Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Кючуков: Въпросът е да се прехвърли ли войната Украйна - Русия в полето на политиката

| Интервю
Любомир Кючуков
Снимка: Росица Александрова, БНР

ЕС е в твърде неуютна позиция. Не случайно Олаф Шолц заговори след 1 септември след изборите в Тюрингия и Саксония. Умората от войната се усеща, има падане на жизненото равнище на хората и буксуване на икономиката. 

Това каза Любомир Кючуков, заместник-министър на външните работи от 2005 до 2009 г., в интервю пред БНР.

В предаването "12+3" той коментира ще има ли край на войната Русия – Украйна и възможно ли е примирие. 

"Краят на войната е въпросът, който виси от дълго време във въздуха. И докато първоначално нашият отговор на НАТО и ЕС, казвам нашият, защото България е част от НАТО и ЕС, беше война до победа, от есента на 2023 г. е да не позволим Украйна да претърпи поражение. От юни т.г. имаме нова постановка - да принудим Русия да седне на масата за преговорите. Затова има няколко фактора. Първо, самите военни действия, през тези 2,6 години, показаха, че на военното поле тази война трудно може да се спечели, защото трудно може да се загуби – Русия е ядрена сила. Ако сме честни към Украйна, няма да позволим да претърпи поражение. Втората тенденция е, че тази война върви към ескалация и става все по-високо технологична. От тази гледна точка изниква въпросът колко дълго ще ескалира? И се доближаваме до момента, да се направи избора - или страните от НАТО да подкрепят тези военни действия, или прехвърлянето на войната в полето на политиката", коментира Кючуков.

"И не на последно място: Кой плаща и от двете страни, говоря от страната на НАТО-ЕС? Защото изведнъж в отговора на въпроса не става дума за човешките жертви, а за пари, което става цинично", добави дипломатът.

Според него забавянето на помощта за Украйна в Конгреса на САЩ с 6 месеца е довело до нарастване на крайнодясна националистическа вълна в европейските общества и "това се видя на последните избори за ЕП". 

"Опитахме се да решим въпроса със замразените руски активи, но това временно решава проблема, а не дългосрочно. Цялата съвкупност от въпроси поставя въпроса: Не е ли време да се премине към полето на политиката и то от позицията на силата", коментира Кючуков.

Той смята, че в близко бъдеще мир няма да има и уточни: 

"Говорим не за мир, а за примирие, което зависи от условията и гаранциите при сключването на примирие. Не си представям, че мирен договор в близко време ще има". 

И даде пример, че вече 80 години Япония и Русия нямат мирен договор за нерешените териториални въпроси за четирите Курилски острова, "но това не означава, че се бият и там умират хора". 

Бившият министър на външните работи коментира и БРИКС, желанието на Турция да стане член, и Първата мирна конференция в Швейцария през юли, на която не беше поканена Русия, но на нея не се обсъждаха предложенията на Володимир Зеленски и исканията на Русия. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Обединеното кралство забрани "Палестинско действие" като терористична организация

В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест.  Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..

публикувано на 02.07.25 в 22:00

Азербайджанци у нас осъдиха смъртта на граждани от азерски произход в Екатеринбург

Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..

публикувано на 02.07.25 в 21:50

Младите лекари очакват одобрен законопроект за заплащането на труда им до края на юли

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..

публикувано на 02.07.25 в 21:46

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05
Активисти на

40 организации от Европа настояват за по-бързо въвеждане на директивата за делата шамари

40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти.  В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..

публикувано на 02.07.25 в 19:55
Илие Боложан

Румъния вдига данъци и такси

Премиерът на Румъния Илие Боложан обяви серия от мерки, включващи увеличаване на данъците и таксите в страната. Сред тях са увеличаване на ДДС и акциза върху алкохол, тютюн и горива, както и замразяване на заплатите в държавния сектор. Сред мерките, които ще бъдат част от този проект, са коригирането на ДДС на два прага (общата ставка от 21%..

публикувано на 02.07.25 в 19:42