Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Димитър Димитров: Заради митичния капацитет не можем да отворим специалност "Киберсигурност" в УНСС

| Интервю
Проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС
Снимка: Адриана Киселинчева

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) иска, но не може да открие нова, необходима и търсена, специалност - киберсигурност и управление на киберсигурност.

Това сподели ректорът проф. Димитър Димитров в интервю пред БНР. 

УНСС не успява да получи зелена светлина и във втората нова специалност – "педагогика в информатиката".

"Проблем е капацитетът, който се измерва общо в страната. Имате, например, в информатиката 10 специалности, същото е и в педагогиката - учители по икономика, физическо и т.н. А такова обучение, каквото ние искаме в педагогиката, няма никъде. Нашите усилия засега са напразни, говорейки с няколко министри на МОН и представители на Агенцията по акредитация и оценяване, която разрешава новите специалности", разказа проф. Димитров в предаването "12+3".

И обясни, че от УНСС са предложили текст, за да влезе с постановление на МС, който всяка година разглежда Националната карта за висше образование. 

Проф. Димитров е оптимист, защото все още има шанс - "при аргументирано искане може да се получи, защото този митичен капацитет не е запълнен".

За тази специалност - киберсигурност и управление, УНСС има няколко писма за подкрепа от МВР, МО и МЕУ и в тях се потвърждава, че се нуждаят от специалисти. Подкрепа има и от 50 бизнес организации.

"Надявам се на обществена подкрепа в тази посока, защото проблемът с киберсигурността и педагогиката е сериозен. МО и МВР откриват център за киберсигурност, бизнес агенции казват – "дайте ни квалифицирани хора". На САЩ им трябват 4 млн. специалисти, обучени по проблемите на киберсигурност и управление", посочи проф. Димитров.

Според ректора на УНСС 98% от студентите, завършили университета, намират реализация на пазара на труда. Най-търсените специалности са маркетинг, финанси, счетоводство, МИО, логистика. В УНСС имат около 30 бакалавърски и около 100 магистърски специалности. 

Той посочи, че у нас има над 50 университета, но класическите си остават Софийският, Пловдивският и Великотърновският, "новите, които се опитват да излязат извън специализацията си, не са успешни". 

"Икономика се учи на много места, но бизнесът оценява откъде идват качествените хора".

Тази година УНСС е записал нов рекорд по кандидат-студенти – 7000, а са приети 5000.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Китай призова Вашингтон за "консултации на равноправна основа" за митата

Китай призова Вашингтон за "консултации на равноправна основа" по въпроса за новите тарифи, на които отговори с контрамита. "Пазарът се произнесе", посочи тази сутрин във Фейсбук говорителят на китайското Министерство на външните работи Го Цзякун.  Публикацията е придружена със снимка на падащите борсови индекси от вчера на..

публикувано на 05.04.25 в 11:30

Читалище "Надежда" във В. Търново даде старт на конкурса "Детство мое вълшебно"

Библиотеката при историческото читалище „Надежда“ във Велико Търново обяви началото на деветото издание на Националния ученически конкурс "Детство мое вълшебно". Конкурсът е свързан с Международния ден на детето – 1 юни, в три раздела - къс разказ, стихотворение и рисунка, поясни библиотекарят и инициатор на конкурса Бисера Дживдерова...

публикувано на 05.04.25 в 11:21
Иван Димитров с най-голямата награда в конкурса

В Плевен обявиха наградените от националния конкурс "Иван Радоев"

В Плевен обявиха носителите на награди от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев". Националният конкурс за българска драматургия "Иван Радоев", чието име носи и театърът в града, се провежда за 13-и път. Това е първият конкурс за драматургия, който има национален обхват. Журито с председател драматурга и поет Стефан..

публикувано на 05.04.25 в 11:08

БАБХ със засилени проверки в магазини, пазари и заведения заради Великден

Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни -  агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в..

публикувано на 05.04.25 в 10:58

Готвят по-високи глоби при нарушения на пътя в Гърция

В Гърция промени в Правилника за движение по пътищата предвиждат налагане на по-високи глоби при нарушения. Заместник-министърът на транспорта Константинос Киранакис обяви новите наказателни мерки при пътни нарушения. Увеличават се глобите и наказанията за шофьора, но няма да се спира превозното средство от движение. Ако един член на..

публикувано на 05.04.25 в 10:52
Доналд Тръмп

След митата на Тръмп: С какви козове разполага Европа в търговската война?

"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира..

публикувано на 05.04.25 в 10:40

Над 3300 са вече жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар

Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..

публикувано на 05.04.25 в 10:32