Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако и този път не са си научили урока, има вариант през март да имаме още едни парламентарни избори, смята политологът

Проф. Тодор Галунов: Няма нищо по-опасно за демокрацията от пасивността

"Не изключвам тази 4-процентовата бариера да я прескочат лица, партии и партийки, които сякаш не се приемат достатъчно сериозно в досегашната практика"

| Интервю
Проф. Тодор Галунов:
Снимка: Личен архив

Политиците в хода на тази предизборна кампанията трябва да престанат с резките изказвания с кого не биха се коалирали, защото по-късно много трудно се преминават тези червени линии. 

Това препоръча от ефира на БНР политологът проф. Тодор Галунов.

По думите му вероятно за пръв път сме изправени пред вариант да направим парламента още по-пъстър. В една част от гражданите има желание да се промени нещо рязко, обясни той и добави, че старите големи партии сякаш предлагат едно и също - и като идеи, и като лица

"Не изключвам тази 4-процентовата бариера да я прескочат лица, партии и партийки, които сякаш не се приемат достатъчно сериозно в досегашната практика. Това пак е на ръба на прогнозата. Възможно е, разбира се, в парламента да останат 6 или 7 партии, възможно е и 9 партии", коментира политологът, като не изключи напълно от сметките "Величие" и "Меч". 

Според него ниската активност дава шанс с малък брой гласове някоя от партиите да прескочи изборната бариера.

В интервю за предаването "Хоризонт за вас" проф. Галунов изказа мнение, че в тази кампания най-стабилна е партия ГЕРБ. Според него първото им място практически е сигурно, защото те имат твърдо ядро. Но те вече не хващат периферия, допълни политологът. 

"ГЕРБ отдавна е изчерпан като идеи и лица. Печели, защото няма кой да ѝ се противопостави. Имаше два такива опита - на ИТН и ПП, но те сякаш много бързо отстъпиха от своите позиции. Точно такъв нов тип партии и коалиции сякаш, когато спечелят изборите, се оказват неподготвени да удържат постигнатото. Това до голяма степен държи ГЕРБ за тези, които искат познатото и които не искат да рискуват".

При БСП и новите коалиционни партньори проблеми си има още в самото начало на формиране на коалицията, подчерта още политологът. 

"В нея участват много лица, които са били в БСП, но после са работили срещу БСП. Не знам за това кратко време дали ще си забравят старите рани, събрани вече в едно общо пространство. Сякаш старите лица не носят кой знае колко гласове. Там не очаквам някакъв голям политически удар".

Много сериозен тест за партиите е до каква степен те ще бъдат готови да действат след изборите от гледна точка на интересите на държавата, а не от гледна точка на тяснопартийните си интереси, смята проф. Галунов. Според него формирането на коалиция след вота не е безпринципност, а грижа за държавата:

"Ако и този път не са си прочели урока и не са го научили, има вариант през март да имаме още едни парламентарни избори". 

Няма нищо по-опасно за демокрацията от пасивността, предупреди той и изрази надежда българският народ да намери сили да излезе масово да гласува и да покаже кой иска да го управлява. 

По думите му партиите трябва да намерят новите нюанси

"Те нямат нови идеи. Те повтарят едно и също. Това е шансът някаква партия с по-различен тип идеология радикално да прескочи 4-те процента". 

Според него може да се окаже, че един по-пъстър парламент може да даде възможности за повече политически комбинации и за формиране на правителство. В България сякаш трудно се създават нови успешни политически субекти, каза проф. Тодор Галунов. По думите му много бързо се връщаме към познатото, защото то вероятно ни пази от неприятни политически и икономически изненади.

Промяна на изборната система непосредствено преди изборите няма как да е ефикасна мярка, категоричен бе той и напомни, че има недоверие към цялата политическа класа. Според него проблемът е, че нагласата на българския избирател е, че избираме хора, които до голяма степен работят за своите тяснопартийни и едва ли не лични интереси. Хората искат реални неща, изтъкна политологът. 

Цялото интервю на Добринка Добрева с проф. Тодор Галунов в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Задълбочават се проблемите с питейната вода за Кюстендил

Задълбочават се проблемите с питейната вода за Кюстендил и някои от селата, а квартал "Герена" е без водоподаване повече от 50 часа. На 5 пункта ще се доставя бутилирана вода, както и вода за санитарно-битови нужди. Днес и утре централната "Чифте баня" и тази в кв. "Изток" ще работят безплатно, обяви градоначалникът инж.Огнян Атанасов...

публикувано на 25.07.25 в 10:06

Депутатите ще разгледат промените в Закона за лечебните заведения

Депутатите включиха в дневния си ред законопроекта, който урежда увеличение на парите за младите лекари-специализанти. Промените в Закона за лечебните заведения ще са точка трета в днешната програма. Три са проектите, които бяха одобрени в ресорната Здравна комисия. Предложението на управляващите от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН предвижда заплатите..

публикувано на 25.07.25 в 09:40
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Ключово е, как наши производители влизат в консорциум с чужди по механизма SAFE

Ключов е въпросът по инструмента "Мерки за сигурността за Европа" (SAFE), защото ние имаме доста работа вътре в страната, така че нашата отбранителна индустрия да бъде въвлечена в производството от индустрията ни, каза в интервю пред БНР Йордан Божилов, експерт по национална и международна сигурност, основател на Софийския форум за..

публикувано на 25.07.25 в 09:31
Марта Кос

Еврокомисарят по разширяването Марта Кос ще посети Турция

Еврокомисарят по разширяването Марта Кос ще направи днес първата си официална визита в Турция, откакто встъпи в длъжност на първи декември миналата година, съобщи сайтът "Тюркийе тудей". Тя ще се срещне с турския министър на външните работи Хакан Фидан. Очаква се двамата да обсъдят въпроси, свързани с отношенията между Анкара и Брюксел, както..

публикувано на 25.07.25 в 09:30
Главен комисар Антон Златанов, директор на Граничната полиция

Антон Златанов: Стоя зад действията на колегите, нашата мисия е да пазим границата

Граничен полицай е прострелял снощи около 19,30 часа нелегален мигрант от Мароко на границата с Турция край Звездец. Директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" Антон Златанов уточни, че е била засечена група от двадесетина души, които са се опитали нелегално да преминат границата. При появата на полицаите, повечето от нейните..

публикувано на 25.07.25 в 09:06
Габриела Руменова

Габриела Руменова: Можем да регулираме пазара със своето поведение и избор от кого да пазаруваме

Търговците трябва да бъдат стимулирани да се придържат към добрите практики . Това заяви пред БНР Габриела Руменова, "Ние, потребителите". "Потребителите трябва да бъдат най-активната страна. Бихме могли да регулираме до голяма степен пазара със своето поведение и избор от кого да пазаруваме. А когато имаме сериозни опасения за нелоялни..

публикувано на 25.07.25 в 09:00
Президентът на Румъния Никушор Дан

Румънският президент Никушор Дан пристига на посещение в Австрия

Предложенията на Европейската комисия относно многогодишната финансова рамка след 2027-ма година, миграцията и подкрепата за процеса на разширяване, както с държавите от Западните Балкани, така и с Молдова и Украйна - това ще бъдат част от темите, които ще обсъдят румънският президент Никушор Дан и австрийският му колега Александър ван дер Белен...

публикувано на 25.07.25 в 08:54