"Приземяване"- под това мото в Стария град на Пловдив отвори врати за посетители Националните есенни изложби.
9 са авторите, които участват във форума за съвременно изящно изкуство, чието начало е поставено в далечната 1967 година. Сред тях са работещи в сферата на живописта, графиката, художествено стъкло, рисунка, фотография, скулптура. Самостоятелните изложби изпълват пространствата на емблематичните за Старинен Пловдив Балабанова къща, къща "Хиндлиян", а също и залите на Постоянната експозиция "Мексиканско изкуство".
Както е обичайно за този форум, казва кураторът на Националните есенни изложби Галина Лардева, и тази година участниците не следваха определения надслов, а работеха паралелно с него. В този смисъл "Приземяване" е интерпретативна платформа.
"Със сигурност беше предизвикателство и за мен, и за творците, подчертава проф. Лардева.
В съвременния свят всекидневието губи непосредствената си сетивност за действителността, затова си заслужава човек да потърси противотежест чрез отрезвяващата перспектива на приземяването. Стъпвайки на това свое убеждение проф. Лардева започва пътуването към тазгодишното издание на Националните есенни изложби, още в края на миналогодишното.
В Балабановата къща са експонирани творбите на Петринел Гочев. Докато скулптурите му търсят израза на архетипната образност, рисунките му разполагат своите ничии пространства извън времето и именно този пренос , който се осъществява между две разнопосочни утопични зони , това свързване поставя проблема за приземяването и завръщането към началата.
В двора на къща Хиндлиян пък ни посрещат гранитните скулптурни форми на Камен Цветков. Той с интерес очаква срещата със зрителите, а иначе творбите му са монолитно цялостни в своята корпулентност и същевременно създават впечатление за лекота, за една непринудена елегантност върху постаментите.
Да вижда как светлината си играе с изваяните от нея творби от стъкло - това стимулира и вдъхновява Гита Минкова, замислила своята експозиция специално за така наречената мааза на къща "Хиндлиян"
Към следващите експозиция ни повежда Галина Лардева, представяйки ни първо Станимир Генов и неговите огромни живописни платна.
В цялото това разнообразие и визуално осмисляне на приземяването посетителите са поканени да се потопят до 30 септември.
Още по темата в звуковия файл.
В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри. "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..
Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..
"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..