Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

2
Момчил Карамитев
Снимка: Станислава Пирчева

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ, някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква. 

"Казват, че като ръководител той не е налагал със сила властта си, но точно по този начин благ, по който е действал, това е било "желязна ръкавица" в кадифе..., разказа за БНР Момичил Карамитев.

Момчил Карамитев е режисьор и сценарист с дългогодишен международен опит. Карамитев е завършил кинорежисура в Рим и е работил с едни от най-известните имена в световното кино, включително Федерико Фелини и Мартин Скорсезе.

Той сподели пред БНР за новите си творчески проекти и предизвикателствата, пред които е изправен.

Поводът за гостуването му в "Нощен Хоризонт" беше представянето на документалния филм "Ангелогласният обединител", посветен на патриарх Неофит.
"Патриарх Неофит е познавал много добре вярата и принципите на нашата вяра - защото богословието е сложна материя, да се осмисли това, което е оставено през вековете, но той е разбрал най-простите и важни истини - че с благостта можеш да разрушиш и китайската стена, допълни режисьорът на документалния филм за патриарх Неофит.

Момчил Карамитев

"Това, което още разбрах за патриарх Неофит е, че водещата сила при него е била музиката - не случайно филмът се казва  -  "Ангелогласният обединител" - той е бил брилянтен изпълнител на духовна музика и песен, бил е и композитор на църковна музика, сподели още Карамитев.

И то става дума за източнославянската музика, допълни режисьорът.

Филмът разкрива дълбочината на живота и делото на патриарха, а Карамитев сподели как се е вдъхновил от смирението и човечността на патриарх Неофит. Режисьорът разказа и за трудностите и радостите по време на работата по този проект – от смяната на екипи до избора на интервюирани личности, които разкриват важни аспекти от живота на патриарха.

"Музиката и църквата са били отправната точка на цялото семейство, което е живяло доста бедно и скромно, посочи още Карамитев.

"Чувството за мярка на патриарх Неофит е било много изострено, аз имах възможността да работя с един много богат архив, запознах се с младостта му, с неговите изяви като музикант, но и като зрял политик, той се е проявявал като силно дисциплиниран и аскетичен монах, но никой не е подозирал, че той има такава силна политическа интуиция, той е имал многообразен живот, разказа още Карамитев.

Той изрази съжаление, че не успял да се докосне и до детството на патриарх Неофит.


Момчил Карамитев сподели още за новите си игрални новели "Монолог за една актриса" и "Вариации за цигулка", които изследват необичайни коледни чудеса.

Историите в новелите съчетават хумор и тъга, като главният герой – възрастен музикант – се изправя пред предизвикателствата на старостта. Една от новелите е базирана на истински случай, а в интервюто Момчил сподели как тази история е намерила път към екрана.

Фестивалът "Любовта е лудост", в който Карамитев участва като част от журито, също бе тема на разговора. За първи път всяка награда на фестивала отиде при различен филм, а Карамитев обясни какво стои зад това решение и какви бяха критериите за избор на победителите. Той изрази възхищение от високото качество на продукциите и разнообразието на темите, които бяха разгледани на фестивала.

В своята дългогодишна творческа кариера, Момчил Карамитев работи в Италия и САЩ, като участва в продукции като "Авиаторът" на Мартин Скорсезе, "Момиче за милион долара" на Клинт Истууд и телевизионни сериали като "Х-Файлс" и "Стар Трек". 

Той сподели, че опитът му в тези международни продукции го е обогатил и оформил като творец, а връзката му с България остава силна чрез проектите, по които продължава да работи у нас.

Един вдъхновяващ разговор из света на киното, чудесата и творчеството. От документалните филми до игралните новели, той продължава да създава изкуство, което провокира размисъл и оставя траен отпечатък в сърцата на зрителите.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10