За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското иконографско сдружение. Елена Дюлгерова е студентка по богословие и учител по религия.
Християнските ценности в публичния живот и в поведението на политиците
Това, което виждам в момента, като че ли има нужда от още по - голямо обръщане към Бога, тъй като липсата на диалог не е присъща на християнина, той е диалогичен и умее да намира решения за полза на ближния, а не за собствена нужда, споделя Елена Дюлгерова. Тя са надява да се увеличи това ценностно присъствие сред тези, които ни управляват и държавата да се стабилизира и да тръгне в една по- добра за нея посока.
Според Марина Йорданова никога не е било роля на църквата да се намесва в политическия живот, но е добре, ако политиците следват християнските ценности, защото това довело до добруването на целия народ - това предполага мисъл и грифа за всеки, за по-слабия. Политиците трябва да се поучат от този начин на мислене.
За религията в училище
Елена Дюлгерова казва, че това не е решение от днес за утре и са важни обществените нагласи извън църковните хора. Те трябва да видят ползите от това обучение за децата си. Трябва да има публичен дебат по темата, добра аргументация как да присъства религията, защото трябва да има свободен избор.
Марина Йорданова смята, че ние се плашим да направи тази крачка. Толкова много държави, даже Скандинавските държави, които са традиционно по-либерални от нас, имат такова обучение в началните класове и това не притеснява никого, защото вярата не е нещо, в което човек може да бъде задължен, но да имаш поглед върху различните религиозни учения е много ценно са всеки и това трябва да бъде част от образованието.
Духовните събития през това лято
Марина представя събора на иконографите в Бачковския манастир, който се проведе през август като среща за обогатяване на над 35 души. В програмата му бяха включени изложба, демонстрации по направа на обков за икона, показно за слагане на кован ореол върху готова икона, духовни лекции и богословски теми, тенденции в иконописта.
Елена се завърна от православен лагер в Кремиковския манастир, впечатлена от духовната си среща с деца със специални потребности. Като учител Елена е преминала две смени в лагера, с деца от масово училища и деца от сдружение "Паралелен свят". След тази смяна тя е обогатена духовно още повече, след завръщането си се чувства кат друг човек и е много диалогична в личния си живот.
Християнското семейство - домашна църква
"Това е темата на православните лагери, на които Елена Дюлгерова е преминала като учител в две смени. Винаги в лагерите имаме три основни теми, подчинени на основната тема. Това е православен лагер, там ние изучаваме и молитва и песнопения, а когато в едно семейство присъства Бог - то е християнско. В това семейство се молим заедно, казва Елена.
Иконата в нашата домашна църква
"Много повече хора искат да имат икони, усещат силна привързаност към иконите, които притежават и имат нужда да се помолят. Въпреки че, не всички икони са рисувани, но това не я прави неистинска икона. Случвало се е и икона, която е изрезка от вестник да чудотвори. Има икони, които са с догматически грешки, но ако човек подхожда с искрена молива пред нея, тя ще бъде чута, сподели Мария.
Още по темата слушайте в интервюто на Добринка Добрева с Елена Дюлгерова и Марина Йорданова.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..