Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Столичното 18-о СУ е единственото с корейски и арабски, балът става все по-конкурентен за VIII клас

| Интервю
Снимка: Александра Михайлова

Столичното 18. СУ „Уилям Гладстон“ спази традицията и точно на 15 септември училищният двор бе пълен с ученици, учители и родители, за да изпратят старата година с работилници, веселие и спорт. А днес с тържествено посрещат новата учебната 2023/2024 г.

"Имаме голяма училищна общност. Вчера имаше между 5 и 7000 души в двора, Дадохме възможност родителите да участват, обикновено правим празниците си в събота и неделя,  за да се включат и бивши ученици, и родители", сподели в интервю пред БНР директорът на "Уилям Гладстон" Ралица Кирилова, която преподава и по история.

"Тази година около 2350 ученици прекрачват прага на 18-о училище със 7 паралелки в първи клас и 8 паралелки нови ученици. Днес ги запознаваме с района на училището, реда и новите им учители", каза Кирилова.

Тя е горда, че от година на година балът за прием в "Уилям Гладстон" става все по висок:

"Стана доста конкурентен и сме единственото училище с корейски език и паралелка с арабски. С китайски и японския имаме сериозна традиция и сме разпознаваеми. Имаме западни езици - училището стартира с френски през 1908 г. и тази година бяхме отличени с награда от френски посланик в България."

Кирилова е директор и преподава по история на XIIклас, защото е  за всеки директор е "важно да общува и това е единственият начин да се докоснеш до света на учениците, кое работи, кое не, да се усъвършенстваш, като учител, както да усъвършенстваш и материала, защото е доста сложен". 

"И най-важното е да дадеш добрия ролеви модел за формиране на тяхната критичност", убедена е Кирилова.

"Позитивно гледам на бъдещето на децата ми, интересно е , че имахме голяма подкрепа в началото на училището, имаше допълнителни уроци по български език и децата ми нямат проблем в комуникация с български и чужди съученици и нямаме притеснения", сподели Людмила Понтоки, родител на 3 дъщери, които учат в 18-о училище.

Те са от Украйна и са в България повече от 2 години. Момичетата са в VIII, X и  XII клас, учат немски,  френски и английски. 

"Най-голямата е с профил физика, което е мечтата ѝ  да стане астрофизик. Учи по много интересна програма и профил в „Уилям Гадстон“, и мисля, че ще е добре подготвена за влизане в университета", споделя майката и признава, че още след първата среща в столичното училище е разбрала колко голям късмет имат децата ѝ.

Училището е известно с мултикултурната си среда, защото в него учат деца от чужбина. Директорът Ралица Кирилова споделя, че имат две деца от САЩ, от Украйна от Русия, от Китай и едно от Япония.

"Силно развит е  доброволческият ни клуб, а децата, българи и чужденци, помагат в събота и в неделя в кухня за бедни в Дружба. Стават в 7 сутринта и отиват да белят картофи, което е всъщност училището на живота“, горд и директорът Ралица Кирилова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристалина Георгиева

Кристалина Георгиева: Инфлацията отстъпва и този път без рецесия

Хората ще продължат да усещат високи цени, въпреки че инфлацията се ускорява. За това предупреди управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, цитирана от пресцентъра на фонда. Георгиева обаче описа редица глобални рискове, сред които..

публикувано на 19.11.24 в 12:10
Атанас Кацарчев (вляво) и президентът на КТ

Атанас Кацарчев, КТ "Подкрепа": Работещите бедни са се увеличили с 50%

Работещите бедни в страната са се увеличили с 50 процента за последните няколко години, като техният дял се повишава от 8 процента на близо 12 процента. Това обяви главният икономист на Конфедерация на труда "Подкрепа" Атанас Кацарчев на форум за жизнения минимум и минималното заплащане на труда, организиран от синдиката и фондация "Фридрих Еберт"...

публикувано на 19.11.24 в 11:48

24-часова стачка на журналистите в Гърция

Журналистите в Гърция са в 24-часова стачка. Те протестират в защита на трудовите права на работещите в медиите. Журналистите днес протестират срещу нарастващите разходи за живот и ниските заплати. Не се излъчват новини по всички медии. Онлайн изданията  не актуализират страниците си от 5 часа тази сутрин. Стачката ще продължи 24 часа...

публикувано на 19.11.24 в 11:41
В Горна баня, УСБ по ортопедия за първи път в България е извършена операция на 12-годишно момче със сарком на Юинг – злокачествен тумор на костния мозък, 2019 г.

Започва информационна кампания, посветена на саркома

Седмица на редките болести се провежда в Европейския парламент. Саркомът е много непознато и рядко заболяване . Засяга малка част от хората – при възрастните формира около 1% от всички онкологични заболявания . При децата делът е 15-20% от всички солидни тумори при пациентите до 18 години, обясни пред БНР Лидия Витанова, председател на..

публикувано на 19.11.24 в 11:34
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел

Борел уверен: Страните членки на ЕС ще вдигнат ограниченията за доставените от тях оръжия на Украйна

Върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел изрази увереност, че всички страни-членки ще последват решението на САЩ да вдигнат ограниченията за доставените от тях оръжия на Украйна за удари в дълбочина в Русия. "Ню Йорк Таймс": Байдън е дал съгласие Украйна да използва американски далекобойни ракети за удари в Русия..

публикувано на 19.11.24 в 11:32

България и Румъния в Шенген: Опит за постигане на споразумение, а не окончателно решение

Румъния ще се присъедини към Шенген по суша от януари 2025 г. Решението ще бъде взето в петък в Будапеща, каза румънският премиер Марчел Чолаку в интервю за телевизия Антена 3. Според източник на БНР обаче става дума за опит за споразумение за България и Румъния. Преди няколко дни австрийски медии съобщиха, че на 22 ноември австрийският..

публикувано на 19.11.24 в 11:22
Христина Христова

Христина Христова: Изправени сме пред голям проблем за финансовата устойчивост на пенсионната система

" Изправени сме пред голям проблем за финансовата устойчивост на пенсионната ни система, която засяга всички. Проблемът е много голям ". Това заяви пред БНР бившият социален министър Христина Христова.  По думите ѝ към полугодието вече имахме 5,5% от БВП, за да посрещнем дефицита на пенсионната система. Това е много значително, подчерта тя...

публикувано на 19.11.24 в 11:19