Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че е мит разпространяваната през последните дни от медии и анализатори в Гърция информация, че страната вече е по-зле като доходи дори и от България. На днешното заседание на гръцкото правителство Мицотакис направи и сравнение на минималната работна заплата в България и Гърция.
На заседанието на Министерския съвет в Атина гръцкият премиер Кириакос Мицотакис каза, че основната цел на правителството, както и най-добър отговор на скъпотията, е постоянното увеличаване на доходите на гърците. Мицотакис добави, че това и продължава да прави правителството и допълни, че ще има възможност да каже повече за всичко това на речта си за откриването на Панаира в Солун на 7 септември, когато гръцките премиери очертават икономическите и финансови параметри на управлението си.
"За да можем, разбира се, за да отговорим на някои от митовете, които се разпространяват и които представят Гърция като по-лоша от България".
"Напомням ви, че България е с минимална работна заплата от 477 евро, докато в Гърция тя е 830 евро. Гърция, която е на второ място по ръст на БВП на глава от населението и страна, в която индексът на потреблението, който може би е най-показателен, защото включва всички разходи на домакинствата, непрекъснато се подобрява".
Поводът за коментара на гръцкия премиер Мицотакис бяха публикации в гръцката преса, получили широк отзвук в социалните мрежи, които бяха озаглавени "Как гръцките работници станаха най-бедните в Европа, дори в сравнение с България?“.
Те се позоваваха на последното издание на гръцкия Център за планиране и икономически изследвания (KEPE), подписано от анализатора Власис МисОс, че Гърция вече се нарежда на последно място по отношение на средната заплата за начислен работен час, изчислена по обща покупателна способност, като гръцките работници са по-бедни от българите.
Гръцкото бизнес издание "Нафтемборики" коментира, че Гърция и досега е изоставала от държавите от бившия Източен блок по отношение на покупателната способност, но единственото "утешение" досега било, че България доскоро била с една стъпка под гърците, но това вече не било така.
Парламентът прие извънредно второто четене на промените в Закона за ограничаване на измененията на климата. С тях се привеждат в съответствие с българското законодателство две директиви, свързани с европейската система за търговия с квоти за емисии на парникови газове и приноса на въздухоплаването за намаляването им. Промените ще имат..
Европейската комисия одобри 19-ия санкционен пакет срещу Русия, който ще предложи за гласуване на Съвета на ЕС, съобщи завеждащата пресслужбата на Комисията Паула Пиньо. Тя допълни, че по-късно днес председателката Урсула фон дер Лайен и върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас ще направят изявление и ще съобщят..
Финансовите министри на Европейския съюз ще се опитат днес в Копенхаген да постигнат обща позиция относно създаването на цифровото евро. То се очаква да бъде алтернатива на доминиращите в момента американски системи Visa и Mastercard. Дискусиите за създаването на цифров еквивалент на еврото, което в момента се използва в 20 европейски страни, а..
600 страници е обвинителният акт на германската прокуратура срещу Ружа Игнатова, самопровъзгласила се за "криптокралица". В него са посочени 17 500 жертви, а общите щети се оценяват на 57 милиона евро, предаде ДПА. Германската прокуратура повдигна обвинения срещу Игнатова, издирвана от години за предполагаемата си роля в измамната схема с..
"Възраждане" ще предложи отново вторият стълб на пенсионно осигуряване да се върне в системата на Държавното обществено осигуряване. Според тях това ще позволи увеличение на доходите на възрастните хора и е възможно да се случи още при приемане на бюджета за следващата година. Само годишната издръжка на частните пенсионни фондове възлиза на..
За всички ученици в Плевен е осигурена питейна вода, това отчете по време Кризисния щаб областният управител Мартин Мачев. В процес на монтиране са и хидрофорни системи в училищата и детските градини. Продължават и сондажите в селата Брестовец и Тодорово, отчете областният управител Мартин Мачев. "В момента се работи по ул."Яне..
Международният валутен фонд препоръча повишаване на осигуровките и имотните данъци от 2026 година. Това ставна ясно при изслушването на представители на редовната мисия на фонда в бюджетната комисия в Народното събрание. Препоръчва се също така въвеждане на мултифондовете и премахване на максималния осигурителен праг. Депутатите от Бюджетната..
Във великотърновското село Шемшево вече няма нито къщи за продан, нито терени. Това каза пред БНР кметът му Кирил Ангелски. Разпределиха..
По призив на партия "Възраждане" днес край сградата на Народното събрание се проведе антиправителствен протест . Антиправителствен протест ще..
Пред Народното събрание от 14 часа партия "Възраждане" организира национален протест срещу правителството. "Внася се вот на недоверие - време е да..