Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомени за основоположника на българския балет Анастас Петров

Анастас Петров и негови възпитаници
Снимка: архив

На 1 септември се навършиха 125 г. от рождението на създателя на българския професионален балет Анастас Петров - първия български балетист, първи хореограф, педагог със своя школа, подготвил най-известните наши балетисти, организирал първата балетна трупа у нас, поставил първия български балет. Накратко: Във всяко начинание в тази област на изкуството у нас той е първият!

Трудно е да си представим в каква среда започва да работи Анастас Петров. Балетното изкуство е абсолютно непознато в България през 20-те години на ХХ век - няма подготвени балетни кадри, в операта задължителните балетни сцени се представят от младежи, подготвени от няколко учители по гимнастика от софийските училища, и трябва да знаем техните имена: Руска Колева, Пешо Радоев и Александър Димитров. Общественото настроение е отрицателно към танцьорите, така че Анастас Петров започва от нулата.

Първото му турне през 1925 г. из България заедно с балерината Ана Лизер и Георги Миленков е пълен провал. В спомените си той пише: “Посрещаха ни с пълно безразличие. Претърпяхме пълен неуспех. Почти никъде нямахме публика. В Русе бяха продадени само три билета. В Стара Загора ни посрещнаха с камъни. Навсякъде ни се звереха и учудваха. Вероятно в посетените градове никой не е разбирал и не е чувствал красотата на това вълнуващо изкуство“.

И в тази атмосфера Анастас Петров организира балетна трупа към Софийската опера. Само той и Надя Винарова са професионалисти, останалите той самоотвержено подготвя, защото следващата година е и премиерата на балета „Копелия“ от Лео Делиб - за първи път има цял балетен спектакъл у нас. Петров не само подготвя хореографията на балета, но изпълнява и главната роля. Тогава организира и своя балетна школа, където подготвя бъдещите звезди на нашия балет - Нина Кираджиева, Лили Берон, Лидия Диамандиева, Любка Колчакова, Асен Манолов, Неделчо Изов и др. 

Като хореограф поставя редица балети на сцените на българските оперни театри. В спомените си той пише: “Знаете колко балети съм поставил, колко съм работил. Аз съм бил звяр. Аз не бях човек. Аз не творях така, както трябва да твори един човек. Аз не учих както трябва.... все пак в Балетното училище може да не е идеално, но все пак е балетно и учат по седем-осем години. А аз, благодарение само на голямо, голямо, безкрайно трудолюбие и с голяма любов към балетното изкуство, напреднах.“

Какво признание и каква всеотдайност към изкуството! Действително, неговото собствено обучение е по-малко от 5 години. В родния му град Варна в  началото на 20-те години преминават много емигранти от Русия, между тях и балерини, които изнасят публични коцерти. Тогава Анастас Петров вижда за първи път балет и се влюбва в това изкуство. Особено го впечатлява прочутата  балерина Мария Юриева. И 23-годишният младеж заминава за Берлин, където учи при известната руска балерина Евгения Едуардова, а след година става неин асистент. Участва и в спектаклите на Берлинската държавна опера, където балетмайстор е прочутият Макс Терпис. Той оказва огромно влияние върху изграждането на Петров и като балетист, и като  хореограф. Въпреки доброто положение, което заема като балетист, той бърза да се върне в България с идеята да запознае публиката с любимото изкуство и... успява!

В Златния фонд на БНР е запазен спомен на известната наша балерина Нина Кираджиева за нейния учител Анастас Петров - запис от 1990 г. 
Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Част от основния актьорски състав в

"Шогун" в очакване на триумф на наградите "Еми"

Новата телевизионна адаптация на романа "Шогун" на писателя Джеймс Клавел се очаква да триумфира на американските награди "Еми" - телевизионният еквивалент на "Оскарите". Церемонията ще се състои в Лос Анджелис тази нощ българско време. Наградите "Еми" ще бъдат връчени за 76-и път и се очаква за първи път носителят на най-престижната..

публикувано на 15.09.24 в 08:54

Новият албум на пианиста Иван Янъков вече е на световния пазар

От днес, 13 септември, на световния музикален пазар излиза най-новият албум на българския пианист Иван Янъков . В него са включени произведения за соло пиано от Цезар Франк, Йозеф Хайдн и Сергей Рахманинов.  Изпълнителят споделя, че това е музика, която познава отдавна, но сега се връща към нея, за да я изработи в детайли и да я представи студийно...

публикувано на 13.09.24 в 16:50

Голямата меса от Антон Брукнер ще звучи в чест на 200-годишнината му в София

На 20 септември от 19:00 часа в зала „България” почитателите на класическата музика ще има шанса да чуят една от мащабните творби на Антон Брукнер – Голяма меса № 3 във фа минор за солисти, хор и оркестър. Концертът е посветен на 200-годишнината от рождението на забележителния австрийски композитор, станал особено популярен със своите..

публикувано на 13.09.24 в 15:44
Габровският камерен оркестър

Дни на камерната музика - за 48-и път в Габрово

И тази година габровската публика има шанса предсезонно да се радва на ценни музикални събития - традиционните Дни на камерната музика започват на 15 септември и ще продължат шест поредни вечери. Фестивалният афиш, съставен за пореден път от диригента на Габровския камерен оркестър Иван Стоянов, предвижда гостувания в града на български изпълнители,..

публикувано на 13.09.24 в 15:05
Любомир Пипков

Спомен за хоровите шедьоври на Любомир Пипков

На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков.  В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути,..

обновено на 13.09.24 в 14:37
Пламен Димитров

Пламен Димитров - Между "Гласът на България" и операционната

"Трябва ми много малко време, да видя някои сцена и в мен да се зароди песен, сподели за "Нощен хоризонт" музикалната звезда Пламен Димитров – участник в "Гласът на България" . "Или да напиша стих, или за това, че аз се занимавам с театрални занимания с деца, да реша кое произведение да избера , така се запалва искрата, тръгва от някъде -..

публикувано на 13.09.24 в 09:27

Пето издание на фестивала за документално кино Sofia DocuMental

Петото издание на фестивала за документално кино Sofia DocuMental ще се проведе от 28 септември до 6 октомври . 30 премиерни за България филми ще бъдат показани в рамките на фестивала . Голяма част от лентите са носители на престижни международни награди, разказа за БНР фестивалният директор Мартичка Божилова .  Sofia DocuMental е..

публикувано на 12.09.24 в 15:44