Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петер Нойман: Налице е бързо и драматично увеличение на терористичната заплаха

Мигрантите и крайната десница - взривоопасна смес бълбука в Германия

Гералд Кнаус: Хората искат затягане на контрола. Това е посланието не само на изборите в Източна Германия

| Интервю
Снимка: Алами/Ройтерс

Повече от 2/3 от германците искат гранична полиция да връща нелегалните мигранти още от границата. Това сочи проучване на общественото мнение, проведено тази седмица, когато правителството обяви, че връща граничния контрол с Австрия, Чехия и Швейцария. По границата с Полша това отдавна е факт.

Затягането на мерките е отговор на няколко терористични нападения на мигранти това лято. Миграционната тема отново възпали в обществения и политически дебат. С два конкретни резултата - убедителна изборна победа на крайнодясната антиимигрантска партия "Алтернатива за Германия" в Тюрингия и предизборен ход на опозиционния консервативен блок ХДС/ХСС преди парламентарния вот догодина, който подаде ръка на правителството с искане заедно да се справят с миграционния поток към Германия.

"Има само един печеливш от джихадисткия терор - крайната десница. Доказателство за това са изборните резултати в онези държави, които станаха жертва на тероризма. Изключително важно е обаче набиращите скорост леви популисти с националистически уклон също да разберат, че борбата с тероризма не е ограничаване на човешките права и свободи или държавен произвол, а напротив - начин за укрепване на либералната демокрация. За една година сме преброили 22 опита за терористично нападение в Европа и седем успешни джихадистки атаки. Според данните на Европол, в сравнение с предходната 2022 година, става дума за четири пъти повече атентати. Това е бързо и драматично увеличение на терористичната заплаха", категоричен е Петер Нойман, експерт по тероризма в Лондонския кралски колеж.

"Тероризмът се завръща", смята той. Като потвърждение на думите му вчера в Бавария беше задържан 27-годишен сириец за планирано нападение срещу войници на Бундесвера. През май в Манхайм, през август в Солинген, след това осуетен атентат в Мюнхен и сега - в близост до казарма в Хоф. Каква е поуката от тази серия?

"Политически темата е деликатна, но все пак трябва да се каже: През последните 8-9 години две трети от извършителите или задържаните по подозрение за подготовка на ислямистки атентат в Германия са мигранти. Става дума за нелегално преминали границата или за хора, получили вече убежище. Затова е важно службите да концентрират работата си върху тази група. 

Нападението в Солинген беше терористичен атентат. Но това не означава автоматично, че нашият враг са всички мюсюлмани. Защото едва 20% от мюсюлманите в Германия са пристигнали през последните години у нас мигранти. Но начинът, по който се води обществената дискусия е погрешен. Или иначе казано - изобщо не сме започнали правилната дискусия. А тя е за конкретната заплаха, която потенциално представляват мигрантите. И също - каква роля има интернет за радикализирането им, особено на младите."

"Защото жертви на ислямисткия терор са и извършителите", смята Нойман. Средната възраст на новите терористи е 19 години. Наричат ги още "ТикТок терористи".

"Един на пръв поглед безобиден клип е следван от по-радикално ислямистко съдържание и така лека-полека се изгражда един радикален облак, в който потребителят започва да живее. Заливат го с определено съдържание и ако е податлив, много бързо започва да вярва в посланията от екранчето. Следващата стъпка е директна връзка с покана за чат в "Телеграм", където има още по-радикални клипове и още повече пропагандно съдържание. А в безконтролната платформа "Телеграм" се публикуват директни послания на "Ислямска държава". Клипчетата преливат от агресия и насилие. Рано или късно идва директен въпрос: А ти какво правиш за каузата? Често пъти планът за извършване на терористично нападение се ражда именно по този вече утъпкан път."

Снимка: ЕПА/БГНЕСГермания все още изостава в интеграцията на хората, които имат право на убежище у нас. В такъв случай трябва да удвоим усилията в тази посока. Или да направим така, че да не пристигат толкова много мигранти. Точно това е сърцевината на обществената и политическа дискусия в момента, препоръчва експертът по тероризъм Петер Нойман. Гералд Кнаус, който е известен като "архитект" на споразумението за бежанците между ЕС и Турция от 2016 година, приветства диалога между правителство и опозиция, макар разговорите през последните две седмици да не доведоха до консенсус.

"Разочарованието на германците през последните две години е, че непрекъснато се говори за затягане на мерките и за нови ограничения, но статистиката сочи друго - молбите за убежище са повече в сравнение с 2018 година, загиналите в Средиземно море са повече от тогава, но миналата година отбелязахме спад.

Или с други думи - много се говори, но нищо не се постига. Сега стигнахме до етап, в който се предлага връщане на граничния контрол с Австрия, Швейцария и Чехия, което няма да доведе до нищо. Напротив - това противоречи на европейското право. През последните години имаше не едно и две съдебни решения срещу такива мерки. Освен това не съм сигурен, че практически е възможно връщането на граничните проверки."

За това предупредиха от полицейския синдикат, а причината е претоварване и недостиг на хора. Но това вероятно го знаят както във вътрешното министерство в Берлин, така и в опозиционния ХДС, който сега пък предложи от октомври за три месеца по сухопътните граници да се тества автоматичното връщане на нелегалните мигранти. Защо тогава се предлагат радикални мерки и частично се въвеждат от правителството?

"Защото политиците виждат, че хората искат затягане на контрола. Това е посланието не само на изборите в Източна Германия. Видяхме го и в Нидерландия, и в Италия, и във Франция. А в Германия тройната коалиция дори го е записала в управленската си програма. Там пише, че нерегулярната миграция ще бъде ограничена, но в рамките на европейското право и на Конвенцията за бежанците." 

След провалените разговори с правителството ХДС внесе в Бундестага свой законопроект. Председателят Фридрих Мерц, който много иска да е следващият канцлер на Германия, обясни, че знае как може да се спази европейското право - като се обяви извънредна кризисна ситуация. Това ли е вратичката?

"Две неща са важни в тази връзка. Първо, да обявиш извънредно положение тази година, когато броят на нелегалните мигранти пада, не би издържало пред съда на ЕС. Второ, вече знаем как отсъжда съдът в такива случаи. Такъв прецедент имаше миналата година във Франция. А през 2020 година имаше съдебно решение и срещу Унгария: нуждата от обявяване на извънредно положение трябва да бъде доказана пред съда. Едно единствено терористично нападение, извършено от човек, който според Дъблинското споразумение не е трябвало изобщо да стигне до Германия, не е достатъчно като аргумент за обявяване на извънредно положение. Да не говорим, че германските власти се провалиха и не можаха да върнат този човек в България

Към всичко това прибавяме разочарованието на хората и получаваме взривоопасната смес, която доведе до конкретни изборни резултати в полза на популистите. Всъщност, Европа има конкретен пример, как може да се справи - споразумението с Турция намали миграционния натиск към ЕС. В момента Брюксел не може да сключи подобни споразумения, защото европейското право го забранява. Германия всъщност е държавата, която успя да се пребори с по-голямата част от страните членки забраната за сключване на споразумение с трети страни да отпадне. Но миграционният пакт влиза в сила след две години."

Нека поясним - става дума за т.нар. трети страни, които спазват човешките права и правата на бежанците, нали така?

"В никакъв случай не говорим за компромис с тези права. Става въпрос за мигрантите без право на убежище в ЕС, които да изпращаме в трети, но сигурни страни, където да поискат убежище. Но за всяко споразумение трябват двама и Европа трябва да отправи конкретни предложения към бъдещите партньори. Това коства усилия, но те си заслужават, ако наистина искаме да се преборим с нелегалната имиграция, да преодолеем веднъж завинаги политическата криза заради темата миграция, която донесе толкова много гласове на популистите.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Православен храм

"Да добруваме заедно": Дружество "Свети Мина" с подкрепа към горнооряховския храм "Свети Три светители"

Стотици жители на Горна Оряховица се обединиха по Рождественските празници и дариха, за да бъде изградена камбанарията и кръщелнята на храма "Свети Три светители" в града. Инициативата е част от каузата "Да добруваме заедно" на женското благотворително дружество "Свети Мина".  Православният храм "Свети Три светители" в горнооряховския..

публикувано на 25.12.24 в 14:30

Мостът на река Струма при село Мурсалево е в критично състояние

Мостът на магистрала Струма при село Мурсалево е в критично състояние. Подкопан е прагът и устоите на моста с дължина от 102 метра, обяви областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. Съоръжението е построено преди повече от половин век. В момента е въведено ограничение за преминаването по него на камиони, но то не се спазва. По..

публикувано на 25.12.24 в 14:11

"Мото Коледа" във Велико Търново

Стотици мотористи от Северна България се събраха на Рождество Христово във Велико Търново за благотворителната инициатива "Мото Коледа". В проливния дъжд те преминаха в шествие из целия град. Със специални автобуси ги съпровождаха децата от социалните институции. За осма година в основата на инициативата е бившият състезател по мотокрос и..

публикувано на 25.12.24 в 14:06
Украински пожарникари гасят пожари след руското нападение над енергийния сектор, 25 декември 2024 г.

Румъния не е констатирала нарушение на въздушното си пространство от руска ракета

Румъния съобщи днес, че не е констатирала нарушение на въздушното си пространство от руска ракета, насочена към Украйна, както твърди Киев, предаде АФП. "От данните на румънските системи за въздушно наблюдение и от данните, предоставени от средствата на страните от НАТО, които допълват наблюдението в зоната на отговорност на Румъния, не беше..

публикувано на 25.12.24 в 13:36

Астронавтите на МКС изпратиха поздравите си за Коледа от 400 км над Земята

Астронавтите на Международната космическа станция изпратиха поздравите си за Коледа от 400 км над Земята. "Поздрави от международната космическа станция! Ние също отбелязваме коледните празници, макар да не можем да ги прекарваме със семействата си. Нашето семейство на международната космическа станция е от седем души тук, които се радваме..

публикувано на 25.12.24 в 13:32

Иван Ланджев: Коледа означава семейство

Коледа означава семейство.  Това заяви пред БНР Иван Ланджев, поет и сценарист.  "Това е ден, в който трябва да се сетим за истински важните неща". А е едно от най-важните е родителството, отбеляза Ланджев, който стана баща през тази година.  "Тепърва ще осъзнавам многото начини, по които това ме е променило . Човек започва да..

публикувано на 25.12.24 в 13:28

Във всички храмове в област Плевен отслужиха Празнично богослужение по случай Рождество Христово

В област Плевен във всички храмове отслужиха Празнично богослужение по случай Рождество Христово. Здраве и мир са най-честите пожелания между хората от този край. И в днешния ден продължават благотворителните инициативи в Плевен. Специална къщичка отдели общината за различни каузи. В Коледното градче ученици, неправителствени организации..

публикувано на 25.12.24 в 13:21