Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ресорите ги разпределя председателят на Европейската комисия"

Проф. Юлия Захариева: Най-важният критерий за членовете на ЕК е тяхната независимост от държава, партия и институция

"Процедурата за номинациите е "нашенска работа""

| Интервю
Екатерина Захариева и Юлиан Попов
Снимка: БГНЕС

Йерархия в ЕК няма. Има председател и зам.-председатели, и членовете, на които им е възложено да управляват определен ресор. Само председателя след като получи тези номинации може да разпределя ресорите. Думата комисар е утвърдена в политическото говорене, в нормативната основа за функциониране на ЕК не се използва. Навсякъде е член на комисията.

Това обясни проф. Юлия Захариева, един от най-ерудираните специалисти в европейското и международна право и основоположник на изучаването "Право в ЕС" у нас, в интервю пред БНР.

"По време на мандата председателят на ЕК има право да променя, прехвърля ресора от един на друг член на Комисията, допустимо е и се случва. Йерархия по ресори няма. Някои от ресорите са тежки, други важни като бюджет, енергетика, зелени сделки, миграция, но не означава, че останалите са маловажни", коментира проф. Захариева.

Според нея какъвто и ресор да получи България, това да не се използва за внушение, "че България е втора категория и сме на опашката, и от немай къде ни дали младеж и спорт".

"Това е и задача на медиите и всеки, който е ангажиран с тази прословута европейска идея. Но толкова години куцаме с информацията и затова стигаме до такива ситуации", допълни доц. Юлия Захариева.

Процедурата за двете номинации за ЕК – Екатерина Захариева и Юлиян Попов и обсъждането им два дни, тя определи като "чисто нашенска работа":

"Защото парламентите нямат отношение към номинацията за състава на комисията. Това е право и отговорност на правителството. Но ние сме в странна ситуация и това провокира тези бурни дебати. И тази многотия от 7 имена, може би това е облекчило премиера Главчев или си е направил алиби, така че това не се вписва в установените практики. Нали помните Станислав Стратиев, че "такъв народ сме ние, невероятното е практика, невъзможното ни е ежедневие"."

Проф. Захариева изреди критериите и обърна внимание, че сред най-важните е "категорична и абсолютна ангажираност" на кандидатите с европейската идея.

"А ние имахме номинация, чийто електорален успех се дължи именно на неангажираността с европейската идея", припомни тя.

И допълни:

"Критериите ясно са формулирани и могат да се видят като тяхната обща компетентност, тяхната биографии играе роля с управленски опит, доказали го, както и качествата, които могат да бъдат видими тук в страната. Второто изискване е ангажираност към европейската идея. Те трябва да бъдат посветени на нея. Искам да кажа, че европейската идея и евроатлантизъм, което се върти в последно време, е безсмислица, няма нищо общо."

Бе категорична, че последният и най-важен критерий е тяхната независимост:

"И тя трябва да бъде извън всякакви съмнения. Те не могат да приемат инструкции от нито едно правителство, институции, органи или агенции. Държавите се задължават да зачитат тяхната независимост и да не им оказват влияние при изпълнение на техните задачи. Цялата история, че партиите пращат техни хора там да им вършат работа, е абсолютна безсмислица. Комисията  е наднационална институция, която работи за общия интерес на ЕС, няма национално и партийно оцветяване."

Специалистът в Европейското право предупреди, че е грубо нарушение, което може да коства мандата на член на ЕК, ако се докаже, че той лобира или прекарва интереси на държава или корпорация. 

Цялото интервю с доайена на Европейското право проф. Юлия Захариета чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Депутатите от „Възраждане” и МЕЧ Петър Петров (вляво) и Кирил Веселински (вдясно)

Кирил Веселински, МЕЧ: Борисов и Пеевски са саботьори

Вотът на недоверие не е сигурно, че няма да мине, това е политически ход и заявка, че МЕЧ е опозиция. Всеки опит за сваляне на правителството ще бъде подкрепено от МЕЧ, защото този кабинет трябва да се свали. Това е планът на МЕЧ, който ние следваме и той е "всички срещу Борисов-Пеевски". За съжаление не се реализира по ред причини. Това..

публикувано на 01.04.25 в 13:11
Джейхан Ибрямов

Джейхан Ибрямов: ДПС не работи с условия. Ще вземем сериозно решение

Започнало е заседанието на формацията около Ахмед Доган, на което трябва да бъде решено дали нейната парламентарна група "Демокрация, права и свободи-ДПС" да продължи да подкрепя управляващото мнозинство.  Въпросът е поставен с мотива, че формацията не успя ва да ограничи влиянията на Делян Пеевски върху управляващите. ДПС-ДПС решава..

публикувано на 01.04.25 в 13:09
Кая Калас

Кая Калас: Раждаемостта в Украйна е спаднала с 30 на сто заради войната

Раждаемостта в Украйна е спаднала с 30 на сто заради войната - това съобщи върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас пред Европейския парламент в Страсбург. Тя каза това по повод третата годишнина от руските кланета в Буча.  Калас цитира данни на организацията "Спасете децата", според които близо 4 млн. украински..

публикувано на 01.04.25 в 12:55
Мярка за неотклонение на Габриела Славова-Пеева, обвинена за съучастие в убийство на съпруга си Пейо, се гледа в Съдебната палата, 30 април 2024 г.

Гледат по същество делото за убийството на Пейо Пеев

15 месеца след смъртта на Пейо Пеев, Софийският градски съд даде ход по същество на делото за убийството му, в което подсъдими са неговата съпруга Габриела Славова и майка й - бившата дипломатка Красимира Трифонова. СГС отказа да пусне от домашния арест Габриела Славова, обвинена за убийството на съпруга си Съдия Иво Хинов даде ход по..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Снимката е илюстративна, архив.

12-годишно дете загина при тежка катастрофа в Плевенско

В Плевен е задържан за 24 часа 65-годишен шофьор, който предизвика тежка катастрофа в Плевенско. На път за болницата почина 12-годишно дете. Тежкото пътно-транспортно произшествие става на главен път в района на местността "Хумата". Незабавно към мястото са насочени екипи на полицията и пожарната. Марияна Цветкова, говорител на ОД..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Петима души отиват на съд заради случая с камиона-ковчег край София

Две години след случая, при който мигранти бяха открити мъртви в камион край София, прокуратурата внася в съда обвинителен акт срещу петима души. Те ще отговарят за участие в организирана престъпна група, каналджийство и убийство. През февруари 2023 г. 18 мигранти, починали от задушаване, бяха открити в изоставен камион в софийското село Локорско...

публикувано на 01.04.25 в 11:58

Двама загинали след експлозия в 13-етажна сграда в Малага

Двама души загинаха тази сутрин в Малага след експлозия в 13-етажна сграда. Към момента полицията разследва множество версии за причината за инцидента.   Загиналите са мъж и жена на около 60 години. По първоначална информация двамата са паднали от 8 етаж на сградата.  Сигналът за трагедията е подаден от съседи минути преди 8 часа тази сутрин...

публикувано на 01.04.25 в 11:55