Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Предизборната кампания може да е белязана от технологични и институционални проблеми по места"

Елена Дариева: Не съм оптимист, че през октомври ще има радикална промяна

"Ниската избирателна активност може това да е шанс за други формации"

| Интервю
Елена Дариева
Снимка: Личен архив

Всички лидери на политически партии, представени в НС, до момента показват, че не могат да достигнат до онзи политически консенсус, които да покаже, че разбират смисъла на политиката и какви са целите пред България и пред обществото ни.

Това коментира в интервю пред БНР социологът Елена Дариева.

"Още са застинали на етапа с кого да направят управленска коалиция. Показват, че не могат да преодолеят този проблем. Според политическата теория има два типа политическа етика. Едната е на убежденията, следваш принципите си, дори да не постигаш целите, оставяш на тези убеждения. Нашите политици това демонстрират. Другата е етиката на отговорността, важна е целта", каза Дариева.

Тя прогнозира, че и след 27 октомври не очаква някаква радикална промяна.

"Кампанията се очертава трудна. Надявам се, да не станем свидетели на нови разделителни линии, въпреки позитивния тон, който показват. Но не пропускат да си пуснат и по една стрела помежду си. Не дават отговорна основния въпрос, кои са естествените партньори. И не виждам здрава основа за изграждане на управленска коалиция. Не съм оптимист, че през октомври нещо радикално ще се промени.

Борисов не одобри идеята за отдалечен от партиите експертен премиер

Социологът очаква войната в ДПС да отекне върху цялостната предизборна картина и „ще даде големи разлики в резултатите на политическите сили 51-вото НС:

"Чака ни тежка и трудна кампания и вероятно ще се окаже доста скъпа. Решаваща ще е ролята на ЦИК на РИК и СИК. В светлината на последните събития цялата кампания може да е белязана от институционални проблеми по места и да мине под знака на технологични и административни схватки."

Дариева уточни, че социолозите очакват хората да се отдръпнат, защото не са съгласни, да са заложници в подобна властова битка.

За двубоя Пеевски – Доган тя коментира:

"Най-същественият въпрос е, кой ще спечели най-значимия капитал на една партия – това са избирателите. Името е изключително важно при такъв електорат, традиционно свикнал да гласува за ДПС, защото за първи път от 2001 г. ДПС не само няма да е самостоятелно, а и в две различни коалиции с различна интерпретация на абревеатурата ДПС."

Според Елена Дариева днешната ситуация дава шанс на други политически играчи - двама се карат, третият печели. И посочи, че за изборната надпревара на 27 октомври в регистрите на ЦИК е ДОСТ, която през 2017 г. откъсна над 100 000 гласа от ДПС. Регистрирани са и Свобода и Достойнство на Орхан Исмаилов и на формацията на Гюнер Тахир.

"Това, което е криза за едни се явява възможност за други. На фона на ниска избирателна активност, това може това да е шанс други формации да мобилизират електорат", коментира Дариев.

Тя отчита като грешка деидеологизацията в системните партии, включително и в ГЕРБ. Предупреди, че изборните резултати ще зависят от местната власт, защото в малките общини хората са силно зависими от управниците, защото общината е най-големият работодател и доставчик на услуги.

Социологът смята, че е пропусната възможността да се създаде фронт Пеевски и Антипеевски:

"Фронтът, който Делян Пеевски отвори срещу президента Румен Радев е един от инструментите. Когато се изправиш срещу най-високо рейтинговия играч привличаш прожекторите и се поставяш в А отбора на политическата сцена. Това е стремеж и амбиция, която Пеевски не пропуска да демонстрира в последните месеци. Единственото сигурно, в резултата на кризата в ДПС, е, че формацията ще претърпи електорална щета."

Социолозите ще изчакат още 10 дни, ЦИК да изтегли жребия и тогава ще тръгнат да мерят, сподели Елена Дариева.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руската Дума ратифицира споразумението за стратегическо партньорство между Русия и Иран

Руската Държавна дума единодушно ратифицира внесения от президента Владимир Путин Договор на всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран. Документът беше подписан през януари в Москва от президентите на двете страни. За разлика от аналогичното споразумение на Русия със Северна Корея, договорът с Иран не предвижда оказването на военна помощ...

публикувано на 08.04.25 в 17:44
Елвира Набиулина, управител на РЦБ

Набиулина: Основен риск за руската икономика е поевтиняването на петрола заради търговските войни

Поевтиняване на петрола като резултата от търговските войни е основният риск за руската икономика. Това заяви председателят на Централната банка на Русия Елвира Набуилина на среща в Държавната дума с депутати от Комунистическата партия, съобщават руски медии и информационни агенции. "Винаги се подготвяме за подобни рискове и следим..

публикувано на 08.04.25 в 17:38

Росен Желязков: Еврозоната не е самоцел, а начин да се изсветли икономиката

"Еврозоната не е просто самоцел. Въвеждането на еврото е начин да се изсветли икономиката, начин да излязат на светло всички недекларирани ресурси, които се изчисляват на десетки милиарди недекларирани левове, които не са заплатили своите данъци". Това заяви премиерът Росен Желязков.  "Това е ясен подход за това, че нашата държава ще бъде..

публикувано на 08.04.25 в 17:19

Инж. Румен Йовчев: Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г. и също сме ги забравили

Проблем в държавата е и ритмичното  осигуряване на местата. Имаме 20 000 км пътна мрежа, асфалтът при нашите условия издържа 10 години и трябва да го ремонтираме. Това означава 2000 км годишно или 2,5 млрд. лв. годишно да се осигуряват. Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г. и също сме ги забравили, не може така да имаме хубави пътища,..

публикувано на 08.04.25 в 17:19
Министър-председателят Росен Желязков представи мерките за подобряване на пътната безопасност

Тол камерите ще бъдат използвани за контрол на скоростта по пътищата

"Това съвещание беше като реакция на трагичния инцидент, при който загина дете и усещането на обществото, че има много нерешени проблеми, които са свързани с пътната безопасност ". Това каза министър-председателят Росен Желязков след края на съвещанието на тема "Пътна безопасност".  Росен Желязков: Ще обсъдим пътната безопасност и контрола по..

публикувано на 08.04.25 в 17:08
Осоговска планина

Планира се изграждане на ветроенергиен парк в Осоговската планина

Софийско дружество иска да изгради ветроенергиен парк в Осоговската планина, като предложението ще се обсъжда на предстоящо заседание на Общинския съвет в Кюстендил. Още отсега обаче има реакции от страна на планинари и природозащитници, че такова изграждане ще съсипе този дял на планината, като терените попадат и в "Натура 2000".  Според..

публикувано на 08.04.25 в 17:06
Атанас Запрянов

Докладите за състоянието на отбраната и за изпълнение на програмата за инвестиции са внесени в НС

Докладите за състоянието на отбраната през миналата година и за изпълнение на програмата за инвестиции са внесени в Народното събрание, съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов. Преди месеци военното министерство е изготвило два разчета за средствата необходими за цялостна модернизация. Те показват, че дори ако се заделя по високия..

публикувано на 08.04.25 в 16:54