На 12 септември 1899 г. е роден големият български диригент Асен Найденов. Наричаха го стълб на операта, патриарх, доайен на българските диригенти през 70-те и 80-те години на отминалия век. И с пълно право - Асен Найденов беше на диригентския пулт 71 години, постави над 100 оперни и балетни спектакъла, дирижира 1318 оперни представления и към тази статистика трябва да се добавят и многото симфонични концерти, които той изнесе със Софийската филхармония, със Симфоничния оркестър на БНР и хорови - през 30-те години той ръководи известния хор „Родина“. Една голяма и успешна кариера, на която можем само да се възхищаваме.
Асен Найденов е роден във Варна. От малък учи пиано и цигулка, а като гимназист свири на виола в оркестъра на гимназията. След завършването заминава за София и се записва в Софийския университет специалниост "Право". Липсата на средства го принуждава заедно с няколко приятели да свири всяка вечер в известната софийска кръчма “Добруджански край“. След многото изживяни несгоди, през 1920 г. той заминава за Виена, където става студент във Виенския университет - композиция му преподава Йозеф Маркс, пиано - Пол де Кон. След една година Найденов продължава обучението си в Лайпцигската консерватория - учи композиция при Гренер, пиано при Тайхмюлер, дирижиране при Макс Хохкофлер, а има и възможност да присъства на концертите на най-големите диригенти в този период - Никиш и Фуртвенглер, и това за него е велика школа.
През 1925 г. Найденов е назначен за стажант-диригент в Софийската опера и цели шест години той има възможност да изучава оперната дейност в детайли. Първият спектакъл, който дирижира, е на 15 октомври 1930 г. - „Хофманови разкази“ на Офенбах. Първият спектакъл, който поставя самостоятелно, е „Дон Паскуале“ от Доницети на 6 април 1932 г. - в него участват най-изявените солисти на операта: Михаил Попов, Михаил Люцканов, Петър Райчев и Мария Милкова-Золотович - певци, останали в историята на нашата опера.
Постепенно Асен Найденов се налага като водещ диригент. За него режисьорът Михаил Хаджимишев разказва:
“Асен Найденов диша с певците и с невиждана сръчност и гъвкавост им носи спокойствие, възможност за пълна творческа изява, без това да наруши неговата концепция. Диригентското самообладание и сръчност, рефлексите и гъвкавостта му са пословични“.
През 1945 г. Асен Найденов е назначен за главен диригент на Софийската опера и продължава да дирижира най-разнообразен репретоар - с особено внимание към българските творби. Колкото и невероятно да звучи, през 1961 г. маестрото е пенсиониран. Веднага получава предложение от Малий оперен театър в Санкт Петербург, където поставя "Риголето“, "Отело", "Турандот" и "Летящият холандец", а веднага след това идва покана от Болшой театър в Москва. Дебютира на пулта с "Дама Пика", а с неговата премиера на "Дон Карлос" е открита новата залата на конгресите в Кремъл. Едва тогава у нас забелязват, че са сбъркали и отново го назначават за главен диригент в Софийската опера, а от 1979 г. той е почетен диригент на състава.
Асен Найденов умира на 10 септември 1995 г. - на 96-годишна възраст. Негов запис от 1982 г. е запазен в Златния фонд на БНР - той разказва за създаването на Варненските музикални тържества и неговото участие в тях. Чуйте в звуковия файл, където има и музикален откъс под негово диригентство с участието на оперната певица Катя Попова.
На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..