Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако и този път не са си научили урока, има вариант през март да имаме още едни парламентарни избори, смята политологът

Проф. Тодор Галунов: Няма нищо по-опасно за демокрацията от пасивността

"Не изключвам тази 4-процентовата бариера да я прескочат лица, партии и партийки, които сякаш не се приемат достатъчно сериозно в досегашната практика"

| Интервю
Проф. Тодор Галунов:
Снимка: Личен архив

Политиците в хода на тази предизборна кампанията трябва да престанат с резките изказвания с кого не биха се коалирали, защото по-късно много трудно се преминават тези червени линии. 

Това препоръча от ефира на БНР политологът проф. Тодор Галунов.

По думите му вероятно за пръв път сме изправени пред вариант да направим парламента още по-пъстър. В една част от гражданите има желание да се промени нещо рязко, обясни той и добави, че старите големи партии сякаш предлагат едно и също - и като идеи, и като лица

"Не изключвам тази 4-процентовата бариера да я прескочат лица, партии и партийки, които сякаш не се приемат достатъчно сериозно в досегашната практика. Това пак е на ръба на прогнозата. Възможно е, разбира се, в парламента да останат 6 или 7 партии, възможно е и 9 партии", коментира политологът, като не изключи напълно от сметките "Величие" и "Меч". 

Според него ниската активност дава шанс с малък брой гласове някоя от партиите да прескочи изборната бариера.

В интервю за предаването "Хоризонт за вас" проф. Галунов изказа мнение, че в тази кампания най-стабилна е партия ГЕРБ. Според него първото им място практически е сигурно, защото те имат твърдо ядро. Но те вече не хващат периферия, допълни политологът. 

"ГЕРБ отдавна е изчерпан като идеи и лица. Печели, защото няма кой да ѝ се противопостави. Имаше два такива опита - на ИТН и ПП, но те сякаш много бързо отстъпиха от своите позиции. Точно такъв нов тип партии и коалиции сякаш, когато спечелят изборите, се оказват неподготвени да удържат постигнатото. Това до голяма степен държи ГЕРБ за тези, които искат познатото и които не искат да рискуват".

При БСП и новите коалиционни партньори проблеми си има още в самото начало на формиране на коалицията, подчерта още политологът. 

"В нея участват много лица, които са били в БСП, но после са работили срещу БСП. Не знам за това кратко време дали ще си забравят старите рани, събрани вече в едно общо пространство. Сякаш старите лица не носят кой знае колко гласове. Там не очаквам някакъв голям политически удар".

Много сериозен тест за партиите е до каква степен те ще бъдат готови да действат след изборите от гледна точка на интересите на държавата, а не от гледна точка на тяснопартийните си интереси, смята проф. Галунов. Според него формирането на коалиция след вота не е безпринципност, а грижа за държавата:

"Ако и този път не са си прочели урока и не са го научили, има вариант през март да имаме още едни парламентарни избори". 

Няма нищо по-опасно за демокрацията от пасивността, предупреди той и изрази надежда българският народ да намери сили да излезе масово да гласува и да покаже кой иска да го управлява. 

По думите му партиите трябва да намерят новите нюанси

"Те нямат нови идеи. Те повтарят едно и също. Това е шансът някаква партия с по-различен тип идеология радикално да прескочи 4-те процента". 

Според него може да се окаже, че един по-пъстър парламент може да даде възможности за повече политически комбинации и за формиране на правителство. В България сякаш трудно се създават нови успешни политически субекти, каза проф. Тодор Галунов. По думите му много бързо се връщаме към познатото, защото то вероятно ни пази от неприятни политически и икономически изненади.

Промяна на изборната система непосредствено преди изборите няма как да е ефикасна мярка, категоричен бе той и напомни, че има недоверие към цялата политическа класа. Според него проблемът е, че нагласата на българския избирател е, че избираме хора, които до голяма степен работят за своите тяснопартийни и едва ли не лични интереси. Хората искат реални неща, изтъкна политологът. 

Цялото интервю на Добринка Добрева с проф. Тодор Галунов в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В две основни огнища са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област

В две основни огнища днес са насочени усилията на пожарникарите на територията на Ямболска област. В землището на село Лесово, в близост до българо-турската граница, пожарът към момента е под контрол, информира по- рано областният управител Николай Костадинов. В местността Бакаджика, край Ямбол се гаси от снощи. Труднодостъпен терен с борова..

публикувано на 28.07.25 в 17:39

Европрокуратурата ще работи в бившата централа на ДПС

Висшият съдебен съвет даде сградата на бившата централа на "Движението за права и свободи" на столичния булевард "Александър Стамболийски" 45 за безвъзмездно ползване от европрокуратурата.  Членът на ВСС Стефан Гроздев посочи, че сега сградата е в много добро състояние, но ще са необходими допълнителни строително- ремонтни дейности...

публикувано на 28.07.25 в 17:09

Пожарът в Пирин отново е върхов, гасят го с три хеликоптера

Пожарът в Пирин отново е станал върхов заради вятъра. Три военни хеликоптера участват в гасенето. Два от тях са на българските ВВС и един от Унгария, осигурен по механизма за гражданска защита на ЕС. Очаква се пристигането и на самолетите от Швеция, които най-вероятно също ще бъдат насочени към този пожар. Той остава най-мащабният в страната,..

публикувано на 28.07.25 в 17:05
Дмитрий Медведев

Медведев нарече "антируска" сделката между ЕС и САЩ заради последиците за руския петрол и газ

Бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви в понеделник, че рамковото търговско споразумение, сключено между Европейския съюз и Съединените щати, е "антируско", оприличавайки го на фактическа забрана за закупуване на руски петрол и газ, предаде Ройтерс. САЩ сключиха търговска сделка с ЕС, налагайки 15% мита върху вноса на повечето..

публикувано на 28.07.25 в 17:00
Отбор по биология

Български ученици с 12 отличия от престижни международни олимпиади по природни науки и лингвистика

Нов повод за национална гордост ни донесоха българските ученици по природни науки и лингвистика, които тази сутрин се завърнаха с 12 отличия от най-престижните международни олимпиади в Тайван и Филипините.  На 22-рата Международна олимпиада по лингвистика, проведена в Тайпе, Ванеса Калинкова, ученичка от Профилираната природо-математическа..

публикувано на 28.07.25 в 16:50
Доналд Тръмп

Тръмп с нов срок от 10-12 дни за Русия да постигне напредък по прекратяване на войната в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи натиска върху Русия да прекрати войната си в Украйна, заявявайки в понеделник, че определя нов срок от 10 до 12 дни, в който Москва да постигне напредък по този въпрос, предаде Ройтерс. "Ще определя нов краен срок от десет-дванайсет дни, считано от днес. Няма причина да чакаме. Ако се знае какъв ще..

публикувано на 28.07.25 в 16:44
Катерина Райхе, германски министър на икономиката

Германия обмисля повишаване на пенсионната възраст до 70 години

Германия обмисля повишаване на пенсионната възраст до 70 години. Идеята на министерството на икономиката предизвика бурни реакции. Министърката на икономиката на Германия Катерина Райхе предизвика остри реакции с призива си германците да работят повече и по-дълго. Според нея демографските промени и увеличената продължителност на живота..

публикувано на 28.07.25 в 16:33