Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако и този път не са си научили урока, има вариант през март да имаме още едни парламентарни избори, смята политологът

Проф. Тодор Галунов: Няма нищо по-опасно за демокрацията от пасивността

"Не изключвам тази 4-процентовата бариера да я прескочат лица, партии и партийки, които сякаш не се приемат достатъчно сериозно в досегашната практика"

| Интервю
Проф. Тодор Галунов:
Снимка: Личен архив

Политиците в хода на тази предизборна кампанията трябва да престанат с резките изказвания с кого не биха се коалирали, защото по-късно много трудно се преминават тези червени линии. 

Това препоръча от ефира на БНР политологът проф. Тодор Галунов.

По думите му вероятно за пръв път сме изправени пред вариант да направим парламента още по-пъстър. В една част от гражданите има желание да се промени нещо рязко, обясни той и добави, че старите големи партии сякаш предлагат едно и също - и като идеи, и като лица

"Не изключвам тази 4-процентовата бариера да я прескочат лица, партии и партийки, които сякаш не се приемат достатъчно сериозно в досегашната практика. Това пак е на ръба на прогнозата. Възможно е, разбира се, в парламента да останат 6 или 7 партии, възможно е и 9 партии", коментира политологът, като не изключи напълно от сметките "Величие" и "Меч". 

Според него ниската активност дава шанс с малък брой гласове някоя от партиите да прескочи изборната бариера.

В интервю за предаването "Хоризонт за вас" проф. Галунов изказа мнение, че в тази кампания най-стабилна е партия ГЕРБ. Според него първото им място практически е сигурно, защото те имат твърдо ядро. Но те вече не хващат периферия, допълни политологът. 

"ГЕРБ отдавна е изчерпан като идеи и лица. Печели, защото няма кой да ѝ се противопостави. Имаше два такива опита - на ИТН и ПП, но те сякаш много бързо отстъпиха от своите позиции. Точно такъв нов тип партии и коалиции сякаш, когато спечелят изборите, се оказват неподготвени да удържат постигнатото. Това до голяма степен държи ГЕРБ за тези, които искат познатото и които не искат да рискуват".

При БСП и новите коалиционни партньори проблеми си има още в самото начало на формиране на коалицията, подчерта още политологът. 

"В нея участват много лица, които са били в БСП, но после са работили срещу БСП. Не знам за това кратко време дали ще си забравят старите рани, събрани вече в едно общо пространство. Сякаш старите лица не носят кой знае колко гласове. Там не очаквам някакъв голям политически удар".

Много сериозен тест за партиите е до каква степен те ще бъдат готови да действат след изборите от гледна точка на интересите на държавата, а не от гледна точка на тяснопартийните си интереси, смята проф. Галунов. Според него формирането на коалиция след вота не е безпринципност, а грижа за държавата:

"Ако и този път не са си прочели урока и не са го научили, има вариант през март да имаме още едни парламентарни избори". 

Няма нищо по-опасно за демокрацията от пасивността, предупреди той и изрази надежда българският народ да намери сили да излезе масово да гласува и да покаже кой иска да го управлява. 

По думите му партиите трябва да намерят новите нюанси

"Те нямат нови идеи. Те повтарят едно и също. Това е шансът някаква партия с по-различен тип идеология радикално да прескочи 4-те процента". 

Според него може да се окаже, че един по-пъстър парламент може да даде възможности за повече политически комбинации и за формиране на правителство. В България сякаш трудно се създават нови успешни политически субекти, каза проф. Тодор Галунов. По думите му много бързо се връщаме към познатото, защото то вероятно ни пази от неприятни политически и икономически изненади.

Промяна на изборната система непосредствено преди изборите няма как да е ефикасна мярка, категоричен бе той и напомни, че има недоверие към цялата политическа класа. Според него проблемът е, че нагласата на българския избирател е, че избираме хора, които до голяма степен работят за своите тяснопартийни и едва ли не лични интереси. Хората искат реални неща, изтъкна политологът. 

Цялото интервю на Добринка Добрева с проф. Тодор Галунов в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс, вицепрезидент на САЩ

Остра реакция на управляващите в Германия на отправените от Джей Ди Ванс критики

Управляващите в Германия реагираха остро срещу критиките, отправени от вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс по адрес на регулациите за свободата на словото в страната. В интервю за вестник "Уолстрийт джърнъл", а след това и в речта си на Мюнхенската конференция по сигурността, Ванс първо призова германските партии да ни изолират крайната..

публикувано на 14.02.25 в 22:40

Институцията на омбудсмана пита енергийния министър за изчисляването на новите сметки за парно

Институцията на омбудсмана изпрати писмо до министъра на енергетиката   Жечо Станков с въпрос как ще се изготвят предстоящите сметки на клиентите на топлинна енергия в сгради – етажна собственост (СЕС), съобщава от институцията. Поводът е решението на Върховния административен съд от 10 февруари т.г., с което окончателно бе отменена..

публикувано на 14.02.25 в 22:36

Бургаския окръжен съд потвърди мярката за неотклонение на Антон Иванов

Бургаският окръжен съд потвърди мярката за отклонение "парична гаранция от 2 хиляди лева" на Антон Иванов. Той е обвинен в незаконно притежание на пистолет със заличени номера и боеприпаси. Заради този случай бургаския полицай от "Специализираните сили" Димитър Николов, участвал в задържането на обвиняемия си подаде оставка, с мотив че има..

публикувано на 14.02.25 в 22:28
Разговор на Волидимир Зеленски с Дже Ди Ванс

САЩ искат да предпазят Източна Европа от нов конфликт, след като войната в Украйна приключи

Вицепрезидентът на Съединените щати Джей Ди Ванс каза пред репортери след среща с украинския президент Володимир Зеленски по време на Мюнхенската конференция по сигурността, че Вашингтон иска да "постигне устойчив, траен мир" в Украйна. "Искаме войната да свърши и убийствата да спрат, но искаме да постигнем устойчив, траен мир, а не такъв,..

публикувано на 14.02.25 в 21:25
Атанас Запрянов, министър на отбраната

Министър Запрянов проведе поредица от срещи по време на Мюнхенската конференция по сигурността

Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в 61-вото издание на Мюнхенската конференция по сигурността, която беше открита днес, 14 февруари, съобщават от пресцентър на министерството. В продължение на три дни държавни и правителствени ръководители, дипломати, водещи представители на международни институции и експерти ще обсъждат в..

публикувано на 14.02.25 в 20:57

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки

Четирите потребителски организации, които инициираха вчерашния бойкот срещу търговските вериги, определиха акцията като "успешна" и призоваха за втори ден на бойкот на големите супермаркети. Федерацията на потребителите в България,   сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива"..

обновено на 14.02.25 в 20:46

Пострадалата вчера при катастрофа в Русе жена е все още с опасност за живота

37-годишната жена, която пострада вчера при катастрофа в Русе, все още е с опасност за живота, а от болницата призовават за кръводарители. Инцидентът стана вчера в ранните следобедни часове, когато на кръстовище два автомобила катастрофират и при сблъсъка единият напуска платното за движение и удря преминаващата по тротоара жена с двете й..

публикувано на 14.02.25 в 20:12