гласувал Коцев, като нaпрaви кратък отчет на дейността си. Той обобщи на какъв етап са..

публикувано на 05.05.25 в 20:25
Екатерина Барабаш

Руската журналистка Екатерина Барабаш избяга във Франция и поиска политическо убежище

Руската журналистка Екатерина Барабаш, заплашвана с 10 години затвор в страната си заради критики срещу войната в Украйна, е стигнала до Франция, където иска политическо убежище . Тя даде пресконференция в седалището на "Репортери без граници" в Париж. "В Русия вече няма журналистика" - заяви Екатерина Барабаш пред своите колеги на..

публикувано на 05.05.25 в 20:13