Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николета Атанасова: Украинците смятат за техен дълг да са там

| Интервю
Снимка: Николета Атанасова

Украинците смятат, че техен дълг е да са там.

Това каза журналистката от програма "Христо Ботев" на БНР Николета Атанасова, водеща на предаването "Мрежата", като подчерта, че в страната се завръщат много от напусналите я след началото на руската агресия на 24-ти февруари 2022 г. 

В предаването "Нещо повече" тя разказа за срещите си в Украйна, откъдето се завърна преди седмици:

"Много украинци работят за международни фирми, които изтеглят хората си да работят в Европа, но те отказват да напуснат Украйна, защото смятат, че техен дълг е да останат там, ако се наложи и да хванат пушки, каквито някои никога не са държали". 

В очите на украинците краят на войната не е близо 

"Дали в очите на украинците наближава краят на войната? Не. Аз разговарях с много ветерани, които в момента се подготвят да се върнат отново на фронта. Разговарях и с хора, които не са ангажиране пряко с войната, но помагат кой с каквото може - дали с това, че отделят някаква част от заплатата си, за да даряват, защото във всеки офис и учреждение има човек на фронта, и на бригадата се изпращат някакви пари, за да може да ги използват за закупуване на това, което им е необходимо. Дори и този тип хора не смятат, че войната ще свърши", коментира журналистката.

Хората в Украйна не харесват своите политици

"Украинците не се доволни от своите политици, но това не означава, че няма да ги подкрепят, докато е нужно. Разговарях с хора, които критикуват президента Володимир Зеленски и казват, че може би той е виновен за това, че страната в момента е във война, защото не е проявил повече дипломатичност. Други хора обаче казват, че руснаците са били решили да нахлуят, който и да е управлявал в момента Украйна. Те са критични. Ветерани дори критикуват и са недоволни от начина, по който фронтът се снабдява понякога. Това не означава, че те няма да подкрепят своите политици до момента, докато те водят Украйна към връщане на териториите си", разказа Николета Атанасова.


Две различни вселени на територията на Украйна

"Има огромна разлика, две различни вселени - така го нарече един ветеран - между Западна и Източна Украйна. В Лвов разговарях с военен лекар на лодка, който през 2023 г. е бил тежко ранен. Много е било тежко, сам се е спасявал. Той ми каза, че дори и в Харков има квартали, където хората седят и си пият коктейли, а само на 200 - 300 метра от тях падат ракети и те продължават да си пият коктейла. Украинското общество дотолкова се е адаптирало към това, което се случва, че си казва, че трагедията е огромна, много хора загиват, но икономиката трябва да продължи да съществува, за да може страната да продължава да воюва, защото помощта от съюзниците се забавя. Всеки един от ветераните, с които съм говорила, се е обръщал с молба поне един от европейските чиновници, които в момента седят и ядат своите кроасани, да дойде само на 50 метра, в тила на фронтовата линия, за да видят какво се случва, а после да обсъждаме колко и кога. ... Те знаят кой построи "Турски поток" и кой искаше да има платноходки в Черно море", посочи водещата на "Мрежата" по програма "Христо Ботев".  


"Който е попадал в Таганрог, разбира какво е плен в най-страшния му вид. Това е следствен изолатор. ... За моите 10 месеца в плен загинаха от раните си четирима мои приятели. Аз бях само 10 месеца в плен и само на три места. Някой знае ли въобще колко са военнопленническите лагери на руснаците и колко украинци загиват там? Това са места за изтезания", разказва пред Николета Атанасова 22-годишният Иля от полк "Азов", който е бил защитник на Мариупол и след това в руски плен.

Интервюто на Диана Янкулова с Николета Атанасова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Николета Атанасова

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51