В листите на ПП-ДБ ще са хора, които няма да бъдат пробити от Делян Пеевски.
Това заяви пред БНР Антоанета Цонева от "Да, България", част от "Демократична България" в коалицията ПП-ДБ, и добави, че могат да дадат гаранция, че "такъв пробив не е имало и няма да има".
Тя подчерта, че подборът на хората, които да влязат в листите на коалицията за изборите на 27 октомври, трябва да отговаря на целите на формацията:
"Тази задача е много тежка. Едва ли е останало без внимание това, че най-тежко атакуваната политическа сила и в кампанията за миналите парламентарни избори, и в момента - е ПП-ДБ. Атаките са отвсякъде. Това показва, че нашите каузи изискват тежки усилия и хора с много характер, за да ги проведат. Защото идеята, че трябва да бъде разрушен този модел, който е захванал българските институции от много дълго време и не дава възможност на страната да отприщи своя потенциал и на нейните хора истински да се развиват и да получават това качество на живот, което заслужават като европейци, изисква в листите да има хора, които ще направят такава парламентарна група, която да има силата и гръбнака да износи тази задача. Това е най-важното. ... При нас нито е имало пробиви от Делян Пеевски в предишен парламент, нито ще има в бъдещия парламент".
В предаването "Неделя 150" Антоанета Цонева посочи, че "взаимодействието на ДПС на Пеевски с ГЕРБ - и на терен, и в парламента - също е много важен елемент от решаването на цялата задача":
"Когато ние казвахме, че ГЕРБ и ДПС действат като една партия и когато казвахме, че решенията в Изпълнителния съвет на ГЕРБ се вземат под силното влияние на Пеевски, това пак будеше недоверие. Когато обяснявахме, че на местните избори те пак са в плътна координация, за да могат да си поделят територията, пак някой може би се е отнасял с недоверие... От години Делян Пеевски не може да ходи свободно по улиците на България, но той има претенцията да управлява държавата. Срещу това трябва да има отпор".
По думите ѝ от останалите партии може да не искат да коментират Пеевски, но нежеланието да коментират модела и това, какво смятат да направят, след като влязат в Народното събрание, е най-големият проблем.
Цонева подчерта, че всеки от кандидатите за следващия парламент, от всички партии, трябва да заяви "какво смята да направи по отношение на това България да бъде страна с върховенство на закона, институциите да работят според правилата, да няма зависими от компроматни банки хора в регулаторите, така че да има конкурентна среда и нормални условия за бизнес".
Интервюто на Диана Янкулова с Антоанета Цонева можете да чуете от звуковия файл и да видите във видеото.

В деня на християнското семейство Благоевград поставя началото на Коледните празници и инициативи за съпричастност и благотворителност. На централния площад "Георги Измирлиев" първата изява е на Биг бенд Благоевград, който ще изпълни любими коледни произведения. На сцената ще се качи и солистката на Камерна опера Венера Мелеки, а след нея любимецът..
Държавният бюджет за 2026 година ще бъде гласуван на първо четене в пленарната зала. Финансовата рамка за догодина е изчислена с дефицит от три на сто или 3,6 милиарда евро. Бюджет 2026 година е изчислен с лимит за поемането на нов държавен дълг от 10,5 милиарда евро, който многократно надхвърля изплащането на дефицита и рефинансирането на..
Британският премиер Киър Стармър защити решението си да пътува днес до Южна Африка за срещата на върха на Г-20 дни преди обявяването на бюджета и въпреки планираното отсъствие на Доналд Тръмп. Премиерът пристига в Южна Африка за два дни дискусии на върха и двустранни разговори по теми, включително устойчивост и икономически растеж. Но след като..
Областният управител на Плевен Мартин Мачев свика за днес заседание на кризисния щаб за безводието. На него институциите отчитат изпълнението на мерките през последния месец за осигуряване на нормално водоснабдяване в областта. Тези заседания се провеждаха всеки петък, но с решение на областния управител вече са месечни, а това ще е първото..
Над 60 служители на НОИ ще протестират днес и в Ямбол. Тяхното основно искане е повишение на заплатите - не с 5, а най-малко 20 процента от началото на следващата година. Брутните заплати в териториалното поделение на НОИ в Ямбол са между 1700 и 2000 лева и това е причината в обедната почивка от 12:30 ч и 13:00 ч. служителите да заявят своите..
Реакцията на Великобритания на пандемията от COVID-19 беше "твърде слаба, твърде закъсняла“ и доведе до хиляди повече смъртни случаи през първата вълна, се казва в доклад от разследването на вземането на решения от правителството, съобщи Би Би Си. Цели четири британски правителства не успяха да оценят мащаба на заплахата, породена от COVID-19, нито..
Съд в Мадрид осъди компанията Meta да изплати 479 млн. евро на медии в Испания заради нелоялна конкуренция. Освен тази сума, технологичният гигант ще трябва да плати още 60 милиона евро лихви. В решението на Търговския съд в Мадрид е записано, че обезщетението, което ще бъде изплатено на 87 дигитални издатели и информационни агенции, е свързано с..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
Финансовият министър Теменужка Петкова обяви правителствено решение от днес, с което 31 декември (сряда) и 2 януари (петък), са обявени еднократно за..