Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Киър Стармър: Националното здравеопазване трябва да се реформира или да умре

Киър Стармър
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Във Великобритания в голяма реч днес се очаква премиерът Киър Стармър да предупреди, че националното здравеопазване трябва "да се реформира или да умре", след като правителството ще публикува независимо разследване на състоянието на здравната служба с много отрицателни заключения.

Докладът, който беше поръчан от министъра на здравеопазването Уес Стрийтинг дни след като пое поста, беше изготвен члена на Камарата на лордовете хирурга лорд Дарзи. Заключението е, че националното здравеопазване е в "критично състояние", с рекордни списъци на чакащи и твърде голяма част от бюджета му изразходван в болниците, както и че здравето на нацията се е влошило значително през последните 15 години.

Посочва се още, че дългото чакане за прием в болници, общопрактикуващи лекари и услуги за психично здраве водят до ненужната смърт на хиляди хора и че е бил "разкъсан социалния договор между националното здравеопазване и хората". В доклада обаче се казва също, че "жизнените показатели на здравеопазването са добри, тъй като секторът разполага с персонал, който споделя решимостта националното здравеопазване да стане по-добро за пациентите". В речта си днес Киър Стармър освен, че ще изложи констатациите от разследването, ще хвърли вината върху консерваторите, особено що се отнася до въздействието на техния Закон за здравеопазването и социалните грижи от 2012 година, който докладът описва като "бедствие", както и твърдението за десетилетие на недостатъчни инвестиции.

Премиерът ще предложи свое решение с нов 10-годишен план от лейбъристите.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дейвид Лами иска санкции срещу бандите за трафик на хора

Британският външен министър Дейвид Лами ще призове европейските страни да разработят санкции срещу бандите за трафик на хора в рамките на среща с негови колеги, включително от България, на Мюнхенската конференция по сигурността този уикенд.  Лами, цитиран от "Прес асоусиейшън",  каза, че само съвместната работа за справяне с трафикантите на хора ще..

публикувано на 15.02.25 в 04:22
Джей Ди Ванс, вицепрезидент на САЩ

Остра реакция на управляващите в Германия на отправените от Джей Ди Ванс критики

Управляващите в Германия реагираха остро срещу критиките, отправени от вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс по адрес на регулациите за свободата на словото в страната. В интервю за вестник "Уолстрийт джърнъл", а след това и в речта си на Мюнхенската конференция по сигурността, Ванс първо призова германските партии да ни изолират крайната..

публикувано на 14.02.25 в 22:40

Институцията на омбудсмана пита енергийния министър за изчисляването на новите сметки за парно

Институцията на омбудсмана изпрати писмо до министъра на енергетиката   Жечо Станков с въпрос как ще се изготвят предстоящите сметки на клиентите на топлинна енергия в сгради – етажна собственост (СЕС), съобщава от институцията. Поводът е решението на Върховния административен съд от 10 февруари т.г., с което окончателно бе отменена..

публикувано на 14.02.25 в 22:36

Бургаския окръжен съд потвърди мярката за неотклонение на Антон Иванов

Бургаският окръжен съд потвърди мярката за отклонение "парична гаранция от 2 хиляди лева" на Антон Иванов. Той е обвинен в незаконно притежание на пистолет със заличени номера и боеприпаси. Заради този случай бургаския полицай от "Специализираните сили" Димитър Николов, участвал в задържането на обвиняемия си подаде оставка, с мотив че има..

публикувано на 14.02.25 в 22:28
Разговор на Волидимир Зеленски с Дже Ди Ванс

САЩ искат да предпазят Източна Европа от нов конфликт, след като войната в Украйна приключи

Вицепрезидентът на Съединените щати Джей Ди Ванс каза пред репортери след среща с украинския президент Володимир Зеленски по време на Мюнхенската конференция по сигурността, че Вашингтон иска да "постигне устойчив, траен мир" в Украйна. "Искаме войната да свърши и убийствата да спрат, но искаме да постигнем устойчив, траен мир, а не такъв,..

публикувано на 14.02.25 в 21:25
Атанас Запрянов, министър на отбраната

Министър Запрянов проведе поредица от срещи по време на Мюнхенската конференция по сигурността

Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в 61-вото издание на Мюнхенската конференция по сигурността, която беше открита днес, 14 февруари, съобщават от пресцентър на министерството. В продължение на три дни държавни и правителствени ръководители, дипломати, водещи представители на международни институции и експерти ще обсъждат в..

публикувано на 14.02.25 в 20:57

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки

Четирите потребителски организации, които инициираха вчерашния бойкот срещу търговските вериги, определиха акцията като "успешна" и призоваха за втори ден на бойкот на големите супермаркети. Федерацията на потребителите в България,   сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива"..

обновено на 14.02.25 в 20:46