Ние сме абсолютните жертви на това, че от образователната ни система излизат хора, крайно неподготвени. И ние като работодатели инвестираме много, за да се създадат допълнително академии и да се помогне на нашите млади хора, да се квалифицират, за да се адаптират към средата на труда.
Това коментира в интервю пред БНР Добромир Иванов от БЕСКО.
Асоциацията заедно с други работодатели се включи в дискусия за образованието и спорните промени в Закона за училищното и предучилищното образование.
"За нас темата за образованието е ключова и участваме активно в опитите да се подобри образователната система от гледна точка на самите ни бизнеси. Видяхме с последните промени, че всъщност могат да се съберат политиците и много бързо да направят нещо, но всъщност то не е това, което да решава реалните проблеми на образованието ни. Защото там политическата воля липсва и година и половина нито едно от важните неща не се случва", коментира Добромир Иванов.
В подкрепа на твърдението си той посочи, че в момента всяко четвърто дете в I клас не говори добре български език или изобщо не говори:
"Ние нямаме политика за езикова интеграция, а това е въпрос на национална сигурност. От друга страна 54% от завършващите XII клас са функционално неграмотни. Това означава, че не могат да се ориентират добре в метрото и не съобразяват средата около тях. Ние сега нямаме представа какви ще са след 10 години основните професии, а ти трябва да подготвиш младите да се адаптират към реалния свят."
Иванов посочи, че искането на работодателите са за стандарта за качество в образованието:
"Министър Галин Цоков обещава, че от началото на годината това ще се случи. Работата по промяната в новите учебните програми, как мерим работата на учителите и съответно ние виждаме ясно, че или няма политическа воля, или няма капацитет да се реализират тези промени."
Положителното в работата на Цоков като министър е, че "отвори врата да се работи". Според Добромир Иванов е добре да се гарантират високи заплати на учителите, но срещу това да има резултати.
"Трябва да видим тази система как става по-добра, но тя буксува в дирекциите в МОН. В тези нестабилни времена реалността е, че цялата власт се изземва от администрацията в МОН. Децата стават жертва на една система, която е неадекватна. Те учат реките в Африка и каква руда има. Те трябва да изучават нещо от реалния живот. Това виждаме като родители и работодатели, че имаме една от най-натоварените учебни програми в света и няма резултат от нея. Не се изважда полезното, топката е при МОН и тези експерти. Твърде много време минава без резултати", обясни Добромир Иванов.
"Искането на работодателите е преминаването от наизустяване на факти към формиране на умение в тези деца. Това е свързано с как променяме оценяването. Да разделим изпитите за кандидатстване от тези за външно оценяване. С друг изпит да се кандидатства. Сега се мерят частните учители, а не реално къде се намира едно училище", категоричен е представителят на БЕСКО.
И отбеляза, че голяма тема е профилираното кандидатстване не след 7, а след 9 клас.
Според него промените в Закона за училищното и предучилищното образование не решават никакъв проблем. В момента сме в пълен блокаж в държавата, категоричен е Добромир Иванов.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. Тенденцията беше..
Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им. Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..
Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф. Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..