24 години след старта на пенсионната реформа каква е равносметката - дали и какво трябва да се промени в така наречения тристълбов модел на осигурителната ни система?
Преди броени дни излезе доклад на Националния осигурителен институт, който анализира финансовото състояние на фондовете на общественото осигуряване. Експертите представят два сценария в него.
Единият е за плавно увеличение на осигурителната вноска за родените след 1959 година, а вторият допуска промяна в т.нар. швейцарско правило, по което пенсиите да се осъвременяват само с инфлацията, вместо с половината от ръста й с половината от ръста на осигурителния доход, както е в момента.
Как гледа на всичко това най-голямата обществена организация в страната – КНСБ, коментира пред БНР Ася Гонева, зам.-председател на Надзорния съвет на НОИ и един от дългогодишните експерти по темата с пенсиите:
"Не само инфлацията изяжда доходите, ние считаме, че трябва да се държи сметка и за нарастването на доходите, в случая мерени през средния осигурителен доход, защото по този начин "се преразпределя общественото богатство" и по отношение на пенсионерите. И при двата подхода - плавно увеличение на осигурителната вноска и промяна на швейцраското правило, се постигат сравнително еднакви резултати."
Ася Гонева обясни, че в края на периода, някъде около 3% БВП дефицита в Държавното обществено осигуряване (ДОО) и към 67 -70% приходите от осигурително вноски, ще покриват разходите, които предлага ДОО. Това предполага, че в рамките на тези десетки години стои едон и също законодателство прогнозите на БВП, демографска ситуация и т. нат както са заложени.
"Пенсионната система има финансови измерения, но тя е социална система. Неравенствата в обществото трябва да се борят по линия на осигурителната система, надграждана през социалното подпомагане", допълни тя.
Според КНСБ трябва да има ръст на минималния осигурителен доход, вероятно на базата на новата МРЗ да се пипне максималния осигурителен доход.
"За нас е крайно време да се потледне къч максималната пенсия и да се разсъждава за диапазона между минималния и максималния осигурителен доход. В началото на реформата се мереше през МРЗ 1:10, но диапазонът трябва да бъде преценен", каза Ася Гонева.
И смята, че в момента върви едно доста плавно и разумно нарастване на пенсионната възраст, така че трябва да се търсят и други подходи, други политики. Сериозен резерв има в нелегалната, сивата заетост, пробойни има и в инвалидните пенсии и там трябва да се пипнат нещата.
"Реформата, която беше направена през 2000 г. издържа на времето, въпреки всички политически решения, които не бяха в посоката, зададено в самото начало, времето показа, че българският модел е в правилната посока. Разбира се, има какво да се подобрява, но България устоя на всички турболенции, защото имаше държави, които ликвидираха стълбовете си. А ние запазихме правата на хората", коментира Ася Гонева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира идеята Атанас Атанасов от ДСБ бъде номиниран за председател на Народното събрание. "Предложихме на колегите от ПП-ДБ, защото вече 2, 3, 4, 5 седмици се занимаваме само с председателя на парламента. Председател Атанасов, за който ние щяхме да гласуваме, само че те не го издигат, оттеглиха техният..
След почти 30 години изграждане днес се открива метрото в Солун. Изградени са 13 станции по първия лъч на подземната железница. Всички открити при разкопките археологически находки са изложени в музей на станцията "Венизелос". Той е достъпен безплатно за всички пътници. Очакваният дневен поток на пътници е 250 хиляди души...
Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега. Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..
Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..
Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума. За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона. Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..
В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..
"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..