Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трудовата миграция - начин на живот за много българи

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Интензивната ежедневна трудовата миграция предотвратява свръхнатоварването на големите градове, което виждаме особено в София, и спира тези центробежни процеси - намаляването на населението на по-отдалечените селски райони. 

Това коментира пред БНР Адриан Николов - старши икономист в Института за пазарна икономика.

В друго населено място работят над 600 хил. души, а в друга община - 325 хил. души - сочат данните от последното преброяване през 2021 г., припомни той. 

"Премията, според това, което ние сме изчислили, за цялата икономика е в размер на 660 млн. лв. месечно - това е допълнителният доход, който си докарват трудовите мигранти от това, че се местят към друга община. За повечето общини тази разлика е между 30 до към 50%, за тези около София - около 70-80%. Това е причината, която движи тези големи процеси. Ние работим със средна заплата", посочи Николов в предаването "Хоризонт до обед".

По думите му трудовата миграция е начин на живот на една голяма част от българските работници

"Това означава, че работниците са все по-мобилни, все по-често се ориентират към места с  по-добри работни места, по-високи заплати, но от друга страна - че това е възможно, т.е. че те могат лесно да напуснат своите домове, могат да пътуат все по-далеч, което означава, че има по-добра инфраструктура, но и че няма стигма върху това, т.е. че е приемливо за доста по-висок доход човек да пътува час - час и половина. Това е начин за добиване на по-добро благосъстояние". 

Икономистът отбеляза, че се наблюдават много ясни клъстери на трудова миграция около големите градове. По думите му тук става въпрос за възможност за избор и търсене на по-високи заплати. Според него големите пазари на труда винаги са магнит. Въпросът е докъде стигат възможностите за релокация и къде ежедневната трудова миграция е възможна. Виждаме по-активна ежедневна трудовата миграция там, където има добри инфраструктурни връзки, добави той.

Там, където липсва избор и възможност за реализация, по-често се вижда трайна миграция - преместване от малкото населено място в големия град, добави Николов. 

Според него местните власти имат много малко инструменти, с които да влияят върху начините, по които работят местните пазари на труда.

Между 20 000 и 30 000 перничани работят в София. Те ежедневно пътуват заради по-високите възнаграждения, по-добрите условия за труд и възможностите, които предлага столицата за кариерно развитие.

Един от приоритетите ни е за подобряване на инфраструктурата в индустриалните зони, за да може колкото се може по-голям брой инвеститори да дойдат в нашия град, каза кметът на Перник Станислав Владимиров. 

И все пак Перник е град, които продължава да стои добре на социалната карта на страната. 

Цялото интервю на Валерия Николова с Адриан Николов и репортажа на Елена Тамакярска в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето, пострадало след управление на АТВ, е настанено в плевенска болница

7-годишното дете, което пострада след управление на незаконно АТВ в еленското село Мaрян е настанено в УМБАЛ "Д-р Георги Странски" в Плевен. Детето е прието в ранните часове, каза Стоянка Вашкова , говорител на болничното заведение в Плевен. "Пациентът е на 7 години, приет е в ранните часове на днешния ден. Това е момче, което е..

публикувано на 07.07.25 в 15:21

Нощни заведения в Кюстендил се пълнят с непълнолетни

11 непълнолетни лица без придружител са установени след 22 часа в заведения в Кюстендил през уикенда, съобщиха от Областната дирекция на полицията. Проверките са направени при специализирана операция за опазване на обществения ред и предотвратяване извършването на престъпления.  При специализираната операция са проверили 10 заведения с нощен..

публикувано на 07.07.25 в 14:27
Дарителска кампания Абонамент за чудеса

Фондация "За нашите деца" стартира дарителска кампания "Абонамент за чудеса"

Фондация "За нашите деца" стартира нова дарителска кампания, която се казва "Абонамент за чудеса". Няма как да разчитаме само на държавата , посочи пред БНР Ана - Михаела Търнева, експерт към фондацията. "Стремим се да наберем средства, за да може работниците в социалната сфера – рехабилитатори, логопеди и други специалисти, да..

публикувано на 07.07.25 в 14:10
Божидар Божанов

Божидар Божанов: Най-рано през септември би имало условия и основания за вот на недоверие

Парламентарна подкрепа за еврозоната има, а прът в колелата по пътя към еврозоната може да сложи единствено самосаботажа на правителството. Ние предлагаме пакет от десни мерки за повече прозрачност на цените , а управляващите предлагат леви мерки, каза в интервю пред БНР Божидар Божанов, лидер на "Да, България", част от коалицията ПП-ДБ...

публикувано на 07.07.25 в 14:08

Цветан Цеков, БАК: Българска продукция се подменя с вносна

Българската продукция се подменя с вносна. Това обясни пред БНР Цветан Цеков, председател на Националната браншова камара "Плодове и зеленчуци", съпредседател на Българската аграрна камара. По тази причина от браншовата камара настоява за затягане на режима за издаване "зелени картончета" . Целта е да се ограничат нелоялните търговски практики..

публикувано на 07.07.25 в 13:30

Полицията в Сливен издирва мъж, малтретирал и убил котка

Полицията в Сливен издирва мъж, малтретирал и убил улична котка. Органите на реда са се самосезирали по видеокадри  публикувани в местна група в социалните мрежи. Мястото на престъплението е в сливенския квартал "Сини камъни", в района на блок 55, до квартален супермаркет. Кадрите са от охранителна камера и са с лошо качество, но въпреки..

публикувано на 07.07.25 в 13:27