С първия училищен звънец за поредна година някои хора ще направят всичко възможно децата в България да са по-мислещи и по-смислени, но много повече ще се постараят да ги заглушат, уеднаквят и затъпят.
Another Brick In The Wall прозвуча на концерт в Летния театър на Варна на 22 август. Цялата публика пееше с пълно гърло, песента бе и бис за концертиращите музиканти – гости от Италия и солисти от Варненската опера.
По ирония на съдбата в същия ден 26-има варненци, сред тях учители, училищни психолози, ръководител на школа, училищен счетоводител и младежки работник, попаднаха в партиен черен списък. 26-имата бяха и са капка в морето от стотици, несъгласни с политическата конюнктура.
Ясно е какво стана след това, кой реагира и кой си замълча, защото в образователната система има хора с мнение по закон, приет набързо и без смислен обществен дебат. За нивото на дебата по промените в Закона за предучилищното и училищното образование, които забраняват "пропаганда на нетрадиционна сексуална ориентация", каквото и да означава това точно, подсказа една от депутатските реплики в кулоарите на Народното събрание.
"Ако евроатлантизмът е да ме направи жена, тогава, давам ви заглавие, не съм евроатлантик. Няма да стана по никакъв начин и няма да го направя. Нито желая внуците ми да го направят. Честно си говорим. (…) Ако това е определението, можете спокойно да напишете: "Борисов не е евроатлантик". Ама категорично не е и няма да бъде", заяви Бойко Борисов пред репортерите на 9 август с поглед, вперен към Всевишния, на когото често се уповава.
Кой да помни, че на 26 септември преди 4 години той, на обичайните си обиколки, казваше: "В ГЕРБ сме виж колко жени, само жени. Дето се вика – тук-таме мъж, ама и той жена". Такава била модата, коментираше някогашният премиер.
Модата сега е политиците да влизат с бутонките на учители, ученици, родители, учени. Сега депутатите се надпреварват да предлагат още законови промени – все загрижени за децата. Този път се вълнуват от медицински интервенции за смяна на пола при деца. И докато народните избраници действат на пълни обороти, преди седмица пред бТВ служебният образователен министър Галин Цоков потвърди: "Пропаганда няма".
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..