Това обясни в интервю за БНР Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм.
"Пандемията даде възможност на всички хора да оценят живота по друг начин и да изберат вместо да инвестират в собственост, в свободно време, разходки, пътувания и опознаване на света. Това са първите рефлекси, първите следи, които откриваме."
Тя цитира международно проучване, според което 89% от пътуващите вече жадуват за нови дестинации и уникални преживявания.
"И например вместо Париж избират Лион, вместо Копенхаген избират Рейкявик, вместо Рио де Жанейро избират Салвадор."
У нас Несебър и Созопол например са свръхнатоварени през лятото, а това са места, при които посещенията следва да се планират внимателно, за да не се стигне до разрушаване на стойностни културно-исторически артефакти, отбеляза Карастоянова.
Тя подчерта, че е необходима нова, завладяваща стратегия за българския туризъм.
"Страдаме от остра липса на нова визия – на интересна, завладяваща маркетингова стратегия, на рекламна кампания, която може да спре дъха. България има своя изключителен шанс да влезе в полезрението именно на тези 90%, които търсят нови, интересни, непознати за тях дестинации."
Полина Карастоянова изрази мнение, че следва да се наблегне на природното наследство, културния туризъм, винените маршрути, традиционната кухня, защото имаме възможност да разгръщаме туристическите си продукти.
За доста голям брой населени места в страната практически няма алтернатива за развитие, освен туризма, няма друг поминък за местните жители, подчерта тя.
"Очакваме нов прочит, нова оценка на туризма от страна на държавата и нейния ангажимент към политика, която да осигури солиден бюджет за управление на туризма като политика, маркетинг и реклама."
Всички сериозни усилия, които зависят от частните предприемачи, са направени. Политическата криза, продължаваща 4 години, и липсата на редовно правителство влияят, поясни Карастоянова.
"Туризмът няма нужда от партийно и политическо, а от програмно управление. Туризмът е като локомотив за цялата икономика."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..