Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за диригента Асен Найденов

Отбелязваме 125 г. от рождението му

Асен Найденов
Снимка: Уикипедия

На 12 септември 1899 г. е роден големият български диригент Асен Найденов. Наричаха го стълб на операта, патриарх, доайен на българските диригенти през 70-те и 80-те години на отминалия век. И с пълно право - Асен Найденов беше на диригентския пулт 71 години, постави над 100 оперни и балетни спектакъла, дирижира 1318 оперни представления и към тази статистика трябва да се добавят и многото симфонични концерти, които той изнесе със Софийската филхармония, със Симфоничния оркестър на БНР и хорови - през 30-те години той ръководи известния хор „Родина“. Една голяма и успешна кариера, на която можем само да се възхищаваме. 

Асен Найденов е роден във Варна. От малък учи пиано и цигулка, а като гимназист свири на виола в оркестъра на гимназията. След завършването заминава за София и се записва в Софийския университет специалниост "Право". Липсата на средства го принуждава заедно с няколко приятели да свири всяка вечер в известната софийска кръчма “Добруджански край“. След многото изживяни несгоди, през 1920 г. той заминава за Виена, където става студент във Виенския университет - композиция му преподава Йозеф Маркс, пиано - Пол де Кон. След една година Найденов продължава обучението си в Лайпцигската консерватория - учи композиция при Гренер, пиано при Тайхмюлер, дирижиране при Макс Хохкофлер, а има и възможност да присъства на концертите на най-големите диригенти в този период - Никиш и Фуртвенглер, и това за него е велика школа. 

През 1925 г. Найденов е назначен за стажант-диригент в Софийската опера и цели шест години той има възможност да изучава оперната дейност в детайли. Първият спектакъл, който дирижира, е на 15 октомври 1930 г. - „Хофманови разкази“ на Офенбах. Първият спектакъл, който поставя самостоятелно, е „Дон Паскуале“ от Доницети на 6 април 1932 г. - в него участват най-изявените солисти на операта: Михаил Попов, Михаил Люцканов, Петър Райчев и Мария Милкова-Золотович - певци, останали в историята на нашата опера.

Постепенно Асен Найденов се налага като водещ диригент. За него режисьорът Михаил Хаджимишев разказва:
“Асен Найденов диша с певците и с невиждана сръчност и гъвкавост им носи спокойствие, възможност за пълна творческа изява, без това да наруши неговата концепция. Диригентското самообладание и сръчност, рефлексите и гъвкавостта му са пословични“.

През 1945 г. Асен Найденов е назначен за главен диригент на Софийската опера и продължава да дирижира най-разнообразен репретоар - с особено внимание към българските творби. Колкото и невероятно да звучи, през 1961 г. маестрото е пенсиониран. Веднага получава предложение от Малий оперен театър в Санкт Петербург, където поставя "Риголето“, "Отело", "Турандот" и "Летящият холандец", а веднага след това идва покана от Болшой театър в Москва. Дебютира на пулта с "Дама Пика", а с неговата премиера на "Дон Карлос" е открита новата залата на конгресите в Кремъл. Едва тогава у нас забелязват, че са сбъркали и отново го назначават за главен диригент в Софийската опера, а от 1979 г. той е почетен диригент на състава.

Асен Найденов умира на 10 септември 1995 г. - на 96-годишна възраст. Негов запис от 1982 г. е запазен в Златния фонд на БНР - той разказва за създаването на Варненските музикални тържества и неговото участие в тях. Чуйте в звуковия файл, където има и музикален откъс под негово диригентство с участието на оперната певица Катя Попова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фьодор Достоевски, портрет от Василий Перов, 1872 (фрагмент)

Писателят Георги Велев пише нова книга за Фьодор Достоевски

Този месец отбелязваме 203  години от рождението на великия руски писател, публицист, мислител и философ Фьодор Достоевски.  Класикът е роден на 11 ноември (по нов стил) 1821 г. в Москва.  Достоевски е друг свят, който открехва друга врата към смисъла на живота, битието и духа.  Той е един от най-четените писатели в света.  Романите му..

публикувано на 10.11.24 в 06:06

Общинският духов оркестър в Плевен отпразнува 60 години

В Плевен с концерт под наслов „На рожден ден с приятели“ отпразнуваха 60-години от създаването на Общинския духов оркестър с диригент Пламен Марков. Препълнената зала “Катя Попова“ аплодира музикантите, които радват на всички празнични събития плевенчани с разнообразен репертоар. Диригентът Пламен Марков ръководи духовия оркестър повече..

публикувано на 10.11.24 в 05:51

Проф. Кирил Мескин е носителят на голямата награда на Дружеството на плевенските художници

Скулпторът проф. Кирил Мескин е носителят на голямата награда на Дружеството на плевенските художници „Св. Пимен Зографски” за 2024 г. Призът беше официално връчен при откриването на традиционния Есенен салон в Арт център Плевен в Градската градина. Наградата връчи заместник-кметът с ресор „Хуманитарни дейности“ в Община Плевен Елина..

публикувано на 10.11.24 в 05:33
Павел Балев

Павел Балев поема нов диригентски пост във Франция

На 9 ноември в морската ни столица диригентът Павел Балев ще ръководи концерта "TUTTO VERDI" с участието на баритона Кирил Манолов, солисти, хор и оркестър на Държавна опера - Варна. В края на октомври българинът с успешна международна кариера дебютира като диригент на Берлинския радио-симфоничен оркестър. Той беше поканен да партнира с този състав..

публикувано на 08.11.24 в 18:42
проф. Георги Янков

Ректорът на НХА проф. Георги Янков подреди юбилейна изложба

Ректорът на НХА проф. Георги Янков представя своя юбилейна изложба, озаглавена "Неоренесанс". Изложбата е позиционирана в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Такава юбилейна изложба предполага равносметка, ретроспекция . Решихме обаче, че може да бъде представена и с чисто нови работи , разказа той пред БНР. Сред творбите са плакати..

публикувано на 08.11.24 в 09:59
Проф. Нева Кръстева

Смесеният хор на БНР партнира в авторски концерт на Нева Кръстева

На 7 ноември от 19 часа в концертната зала на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ Смесеният хор на БНР ще участва в авторски концерт на Нева Кръстева. Програмата включва „Victimae paschali laudes“ за орган, „Отче наш“ от „Литургия на Св. Йоан Златоуст“ за глас и орган, „In memorias exire“ за пиано, орган и ударни и специалният акцент - „Реквием..

публикувано на 06.11.24 в 15:25
Пламена Мангова и Райнер Хонек

Райнер Хонек и Пламена Мангова гостуват на "Софийски солисти"

Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант.  Двамата са в София по покана на камерния..

публикувано на 06.11.24 в 12:48