Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Алгоритмите на някои платформи създават благоприятна среда за дезинформация"

Маргарет Талев: Потребителят в социалната мрежа трудно може да разбере какво консумира - новини, мнения или пропаганда

| Интервю
Маргарет Талев
Снимка: Личен архив

Социалните мрежи играят все по-голяма роля за информиране на хората. Атрактивни постове, в които границите между мнение и новина е размитa грабват вниманието. От друга страна алгоритмите на някои платформи създават благоприятна среда за дезинформация.

На този фон в Съединените Щати върви президентска кампания с големи залози.

За ролята на социалните мрежи и информираността Младен Петков разговаря с Маргарет Талев - журналист,  отразявала американска политика през изминалите около 30 години. В момента тя оглавява базираният във Вашингтон Institute for Democracy, Journalism and Citizenship, който е част от Syracuse University.

Един от прокетите, по които Институтът за демокрация, Журналистика  и Гражданство е партньор, е фокус група с ключови за изборите сегменти от населението. На преден план от проекта, с участието още на Engagious, Sago и NBC News, се забелязва влиянието на социалните медии.

"Свидетели сме на много експериментиране както от гледна точка на това как журналистите се опитват да достигат, увеличават и изградят отново аудиторията. Но също виждаме, че тези в политиката, които искат да повлияят вота ти или да спечелят вота ти, експериментират в търсене на начини за заобикаляне на традиционния филтър на медиите чрез пряка комуникация в социалните мрежи с хората, до които се опитват да достигнат. Това е различно от журналистиката. Означава, че го няма фактчекинга, няма го отпорът и задаването на въпроси. Предизвикателства, които идват от това ако си избирател, за които може и да не се замисляш - получаваш много по-различно преживяване, много по-различна информация. Може и да не се замисляш дали става дума просто за забавление или пиар, дали кандидатът ви каза само неща, които иска да каже и не иска да отговаря на въпроси", казва Талев.

Изследователите забелязват, че се прекарва по-малко време с конкретни източници за новини и много повече време информирайки се за новините от социалните мрежи. Ако сте по-млади, това има вероятност да ви звучи познато. А достигането до младото поколение е важно в кампания, в която имено то може да наклони везните.

Докато Джо Байдън бе очакваният кандидат на демократите за президент, имаше едно хладно отношение към него от младежи, но след като в надпреварата за президент се включи Камала Харис, се вля млада енергия в подкрепата за демократическата партия.

Но проучването, в което Институтът участва показва, че тенденцията за залитане към социалните мрежи не се отнася само до младите. И от други възрасти потребителите се впечатляват повече от образи, отколкото от текст и това може да окаже влияние на изборът, който се прави.

Традиционните медии са наясно с тази тенденция и се опитват да търсят нови начини да си вършат работата – да достигат аудиторията и да я информират. Журналистите експериментираме и се учим в движение на маркетинг и брандинг – сфери в миналото запазени за отдели, които нямат нищо общо със събирането и разпространяването на новини.

Ученето е дълъг процес. Не е лесно да измислиш вариант хем да си забавен, хем да си приеман за надежден източник на новини. От друга страна това експериментиране става в нестабилен момент, в който оцеляването на средствата за масово осведомяване е трудно, заради липсата на пари. И така имаме политици, които играят умело по правилата на алгоритмите и медии, които търсят удачни варианти.

"Това създава по-голяма необходимост за потребителя да разбере какъв точно продукт консумира - дали консумира новини, дали консумира мнения, дали консумира материал, който цели да убеди в нещо, пропаганда, дезинформация или чисто и просто забавление", посочва Талев.

В същото време не трябва да се забравя, че в онлайн пространството,а и не само има дезинформация от местни източници или от чужбина, чиято цел е да обърква хората. И няма изгледи скоро количеството на дезинформация да намали.

Една от тенденциите е бързото уличаване в лъжа на някои постове от фактчекинг отдели в новинарски организации. Това, което също би помогнало, според Талев е дълъг процес по обучение на хора за нещата, които оформят информацията, която получават – класове по медийна грамотност в училища и университети.

А как да приложим някои от постулатите на медийната грамотност при търсене на новини за изборите в САЩ? Накратко - в информационната си диета включете медии с доказана репутация и изчаквайте преди да приемете дадена сензационна новина за факт. 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодор Славев: Изстудяване на преговорния процес е в интерес на Пеевски

Едно редовно управление ще даде ограничаване влиянието на Пеевски върху държавните институции, което силно прозира в служебното правителство и второ решаване на проблемите, които служебното правителства не може да реши. Това коментира в интервю пред БНР политологът Теодор Славев. "Преговорите продължават и се обсъждат персонални..

публикувано на 07.01.25 в 13:20
Росен Желязков

Росен Желязков след прекъснатите преговори с ДБ: Продължаваме в залата

Росен Желязков от ГЕРБ беше попитан от репортери какво става с преговорите за правителство, след като пред два дни от ГЕРБ ги обявиха за прекратени с мотива, че от "Демократична България" отказват да подкрепят Бойко Борисов или Желязков за премиер. ГЕРБ прекратява преговорите за правителство заради несъгласия с ДБ "Продължаваме в залата", бяха думите..

публикувано на 07.01.25 в 13:19
Мая Манолова

Мая Манолова: Ако се създаде редовна власт, да не се бърза с промените в ИК

Ако се създаде редовна власт, да не се бърза с приемането на промени в Изборния кодекс (ИК). Това призова пред БНР Мая Манолова, лидер на "Изправи се БГ", част от "БСП-Обединена левица", като обясни: "Най-малкото защото Конституционният съд за първи път се занимава с изключително сериозна и всеобхватна проверка на начинът, по който се провеждат..

публикувано на 07.01.25 в 13:12

Гвардейците ще получават по 200 лв. допълнително за участие в официални церемонии

Гвардейците вече ще получават по 200 лева допълнително месечно възнаграждение за подготовка за провеждането на официални церемонии и военни ритуали. Това е записано в наредбата за допълнителни възнаграждения за специфични условия при работа на военните. Промените са обнародвани в "Държавен вестник". С промените от днес за всяко участие в..

публикувано на 07.01.25 в 13:06

Днес е Рождество Христово по стар стил

Българската православна църква отбелязва деня на Св. Йоан Кръстител (Ивановден). Имен ден имат близо 330 хил. българи. Днес е и Рождество Христово по стар стил. Около 1/3 от православните християни по света отбелязват празника – в Русия, Сърбия, Черна гора, Беларус, Молдова, Грузия, Република Северна Македония и други страни. От сутринта..

публикувано на 07.01.25 в 12:59

В кюстендилското с. Николичевци недоволстват заради проблеми с водоподаването

Тридесетина жители на с. Николичевци отидоха среща с  ръководството на  "Кюстендилска вода" , за да изразят недоволството си заради проблеми с водоснабдяването, които продължават от месеци. Хората, водени от кмета Спаска Методиева, изразиха недоволството си, че не са имали вода за питейно-битови нужди по Коледа, а в първата минута на Новата..

публикувано на 07.01.25 в 12:57

Община Добрич започна прием на документи за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми

Община Добрич започва прием на документи за финансово подпомагане при лечението на репродуктивни проблеми. Семейства и двойки с установени медицински причини за безплодие могат да получат подкрепа в размер на 3000 лв. за инвитро процедура със собствен или донорски материал или 1 500 лв. за придружаващи изследвания. Кандидатите за..

публикувано на 07.01.25 в 12:49