Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Вярата е търсене, което ние изпитваме през целия си живот"

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Снимка: Ани Петрова

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? - 

За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското иконографско сдружение. Елена Дюлгерова е студентка по богословие и учител по религия.

Християнските ценности в публичния живот и в поведението на политиците

Това, което виждам в момента, като че ли има нужда от още по - голямо обръщане към Бога, тъй като липсата на диалог не е присъща на християнина, той е диалогичен и умее да намира решения за полза на ближния, а не за собствена нужда, споделя Елена Дюлгерова. Тя са надява да се увеличи това ценностно присъствие сред тези, които ни управляват и държавата да се стабилизира и да тръгне в една по- добра за нея посока.

Според Марина Йорданова никога не е било роля на църквата да се намесва в политическия живот, но е добре, ако политиците следват християнските ценности, защото това довело до добруването на целия народ - това предполага мисъл и грифа за всеки, за по-слабия. Политиците трябва да се поучат от този начин на мислене.

За религията в училище

Елена Дюлгерова казва, че това не е решение от днес за утре и са важни обществените нагласи извън църковните хора. Те трябва да видят ползите от това обучение за децата си. Трябва да има публичен дебат по темата, добра аргументация как да присъства религията, защото трябва да има свободен избор.

Марина Йорданова смята, че ние се плашим да направи тази крачка. Толкова много държави, даже Скандинавските държави, които са традиционно по-либерални от нас, имат такова обучение в началните класове и това не притеснява никого, защото вярата не е нещо, в което човек може да бъде задължен, но да имаш поглед върху различните религиозни учения е много ценно са всеки и това трябва да бъде част от образованието.


Духовните събития през това лято

Марина представя събора на иконографите в Бачковския манастир, който се проведе през август като среща за обогатяване на над 35 души. В програмата му бяха включени изложба, демонстрации по направа на обков за икона, показно за слагане на кован ореол върху готова икона, духовни лекции и богословски теми, тенденции в иконописта.

Елена се завърна от православен лагер в Кремиковския манастир, впечатлена от духовната си среща с деца със специални потребности. Като учител Елена е преминала две смени в лагера, с деца от масово училища и деца от сдружение "Паралелен свят". След тази смяна тя е обогатена духовно още повече, след завръщането си се чувства кат друг човек и е много диалогична в личния си живот.

Християнското семейство - домашна църква

"Това е темата на православните лагери, на които Елена Дюлгерова е преминала като учител в две смени. Винаги в лагерите имаме три основни теми, подчинени на основната тема. Това е православен лагер, там ние изучаваме и молитва и песнопения, а когато в едно семейство присъства Бог - то е християнско. В това семейство се молим заедно, казва Елена.

Иконата в нашата домашна църква

"Много повече хора искат да имат икони, усещат силна привързаност към иконите, които притежават и имат нужда да се помолят. Въпреки че, не всички икони са рисувани, но това не я прави неистинска икона. Случвало се е и икона, която е изрезка от вестник да чудотвори. Има икони, които са с догматически грешки, но ако човек подхожда с искрена молива пред нея, тя ще бъде чута, сподели Мария.


Още по темата слушайте в интервюто на Добринка Добрева с Елена Дюлгерова и Марина Йорданова.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02