Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сега системата оценява частните учители, а не реално мястото на училището"

Добромир Иванов: Промените в образованието буксуват в дирекциите на МОН

"Децата стават жертва на една система, която е неадекватна"

| Интервю
Добромир Иванов
Снимка: БГНЕС

Ние сме абсолютните жертви на това, че от образователната ни система излизат хора, крайно неподготвени. И ние като работодатели инвестираме много, за да се създадат допълнително академии и да се помогне на нашите млади хора, да се квалифицират, за да се адаптират към средата на труда.

Това коментира в интервю пред БНР Добромир Иванов от БЕСКО.

Асоциацията заедно с други работодатели се включи в дискусия за образованието и спорните промени в Закона за училищното и предучилищното образование.

"За нас темата за образованието е ключова и участваме активно в опитите да се подобри образователната система от гледна точка на самите ни бизнеси. Видяхме с последните промени, че всъщност могат да се съберат политиците и много бързо да направят нещо, но всъщност то не е това, което да решава реалните проблеми на образованието ни. Защото там политическата воля липсва и година и половина нито едно от важните неща не се случва", коментира Добромир Иванов.

В подкрепа на твърдението си той посочи, че в момента всяко четвърто дете в I клас не говори добре български език или изобщо не говори:

"Ние нямаме политика за езикова интеграция, а това е въпрос на национална сигурност. От друга страна 54% от завършващите XII клас са функционално неграмотни. Това означава, че не могат да се ориентират добре в метрото и не съобразяват средата около тях. Ние сега нямаме представа какви ще са след 10 години основните професии, а ти трябва да подготвиш младите да се адаптират към реалния свят."

Иванов посочи, че искането на работодателите са за стандарта за качество в образованието:

"Министър Галин Цоков обещава, че от началото на годината това ще се случи. Работата по промяната в новите учебните програми, как мерим работата на учителите и съответно ние виждаме ясно, че или няма политическа воля, или няма капацитет да се реализират тези промени."

Положителното в работата на Цоков като министър е, че "отвори врата да се работи". Според Добромир Иванов е добре да се гарантират високи заплати на учителите, но срещу това да има резултати.

"Трябва да видим тази система как става по-добра, но тя буксува в дирекциите в МОН. В тези нестабилни времена реалността е, че цялата власт се изземва от администрацията в МОН.  Децата стават жертва на една система, която е неадекватна. Те учат реките в Африка и каква руда има. Те трябва да изучават нещо от реалния живот. Това виждаме като родители и работодатели, че имаме една от най-натоварените учебни програми в света и няма резултат от нея. Не се изважда полезното, топката е при МОН и тези експерти. Твърде много време минава без резултати", обясни Добромир Иванов.

"Искането на работодателите е преминаването от наизустяване на факти към формиране на умение в тези деца. Това е свързано с как променяме оценяването. Да разделим изпитите за кандидатстване от тези за външно оценяване. С друг изпит да се кандидатства. Сега се мерят частните учители, а не реално къде се намира едно училище", категоричен е представителят на БЕСКО.

И отбеляза, че голяма тема е профилираното кандидатстване не след 7, а след 9 клас. 

Според него промените в Закона за училищното и предучилищното образование не решават никакъв проблем. В момента сме в пълен блокаж в държавата, категоричен е Добромир Иванов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов: Кметове предложиха 111 обществени сгради за домове за стари хора

Кметове от различни градове на страната са предложили 111 обществени сгради с отпаднала необходимост, които биха могли да се трансформират в домове за стари хора.  Това обяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов след среща с представители на общините. Агенцията за качеството на социалните услуги ще направи преглед на..

публикувано на 08.07.25 в 16:06

Обвиняемият за смъртта на Сияна остава в ареста

Окръжният съд в Плевен се извини на журналистите заради ситуацията, при която не бяха допуснати в залата по делото за катастрофата край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна.  Обвиняемият шофьор остава в ареста с най-тежката мярка "задържане под стража" след като за втори път съдът не уважи неговото искане за изменение. Преди съдът да..

публикувано на 08.07.25 в 16:05
Наталия Киселова

Н. Киселова: Въвеждането на еврото ще изисква промени в българското законодателство

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова излезе с позиция, в която заявява готовността на парламента да подкрепи мерките, предложени от регулаторите и изпълнителната власт, в случай че се установят законодателни пропуски, позволяващи спекула след въвеждането на еврото. Киселова посочва, че въвеждането на еврото като официална..

публикувано на 08.07.25 в 15:55
Димитър Радев

Димитър Радев: Еврозоната не е просто шанс, а историческа перспектива за България

Присъединяването към еврозоната е стратегически избор, който носи стабилност, доверие и достъп до мощни финансови и икономически ресурси. Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев в блиц интервю за БТА, дадено минути, след като страната ни получи финално зелена светлина да се присъедини към еврозоната от 1 януари догодина. ЕП подкрепи..

публикувано на 08.07.25 в 15:47

Министър Петкова: Днес България постигна една своя стратегическа цел - членството в еврозоната

България ще бъде стожер на фискалната дисциплина в еврозоната, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова на официалната церемония по подписването на финалните документи за влизането на България в еврозоната и въвеждането на еврото в нашата страна на 1-ви януари 2026 г.  На нея присъстваха Стефани Лосе, икономически министър на Дания,..

публикувано на 08.07.25 в 15:36

Мнозинството от израелците са разочаровани от срещата на Нетаняху с Тръмп

Мнозинството от израелците са разочаровани, че срещата на премиера Бенямин Нетаняху с американския президент Доналд Тръмп не завърши с примирие за ивицата Газа. Израелската офанзива срещу анклава продължава да взима жертви и от двете страни. Нетаняху пристигна във Вашингтон за среща с Тръмп Американският президент изрази убеденост, че..

публикувано на 08.07.25 в 15:17

Политици и държавници приветстваха присъединяването ни към еврозоната

След гласуването в Европейския парламент в Страсбург и на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което финализира процеса по влизане на България в еврозоната и въвеждането на еврото в нашата страна, последваха поздравления от държавници и политици в София. Премиерът Росен Желязков написа в платформата "X": "Успяхме! От..

публикувано на 08.07.25 в 15:14