Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ресорите ги разпределя председателят на Европейската комисия"

Проф. Юлия Захариева: Най-важният критерий за членовете на ЕК е тяхната независимост от държава, партия и институция

"Процедурата за номинациите е "нашенска работа""

| Интервю
Екатерина Захариева и Юлиан Попов
Снимка: БГНЕС

Йерархия в ЕК няма. Има председател и зам.-председатели, и членовете, на които им е възложено да управляват определен ресор. Само председателя след като получи тези номинации може да разпределя ресорите. Думата комисар е утвърдена в политическото говорене, в нормативната основа за функциониране на ЕК не се използва. Навсякъде е член на комисията.

Това обясни проф. Юлия Захариева, един от най-ерудираните специалисти в европейското и международна право и основоположник на изучаването "Право в ЕС" у нас, в интервю пред БНР.

"По време на мандата председателят на ЕК има право да променя, прехвърля ресора от един на друг член на Комисията, допустимо е и се случва. Йерархия по ресори няма. Някои от ресорите са тежки, други важни като бюджет, енергетика, зелени сделки, миграция, но не означава, че останалите са маловажни", коментира проф. Захариева.

Според нея какъвто и ресор да получи България, това да не се използва за внушение, "че България е втора категория и сме на опашката, и от немай къде ни дали младеж и спорт".

"Това е и задача на медиите и всеки, който е ангажиран с тази прословута европейска идея. Но толкова години куцаме с информацията и затова стигаме до такива ситуации", допълни доц. Юлия Захариева.

Процедурата за двете номинации за ЕК – Екатерина Захариева и Юлиян Попов и обсъждането им два дни, тя определи като "чисто нашенска работа":

"Защото парламентите нямат отношение към номинацията за състава на комисията. Това е право и отговорност на правителството. Но ние сме в странна ситуация и това провокира тези бурни дебати. И тази многотия от 7 имена, може би това е облекчило премиера Главчев или си е направил алиби, така че това не се вписва в установените практики. Нали помните Станислав Стратиев, че "такъв народ сме ние, невероятното е практика, невъзможното ни е ежедневие"."

Проф. Захариева изреди критериите и обърна внимание, че сред най-важните е "категорична и абсолютна ангажираност" на кандидатите с европейската идея.

"А ние имахме номинация, чийто електорален успех се дължи именно на неангажираността с европейската идея", припомни тя.

И допълни:

"Критериите ясно са формулирани и могат да се видят като тяхната обща компетентност, тяхната биографии играе роля с управленски опит, доказали го, както и качествата, които могат да бъдат видими тук в страната. Второто изискване е ангажираност към европейската идея. Те трябва да бъдат посветени на нея. Искам да кажа, че европейската идея и евроатлантизъм, което се върти в последно време, е безсмислица, няма нищо общо."

Бе категорична, че последният и най-важен критерий е тяхната независимост:

"И тя трябва да бъде извън всякакви съмнения. Те не могат да приемат инструкции от нито едно правителство, институции, органи или агенции. Държавите се задължават да зачитат тяхната независимост и да не им оказват влияние при изпълнение на техните задачи. Цялата история, че партиите пращат техни хора там да им вършат работа, е абсолютна безсмислица. Комисията  е наднационална институция, която работи за общия интерес на ЕС, няма национално и партийно оцветяване."

Специалистът в Европейското право предупреди, че е грубо нарушение, което може да коства мандата на член на ЕК, ако се докаже, че той лобира или прекарва интереси на държава или корпорация. 

Цялото интервю с доайена на Европейското право проф. Юлия Захариета чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две ракети са били изстреляни срещу израелския град Ашкелон

Две ракети са били изстреляни от северната част на Ивицата Газа към израелския град Ашкелон, съобщиха израелските военни. Едната ракета е била свалена от противовъздушната отбрана, а втората е паднала в морето. Няма ранени.  "Хизбула" пое отговорност за изтреляни тази сутрин десетки ракети "Катюша" от Ливан по северната част на Израел. По-рано израелски..

публикувано на 14.09.24 в 15:41

Украйна и Русия размениха военнопленници

Русия и Украйна са разменили по 103-ма военнопленници, съобщи агенция "Интерфакс", като се позова на руското министерство на отбраната. Разменените руски войници са били взети за пленници в руската област Курск, където миналия месец украинските сили предприеха изненадващо нахлуване и завзеха територия.  Сделката е била договорена с посредничеството на..

публикувано на 14.09.24 в 15:34
Снимката е илюстративна

Празник на рибата в тетевенското курортно село Рибарица

С празник на рибата днес тетевенското курортно село Рибарица посреща своите гости.  Той започна в 10.00 ч. на площада в центъра на селото. За посетителите са приготвени традиционната  рибена саламура и местни ясния с риба . За празника разказва кметът на Рибарица Пенка Ганева : " Празникът на рибата се прави от няколко години, спираше за..

публикувано на 14.09.24 в 15:20

Сърбия е напът да възстанови задължителната военна служба

Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че е одобрил възстановяването на задължителната военна служба, предаде "Франс прес". На церемония във военната академия той заяви, че се надява всички да разбират колко много страната се нуждае от силна армия и производството и закупуването на повече оръжия.  Задължителната служба ще трае 75 дни.  "Не искаме..

публикувано на 14.09.24 в 15:11

Най-малко четирима души са загинали в Румъния при наводнения

Най-малко четирима души са загинали в източната част на Румъния при наводнения, причинени от обилни валежи. Засегнати от наводненията са 19 населени места в осем окръга в Румъния. Премиерът Марчел Чолаку ще посети най-пострадалия - Галац, където четирима души бяха открити мъртиви. Там за по-малко от 24 часа са паднали над 150 литра на квадратен метър...

публикувано на 14.09.24 в 14:38
Семеен фестивал

Семеен фестивал "Маргаритка: Герои с Мисия" се провежда в столицата

" Детският фестивал за деца с увреждания  "Герои с Мисия" по проекта "Маргаритка"  е в името на приемствеността и равенството между децата, каза в "Закуска на тревата" Яна Липованска. Семееният фестивал "Маргаритка: Герои с Мисия" се провежда на 14 септември - от 10:00 ч. до 14:00 ч. и от 16:00 ч. до 19:30   Виктория Величкова, Яна Липованска и..

публикувано на 14.09.24 в 14:38
Снимката е илюстративна

Нови обучителни технологични решения в началото на учебната година в Израел

Всяка година през септември израелските учителите заплашват, а често и ги правят, със стачки . Прекъсването на учебните занятия е най-често за увеличение на заплатите. Дали е така и в тази военна за Светите земи година? Профсъюзите на учителите са сред най-мощните в Израел . Стачките в началото, а понякога и в края за няколко учебни години,..

публикувано на 14.09.24 в 14:22