Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Архимандрит Епифаний
Снимка: Личен архив

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център. 

Деспот Алексий Слав, потомък на българската царска династия, превръща Мелник в столица на самостоятелно феодално княжество. 

По негово време градът е наброявал близо 26 хиляди жители, с над 1300 къщи, и над 80 църкви и манастири. Сега постоянните жители са под 200. На всеки трима се пада по една църква.

В центъра на този духовно-архитектурен ансамбъл е манастирът "Рождество на Пресвета Богородица", именуван от хората Роженски манастир. 

За неговата история, за чудотворната икона "Богородица-Вратарница", която е копие на тази от Иверския манастир, и за настоящето на светата обител, сподели пред БНР игуменът на манастира негово високопреподобие архимандрит Епифаний.

"Манастирът се смята, че е основан през 13 век и вече 800 години е на това място. През 13 век Мелник става голям духовен център, но писмени доказателства за основаването на манастира нямаме, само предания, разказа за "Хоризонт" архимандрит Епифаний.

"В края на 17 век има инцидент и голям пожар в манастира унищожава голяма част от сградите на манастира, който се възстановява през 18 век, но е даден като метох на Светогорския манастир, за да може възстановяването да бъде успешно. В манастира пристигат монаси от Иверски светогорски манастир. (Иверският манастир e разположен източната част на Атонския полуостров, на 200 метра надморска височина. Манастирът е основан през 972 година и е посветен на Успение Богородично (престолен празник 15/28 август). Заема трето място в йерархическата подредба на двадесетте атонски манастири- бел.ред.).

1732 г. е възстановен храмът, изписан и обновен, но понеже има доста монаси от Иверски светогорски манастир, те пожелават да има копие на "Богородица-Вратарница" от Иверския манастир, и 1790 г. тази икона е изписана и донесена от манастира.

Тя стои и до ден днешен в специален параклис до входа на манастира, където пази, като пазителка на хората и на манастира, допълни още архимандрит Епифаний.

По думите му днес вече има много вярващи, дори деца и млади хора, които съзнателно искат благословията на отеца.

"Това е нещо, което показва, че пропастта между поколенията от предишните десетилетия във връзка с вярата и знанието се запълва постепенно, с оптимизъм обобщи архимандрит Епифаний.


Още по темата слушайте в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49