Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпитание за германския канцлер Шолц след местните избори в Тюрингия и Саксония

Олаф Шолц
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Резултатите от вчерашните регионални избори в двете източногермански провинции Тюрингия и Саксония изправят канцлера Олаф Шолц пред изпитание само година преди изборите за Бундестага. Партиите в управляващата коалиция постигнаха катастрофално нисък резултат вчера, а крайно дясната "Алтернатива за Германия" се поздрави с първа изборна победа.

Със самочувствието на победител председателката на "Алтернатива за Германия" Алис Вайдел беше категорична, че времето на тройната коалиция на Олаф Шолц е изтекло:

"Резултатите имат пряко отношение към правителството в Берлин. Хората не искат повече това управление. Това е реквием за кабинета на Олаф Щолц", заяви Вайдел, която не скрива амбициите на партията за участие във властта и в Берлин след федералните избори догодина.

Такива амбиции има и Християндемократическият съюз. Анализът на генералния секретар Карстен Линеман се припокрива с коментара на крайната десница:

"Партията на канцлера постигна едноцифрен резултат и трябва да се запита дали трябва да управлява? Правителството води катастрофална политика и хората показаха какво мислят", посочи Линеман.

Основните теми в предизборната кампания бяха миграцията и отношението към войната срещу Украйна. Но външнополитическият курс на Германия се определя от правителството в Берлин, а не от местната власт, припомниха социалдемократите. Въпреки това генералният секретар на канцлерската партия Кевин Кюнерт призна, че честите пререкания между коалиционните партньори също са причина за слабия резултат на коалицията със Зелените и либералите.

"Искаме и ще довършим мандата. Предстои приемането на бюджета за догодина. Но социалдемократите няма повече да търпим инатливо поведение от страна на коалиционните партньори. Това е неприемливо и не помага за довършването на мандата", коментира Кюнерт.

Освен очакваната победа на крайно дясната "Алтернатива за Германия" в Тюрингия и второто ѝ място във вота в съседна Саксония, изненада поднесе третата политическа сила в Източна Германия. Това е популисткият прокремълски "Съюз Сара Вагенкнехт", който заради политическата изолация на крайната десница се превръща в ключов играч при създаването на местните коалиции.

"Партиите са огледало на обществото, а то се е променило и традиционните партии не дават отговорите, които търсят повечето хора тук", коментира изборните резултати политологът проф. Карл-Рудолф Корте от университета в Есен-Дуисбург.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви са причините за зачестяването на пожарите у нас?

Пожарите могат да бъдат прогнозирани в голяма степен и ако се вземат мерки навреме, да бъдат потушавани и локализирани по-лесно. Това обясни пред БНР и нж. Петър Дишков, лесовъд и експерт към Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост. "Трябва да намалим горивното вещество. Това са сухи дървета,..

публикувано на 06.08.25 в 11:20
Украинска позиция с гаубица М777.

САЩ одобриха военна помощ за Украйна за над $200 млн.

Държавният департамент на САЩ е одобрил потенциална продажба на услуги за ремонт и поддръжка за артилерийски гаубици М777, както и на транспортни и обединяващи услуги за Украйна на стойност 203,5 млн. долара. Това съобщи снощи Пентагонът, цитиран от Ройтерс. Основният контрактор за услугите за оборудване, възстановяване и поддръжка на..

публикувано на 06.08.25 в 11:19
Стефан Иванов

Стефан Иванов - българинът, прекосил Индийския океан с гребна лодка

Някои хора избират да плуват по течението. Други, като Стефан Иванов , сами си изграждат курса – понякога срещу вятъра, понякога с него, но винаги с ясна цел. В разгара на лятото Стефан Иванов завърши последната си експедиция в океана, който прекоси не само с лодка, а и с вътрешна сила. Кога свършват физическите ни възможности и до къде се..

публикувано на 06.08.25 в 11:19
Регионален исторически музей Кърджали

Съдът отхвърли иск на Мюсюлманско изповедание за имот в Кърджали

Пловдивският апелативен съд потвърди решение на Окръжния съд в Кърджали, с което е отхвърлен като неоснователен искът на Мюсюлманското изповедание за собственост на имота от над 10 декара и на триетажната сграда, в която в момента е Историческият музей в града. Съдът се съобразява с данните от съдебно-техническата експертиза, според която между..

публикувано на 06.08.25 в 10:57

Ограничено движение по пътя Габрово - Севлиево заради катастрофа

Участък от пътя Габрово - Севлиево, в района на село Враниловци, е ограничен за движение заради верижна катастрофа. Сблъскали са се товарен автомобил, бус и лека кола. По неофициална информация има ранени. Вероятната причина е неспазване на дистанция. Движението в участъка се регулира от Пътна полиция, а трафикът преминава през селото...

публикувано на 06.08.25 в 10:56

Откриха тяло на мъж близо до Националния стадион

Тяло на мъртъв мъж е открито тази сутрин в близост до входа на сектор "В" на Националния стадион "Васил Левски". В момента се извършва оглед от екипи на полицията. Няма яснота за причините за смъртта. БНР научи, че мъртвият мъж е на възраст около 35 години. По случая тече разследване.

публикувано на 06.08.25 в 10:20
Отбор по биология

Пореден успех на Националния отбор по биология

Четирите момчета от Националния отбор по биология се прибраха от Международната олимпиада по биология във Филипините с два сребърни и два бронзови медала.  Определиха кои ще са участниците в Националния отбор по биология " Ние се бяхме подготвили за много по-тежко състезание ". Това заяви пред БНР проф. Албена Йорданова ,..

публикувано на 06.08.25 в 10:18