24 години след старта на пенсионната реформа каква е равносметката - дали и какво трябва да се промени в така наречения тристълбов модел на осигурителната ни система?
Преди броени дни излезе доклад на Националния осигурителен институт, който анализира финансовото състояние на фондовете на общественото осигуряване. Експертите представят два сценария в него.
Единият е за плавно увеличение на осигурителната вноска за родените след 1959 година, а вторият допуска промяна в т.нар. швейцарско правило, по което пенсиите да се осъвременяват само с инфлацията, вместо с половината от ръста й с половината от ръста на осигурителния доход, както е в момента.
Как гледа на всичко това най-голямата обществена организация в страната – КНСБ, коментира пред БНР Ася Гонева, зам.-председател на Надзорния съвет на НОИ и един от дългогодишните експерти по темата с пенсиите:
"Не само инфлацията изяжда доходите, ние считаме, че трябва да се държи сметка и за нарастването на доходите, в случая мерени през средния осигурителен доход, защото по този начин "се преразпределя общественото богатство" и по отношение на пенсионерите. И при двата подхода - плавно увеличение на осигурителната вноска и промяна на швейцраското правило, се постигат сравнително еднакви резултати."
Ася Гонева обясни, че в края на периода, някъде около 3% БВП дефицита в Държавното обществено осигуряване (ДОО) и към 67 -70% приходите от осигурително вноски, ще покриват разходите, които предлага ДОО. Това предполага, че в рамките на тези десетки години стои едон и също законодателство прогнозите на БВП, демографска ситуация и т. нат както са заложени.
"Пенсионната система има финансови измерения, но тя е социална система. Неравенствата в обществото трябва да се борят по линия на осигурителната система, надграждана през социалното подпомагане", допълни тя.
Според КНСБ трябва да има ръст на минималния осигурителен доход, вероятно на базата на новата МРЗ да се пипне максималния осигурителен доход.
"За нас е крайно време да се потледне къч максималната пенсия и да се разсъждава за диапазона между минималния и максималния осигурителен доход. В началото на реформата се мереше през МРЗ 1:10, но диапазонът трябва да бъде преценен", каза Ася Гонева.
И смята, че в момента върви едно доста плавно и разумно нарастване на пенсионната възраст, така че трябва да се търсят и други подходи, други политики. Сериозен резерв има в нелегалната, сивата заетост, пробойни има и в инвалидните пенсии и там трябва да се пипнат нещата.
"Реформата, която беше направена през 2000 г. издържа на времето, въпреки всички политически решения, които не бяха в посоката, зададено в самото начало, времето показа, че българският модел е в правилната посока. Разбира се, има какво да се подобрява, но България устоя на всички турболенции, защото имаше държави, които ликвидираха стълбовете си. А ние запазихме правата на хората", коментира Ася Гонева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Черен дим се издигна над Сикстинската капела. Това означава, че кардиналите-електори не избраха нов папа. Практиката да се използва дим, за да се обяви, че кардиналите са избрали нов папа, датира от 1800-те години. Различни химикали се добавят към огъня, за да направят черния дим по-тъмен, а белия - по-видим. Конклавът за избор..
Европейският парламент прие с голямо мнозинство докладите за Сърбия и Косово с особено внимание върху правата на българските общности. В тях бяха включени предложенията на евродепутатите Андрей Ковачев от Европейската народна партия и Ивайло Вълчев от Европейските консерватори и реформисти. В доклада за Сърбия се осъждат опитите на сръбските..
Гърция се стреми да засили местната отбранителна индустрия. Атина настоява за увеличаване на военните разходи на всички европейски страни. Поне 25% от програмата за модернизация на въоръжените сили ще се извърши от гръцки оръжейни фирми, заяви министърът на отбраната Никос Дендиас при представяне на 20 годишния план за модернизиране на..
В Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в Лондон започна изслушването по процедурата за произнасяне на присъдите на шестимата български граждани, признати за виновни в шпионаж в полза на Русия. Размерът на присъдите се очаква да бъде обявен през следващите дни. Лидерът на шпионската клетка Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Иван Стоянов се..
Окръжният съд в Ловеч потвърди постоянния арест на 46-годишния Николай Христов, обвинен в причиняване на средни телесни повреди на 11-годишно дете от Луковит. Случаят е от 27 април, когато 46-годишния мъж причинява средни телесни повреди на детето и го хвърля от пешеходен мост в центъра на Луковит. Позовавайки се на събраните по..
Президентът на Сърбия Александър Вучич пристигна в Москва за тържествата по случай 80-годишнината от победата над нацистка Германия, предаде АФП. Руската държавна телевизия показа кадри от посещението на Вучич в столицата, където след парада в петък той ще има среща и с президента Владимир Путин. Европейският съюз неведнъж е..
Предложенията за работа намаляват за трети пореден месец, според анализ на най-голямата платформа за кариерно развитие у нас. В сравнение с година по-рано обявите са с 9% по-малко. Обявите за работа през април са с около 1400 по-малко в сравнение с март. Това е спад от 3%, сочат данните на експертите. За една година предложенията се свиват с 9%, или..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..