Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Архимандрит Епифаний
Снимка: Личен архив

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център. 

Деспот Алексий Слав, потомък на българската царска династия, превръща Мелник в столица на самостоятелно феодално княжество. 

По негово време градът е наброявал близо 26 хиляди жители, с над 1300 къщи, и над 80 църкви и манастири. Сега постоянните жители са под 200. На всеки трима се пада по една църква.

В центъра на този духовно-архитектурен ансамбъл е манастирът "Рождество на Пресвета Богородица", именуван от хората Роженски манастир. 

За неговата история, за чудотворната икона "Богородица-Вратарница", която е копие на тази от Иверския манастир, и за настоящето на светата обител, сподели пред БНР игуменът на манастира негово високопреподобие архимандрит Епифаний.

"Манастирът се смята, че е основан през 13 век и вече 800 години е на това място. През 13 век Мелник става голям духовен център, но писмени доказателства за основаването на манастира нямаме, само предания, разказа за "Хоризонт" архимандрит Епифаний.

"В края на 17 век има инцидент и голям пожар в манастира унищожава голяма част от сградите на манастира, който се възстановява през 18 век, но е даден като метох на Светогорския манастир, за да може възстановяването да бъде успешно. В манастира пристигат монаси от Иверски светогорски манастир. (Иверският манастир e разположен източната част на Атонския полуостров, на 200 метра надморска височина. Манастирът е основан през 972 година и е посветен на Успение Богородично (престолен празник 15/28 август). Заема трето място в йерархическата подредба на двадесетте атонски манастири- бел.ред.).

1732 г. е възстановен храмът, изписан и обновен, но понеже има доста монаси от Иверски светогорски манастир, те пожелават да има копие на "Богородица-Вратарница" от Иверския манастир, и 1790 г. тази икона е изписана и донесена от манастира.

Тя стои и до ден днешен в специален параклис до входа на манастира, където пази, като пазителка на хората и на манастира, допълни още архимандрит Епифаний.

По думите му днес вече има много вярващи, дори деца и млади хора, които съзнателно искат благословията на отеца.

"Това е нещо, което показва, че пропастта между поколенията от предишните десетилетия във връзка с вярата и знанието се запълва постепенно, с оптимизъм обобщи архимандрит Епифаний.


Още по темата слушайте в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48

"Дадох ли нещо на България?": спомен за Симеон Радев

Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..

публикувано на 21.01.25 в 11:30
Ангелина Петкова

Журналист ветеран: Радиото ми даде голямо богатство

" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..

публикувано на 21.01.25 в 07:07
Пол Костаби, Paturage (

Странно красиви аномалии от Пол Костаби и други съвременни художници

Риволи е град в Италия, свързан с Наполеон и неговата победоносна италианска кампания, на него е кръстена и централна улица във френската столица, а на №59 от 1 ноември 1999 г. живее съвременното изкуство. Тогава трима артисти от KGB (Kalex, Gaspard, Bruno) окупират изоставена с години сграда и я..

публикувано на 19.01.25 в 15:12

Древните традиции създават мост между трите свята, за да слезе небесният на земята и да възвести доброто

Уникалният кукерски фестивал "Старчевата" в Разлог и тази година сибира над 3000 пазители на старата традиция за прогонване на злото и възвестяването на младата година . Девети международен кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог На Атанасовден от седемте махали на града тръгна шествие с над 250 чауши, придружавани от..

публикувано на 19.01.25 в 11:50

Мюмюне Мехмедова: Автентичният български вкус е на почит в Брюксел

Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.  Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..

публикувано на 17.01.25 в 14:54

100% ръст на децата със специални потребности в ЦСОП в Силистра

За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..

публикувано на 17.01.25 в 09:25