Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако и този път не са си научили урока, има вариант през март да имаме още едни парламентарни избори, смята политологът

Проф. Тодор Галунов: Няма нищо по-опасно за демокрацията от пасивността

"Не изключвам тази 4-процентовата бариера да я прескочат лица, партии и партийки, които сякаш не се приемат достатъчно сериозно в досегашната практика"

| Интервю
Проф. Тодор Галунов:
Снимка: Личен архив

Политиците в хода на тази предизборна кампанията трябва да престанат с резките изказвания с кого не биха се коалирали, защото по-късно много трудно се преминават тези червени линии. 

Това препоръча от ефира на БНР политологът проф. Тодор Галунов.

По думите му вероятно за пръв път сме изправени пред вариант да направим парламента още по-пъстър. В една част от гражданите има желание да се промени нещо рязко, обясни той и добави, че старите големи партии сякаш предлагат едно и също - и като идеи, и като лица

"Не изключвам тази 4-процентовата бариера да я прескочат лица, партии и партийки, които сякаш не се приемат достатъчно сериозно в досегашната практика. Това пак е на ръба на прогнозата. Възможно е, разбира се, в парламента да останат 6 или 7 партии, възможно е и 9 партии", коментира политологът, като не изключи напълно от сметките "Величие" и "Меч". 

Според него ниската активност дава шанс с малък брой гласове някоя от партиите да прескочи изборната бариера.

В интервю за предаването "Хоризонт за вас" проф. Галунов изказа мнение, че в тази кампания най-стабилна е партия ГЕРБ. Според него първото им място практически е сигурно, защото те имат твърдо ядро. Но те вече не хващат периферия, допълни политологът. 

"ГЕРБ отдавна е изчерпан като идеи и лица. Печели, защото няма кой да ѝ се противопостави. Имаше два такива опита - на ИТН и ПП, но те сякаш много бързо отстъпиха от своите позиции. Точно такъв нов тип партии и коалиции сякаш, когато спечелят изборите, се оказват неподготвени да удържат постигнатото. Това до голяма степен държи ГЕРБ за тези, които искат познатото и които не искат да рискуват".

При БСП и новите коалиционни партньори проблеми си има още в самото начало на формиране на коалицията, подчерта още политологът. 

"В нея участват много лица, които са били в БСП, но после са работили срещу БСП. Не знам за това кратко време дали ще си забравят старите рани, събрани вече в едно общо пространство. Сякаш старите лица не носят кой знае колко гласове. Там не очаквам някакъв голям политически удар".

Много сериозен тест за партиите е до каква степен те ще бъдат готови да действат след изборите от гледна точка на интересите на държавата, а не от гледна точка на тяснопартийните си интереси, смята проф. Галунов. Според него формирането на коалиция след вота не е безпринципност, а грижа за държавата:

"Ако и този път не са си прочели урока и не са го научили, има вариант през март да имаме още едни парламентарни избори". 

Няма нищо по-опасно за демокрацията от пасивността, предупреди той и изрази надежда българският народ да намери сили да излезе масово да гласува и да покаже кой иска да го управлява. 

По думите му партиите трябва да намерят новите нюанси

"Те нямат нови идеи. Те повтарят едно и също. Това е шансът някаква партия с по-различен тип идеология радикално да прескочи 4-те процента". 

Според него може да се окаже, че един по-пъстър парламент може да даде възможности за повече политически комбинации и за формиране на правителство. В България сякаш трудно се създават нови успешни политически субекти, каза проф. Тодор Галунов. По думите му много бързо се връщаме към познатото, защото то вероятно ни пази от неприятни политически и икономически изненади.

Промяна на изборната система непосредствено преди изборите няма как да е ефикасна мярка, категоричен бе той и напомни, че има недоверие към цялата политическа класа. Според него проблемът е, че нагласата на българския избирател е, че избираме хора, които до голяма степен работят за своите тяснопартийни и едва ли не лични интереси. Хората искат реални неща, изтъкна политологът. 

Цялото интервю на Добринка Добрева с проф. Тодор Галунов в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво трябва да знаят доброволците преди да се включат в гасенето на пожари?

"Горският пожар не е шега. Може да бъде страшно опасен".  Продължава борбата с пожарите в цялата страна Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Тодор Грозданов, доброволец при гасенето на пожари. Високите температури и сушата доведоха до възникването на голям брой пожари в България. Близо 200 са потушените за денонощието...

публикувано на 25.07.25 в 08:10

Старозагорската опера представя "Цар Калоян" във Велико Търново

Летният оперен сезон "Летният сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново е посветен на българската историческа опера" в крепостта "Царевец" във Велико Търново тази вечер е посветен на българската историческа опера. Старопрестолният град отново ще се върне във времената на величието на цар Калоян и възхода на Търновград със силата на оперното..

публикувано на 25.07.25 в 08:06

Очаква се произведената в България пшеница от тазгодишната реколта да надмине 7 млн. тона

Очаква се произведената в България пшеница от тазгодишната реколта да надмине 7 млн. тона. Това сочат прогнозите на експертите от министерството на земеделието и храните. Цените на пшеницата тази година, обаче са много ниски и това е притеснително за земеделците . Между 6.6 млн. и 7.1 млн. тона е очакваното производство на пшеница тази..

публикувано на 25.07.25 в 07:54
Доналд Тръмп и Илон Мъск

Тръмп намекна за помирение с Мъск след публичния им конфликт

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп намекна за евентуално помирение с бизнесмена Илон Мъск след публичния им конфликт. "Всички казват, че ще унищожа компаниите на Илон, като спра някои огромни субсидии, ако не и всички, които той получава от правителството. Погрешно! Искам Илон и всеки бизнес в страната ни да процъфтяват, и да..

публикувано на 25.07.25 в 07:45
Снимката е илюстративна

Продължава борбата с пожарите в цялата страна

Националния институт по метеорология и хидрология издаде за днес предупреждение за екстремно високи температури. За цялата страна е в сила оранжев код, действа и най-висока степен на пожароопасност. От областната администрация в Бургас съобщават, че в продължение на 3 дни в Бургаско по два пъти на ден ще се задейства системата за ранно..

публикувано на 25.07.25 в 07:33

НС ще приеме промени в Закона за кредитните институции и инвестиционните посредници

Парламентът ще започне работа с окончателното приемане на промени в Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитните институции и инвестиционните посредници (ЗВПКИИП). Очаква се в дневния ред да бъдат включени на първо четене и проектите, внесени от различни парламентарни групи, за промени в Закона за лечебните заведения, с които се урежда..

публикувано на 25.07.25 в 07:20
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Франция ще признае палестинска държава

Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел.  В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...

публикувано на 25.07.25 в 02:26