Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германските социалдемократи спечелиха изборите в Бранденбург, "АзГ" е втора политическа сила

Лидерът на социалдемократите в Бранденбург Дитмар Войдке и съпругата му Сузане.
Снимка: БТА

Германските социалдемократи спечелиха оспорваните избори в провинция Бранденбург. Партията на германския канцлер Олаф Шолц взе 31 процента от гласовете, а плътно след тях е крайнодясната "Алтернатива за Германия".

"Алтернатива за Германия" не успя да спечели втора провинция в Германия, но отново е втора сила в местен парламент. На изборите в Бранденбург тя взе 30% от гласовете, първа остава управляващата и досега ГСДП.

Християндемократите получиха само 12 процента, колкото взима и новообразуваният крайноляв съюз на Сара Вагенкнехт.

Загуба в Бранденбург, който ГСДП контролира след обединението на Германия, би поставила под съмнение политическото бъдеще на Шолц и би увеличила натиска за предсрочни национални избори.

Партията му претърпя поражения на два предишни регионални вота този месец - в Тюрингия и Саксония, за разлика от представянето на АзГ.

Шолц призна разочарованието си от резултатите от изборите и призова основните партии да формират правителства без "десни екстремисти".

"АзГ" стана първата крайнодясна партия, която печели парламентарни избори в Германия след Втората световна война с резултата си на гласуването през уикенда в Тюрингия. Тя се нареди на второ място след консерваторите в Саксония.

Резултатите бяха очаквани, тъй като това предвиждаха и проведените преди вота социологически допитвания.

Но "AзГ", смятана за дясноекстремистка от служителите по сигурността в двете източногермански провинции, бе малко вероятно да успее да управлява, тъй като други партии отказаха да си сътрудничат с нея, за да формират мнозинство.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Входът на дискотека

Вътрешният министър на РСМ: Пожарът в Кочани е предизвикан от пиротехника, донесена от член на групата ДНК

Пожарът в дискотека в Северна Македония, при който загинаха 59 младежи, е предизвикан от пиротехнически средства, донесени от член на групата ДНК, която е изнасяла концерт в нощта на трагедията, съобщи днес на пресконференция министърът на вътрешните работи Панче Тошковски, цитиран от местните медии и БТА. Повечето от загиналите в пожара в Кочани..

публикувано на 17.03.25 в 17:37

Три обвинения са повдигнати срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев, измъчвали животни

Три обвинения са повдигнати на 26-годишната Габриела Сашова от Перник и 35-годишния Красимир Георгиев от София. Те са измъчвали и убивали животни, а заснетите кадри продавали в онлайн пространството. В момента двамата са в ареста с мярка за неотклонение "Задържане под стража”, а днес в Перник се състоя протест с искане за по-сурови..

публикувано на 17.03.25 в 17:32
Димитър Кенаров

Димитър Кенаров: Сърбите ни показват един път напред, който не сме си представяли досега

Протестите в Сърбия показват нов път на широка обществена солидарност, каквато не сме виждали . Има някакъв идеализъм, който е антикапиталистически и изобщо за смяна на цялата система. Младите хора виждат красотата на реалното общуване , а не през телефоните и през интернет. Това е нещо, което те преоткриват за поколението си и ги запалва!..

публикувано на 17.03.25 в 17:21
Председателят на Асоциацията на заведенията Ричард Алибегов (вляво) и Енчо Енчев по време на пресконференцията на ресторантьорите

Ресторантьори: Планираните приходи от 371,5 млн. лв. няма да влязат в бюджета

Собственици на ресторанти и заведения готвят протести в цялата страна, ако не бъде възстановена преференциалната ставка от 9% ДДС за бранша.  Планираните от държавата приходи в размер на 371 млн.лв. и половина от възстановяването на данъка в пълния му размер няма да влязат в държавния бюджет, предупредиха от бранша. С връщането на..

публикувано на 17.03.25 в 17:20

"Обнови Европа“ призова ЕС да подкрепи радио "Свободна Европа"

Либералната група "Обнови Европа“ в Европейския парламент призова ЕС да предприеме незабавни действия в подкрепа на радио "Свободна Европа“ и подобни организации, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп значително съкрати дейността на Американската агенция за глобални медии. Подкрепата според евролибералите може да включва пряко финансиране,..

публикувано на 17.03.25 в 17:07
В гр. Кочани, Република Северна Македония, 17 март 2025 г.

Напрежението в Кочани нараства

Напрежението в македонския град Кочани нараства.  Днес група протестиращи са разбили кафене "Класик", след като разбрали, че заведението принадлежи на собственика на дискотеката, в която загинаха 59 души. Деца, оцелели в Кочани: Първо ни казаха: "Останете, ще го изгасим". После казаха: "Бягайте!" Журналисти от РСМ за фаталния клуб в Кочани:..

публикувано на 17.03.25 в 17:04
Министър-председателят на България Росен Желязков и председателката на Европейския парламент Роберта Мецола - Страсбург, 21 януари 2025

Роберта Мецола към Желязков: Всеки има право на протест, но без насилие

Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола е заявила в разговор с премиера Росен Желязков, че парламентът търси начини да засили мерките за сигурност за служителите на ЕС и тя би оценила подкрепата на българските власти, тъй като това не е първият подобен такъв инцидент.  Става дума за погрома от страна на привърженици на..

публикувано на 17.03.25 в 17:04