Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Архимандрит Епифаний
Снимка: Личен архив

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център. 

Деспот Алексий Слав, потомък на българската царска династия, превръща Мелник в столица на самостоятелно феодално княжество. 

По негово време градът е наброявал близо 26 хиляди жители, с над 1300 къщи, и над 80 църкви и манастири. Сега постоянните жители са под 200. На всеки трима се пада по една църква.

В центъра на този духовно-архитектурен ансамбъл е манастирът "Рождество на Пресвета Богородица", именуван от хората Роженски манастир. 

За неговата история, за чудотворната икона "Богородица-Вратарница", която е копие на тази от Иверския манастир, и за настоящето на светата обител, сподели пред БНР игуменът на манастира негово високопреподобие архимандрит Епифаний.

"Манастирът се смята, че е основан през 13 век и вече 800 години е на това място. През 13 век Мелник става голям духовен център, но писмени доказателства за основаването на манастира нямаме, само предания, разказа за "Хоризонт" архимандрит Епифаний.

"В края на 17 век има инцидент и голям пожар в манастира унищожава голяма част от сградите на манастира, който се възстановява през 18 век, но е даден като метох на Светогорския манастир, за да може възстановяването да бъде успешно. В манастира пристигат монаси от Иверски светогорски манастир. (Иверският манастир e разположен източната част на Атонския полуостров, на 200 метра надморска височина. Манастирът е основан през 972 година и е посветен на Успение Богородично (престолен празник 15/28 август). Заема трето място в йерархическата подредба на двадесетте атонски манастири- бел.ред.).

1732 г. е възстановен храмът, изписан и обновен, но понеже има доста монаси от Иверски светогорски манастир, те пожелават да има копие на "Богородица-Вратарница" от Иверския манастир, и 1790 г. тази икона е изписана и донесена от манастира.

Тя стои и до ден днешен в специален параклис до входа на манастира, където пази, като пазителка на хората и на манастира, допълни още архимандрит Епифаний.

По думите му днес вече има много вярващи, дори деца и млади хора, които съзнателно искат благословията на отеца.

"Това е нещо, което показва, че пропастта между поколенията от предишните десетилетия във връзка с вярата и знанието се запълва постепенно, с оптимизъм обобщи архимандрит Епифаний.


Още по темата слушайте в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Премиерата на "Оръжията и човекът" - пред полупразна зала в обсаден театър

Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..

публикувано на 08.11.24 в 11:00