Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за хоровите шедьоври на Любомир Пипков

| обновено на 13.09.24 в 14:37
Любомир Пипков
Снимка: musicabulgara.com

На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков. 

В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути, отредени в рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче", затова ще ви припомня неговите хорови творби - шедьоври в нашата музика. 

Пипков беше ненадминат майстор на хоровата песен - той съчета традициите на първото поколение наши композитори със съвременното светоусещане. И ще си призная защо се спирам точно на тази област от творчеството му: безкрайно харесвам хоровите му песни и благодарение на тях аз оцених красотата на музиката и станах музикант. И ще поясня - през 1946 г. беше създаден детският хор „Бодра смяна“ и аз бях една от първите участнички. В началото учехме така наречените масови песни, бяха много популярни тогава, след това започнахме да разучаваме класически хоров репертоар. 

Една от първите песни беше „Жълта пеперуда“ на Любомир Пипков. Диригентът ни Бончо Бочев беше невероятен разказвач - той ни описа красивата пасторална картина и трагедията в тази песен. Какво сме разбирали, 7-8 годишни деца, от смъртта, от това “Милка млада да загине“ в текста на песента... Съчетанието на думите на Бочев и музиката на Пипков е останало в душата ми и до днес и то ме накара да обичам безкрайно музиката. Същото се повтори с всички хористи и при разучаването по-късно на „Нани ми, нани, Дамянчо“ от Пипков - въздействаше красотата на музиката и трагичния текст, прекрасното соло и тъжните припеви на хора. Така повечето от нас, хористите, започнаха да ценят музиката и нейните възможности да въздейства, да вълнува. 

В областта на хоровата музика а капела Пипков е създал 25 опуса. Сред най-популярните му песни са „Пролетен вятър“, „На нивата“, “Царевица ранна“, “Чудното хоро“, последните му цикли „Четири мадригала“ и „Приглушени песни“. Вероятно сте ги чували в концертите на любителските ни състави преди години.

В Златния фонд е запазено изказване на Любомир Пипков за хоровата му музика - запис от 1969 г. Чуйте в звуковия файл думите на композитора и изпълнение на хор "Бодра смяна" с диригент Бончо Бочев от онзи период.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Из празничните истории: Любовта е това, което е на сърцето

„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съден да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42

Езиковата живопис в поезията на Христо Смирненски

Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..

публикувано на 05.01.25 в 05:40
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08