Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

2
Даниел Атанасов
Снимка: Елена Цанева

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго, а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития.

Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности".

Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още продължава да гледа към висините, но ежедневието му е твърде земно, наситено с камиони и товари, и с желанието да помага на българите с всичко, с което може.

"Миналата година направих голям рожден ден исках да запозная моите приятели. Призовах вместо подаръци, да направят дарения към училището. Тогава събрахме към 22,23 хил. долара. Много хора, които не бяха запознати, подкрепят каузата и даряват и те!", каза за БНР Атанасов.

Миналата година американците са дарили 557,16 милиарда долара за благотворителност. Казват, че това се равнява приблизително на около 1500 долара на човек, дори малко повече. Българските бизнесмени в Америка, които в последните години се увеличават, също все по-често се включват повече или по-малко в подобни  дейности. 

За сега най-голям е броят на българските транспортни компании и те най-често спонсорират различни прояви и инициативи. Но едно от най-впечатляващите дарения досега е на Даниел Атанасов, съсобственик с Петър Недев на транспортна компания в Чикаго.

Той е почти 40 годишен, висок и едър, добре сложен с усмихващи се сини очи. Казва, че това което не харесва в себе си е, че са му "тънки нервите" и понякога избухва. Адриана Сотирова, която работи за него повече от 7 години, споделя:

"Аз лошо за него нищо не мога да кажа през тези 7 години. Той се държи прекрасно с нас.(…) Винаги ни организира нещо хубаво. Като има някакви събития някъде винаги ни взима билети, води ни всичките. Когато има български пикници, той пак организира всичко. Като организатор е просто невероятен."

Даниел, вие заедно с Петър Недев сте собственици на транспортна компания, в която работят повече от 65 човека. Имате филиал и в България. Трябва ли човек да е много богат, за да прави жестове и щедри дарения?

"Просто трябва да вярваш в идеята на определена организация. Вярвам в това, че такива организации като Малко българско училище ни спасяват да не се изгубим в Америка след няколко поколения и да станем американци.

Трябва да помним откъде сме дошли, да си знаем историята, да знаем езика, четмото и писмото за нашите деца, които се раждат тука. Както са и гърците, италианците... Аз съм работил с италианец. Синът му беше 4-то или 5-то поколение тук, той дори не беше ходил и в Италия, но знаеше перфектно италиански, знаеше историята и езика и това е много важно за толкова поколения в Америка. Ако няма организации като МБУ след 1-2 поколения нашите деца ще са си американчета и няма да си знаят миналото и каква кръв тече по техните вени", сподели още Атанасов.

Сега на 40 години, след 26 години в Америка, имаш собствен бизнес. Повече от 50 големи камиона работят за твоята компания. Лесно ли се печелят пари тук?

"Такива бяха очакванията отначало, че тук идваш и дето викат хората "парите почваш да ги събираш и от земята". Има един такъв виц за един българин дето кацнал в Америка и те така му били казали - "В Америка има пари навсякъде". Той кацнал на летището и гледа една 100 доларова банкнота на земята. Погледнал я и казал: - "Айде бе, няма да почвам от първия ден пък да работя, я! И не я взел", със смях разказа още Даниел Атанасов.


Още по темата в интервюто на Елена Цанева с Даниел Атанасов в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05