Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго, а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития.
Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности".
Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още продължава да гледа към висините, но ежедневието му е твърде земно, наситено с камиони и товари, и с желанието да помага на българите с всичко, с което може.
"Миналата година направих голям рожден ден исках да запозная моите приятели. Призовах вместо подаръци, да направят дарения към училището. Тогава събрахме към 22,23 хил. долара. Много хора, които не бяха запознати, подкрепят каузата и даряват и те!", каза за БНР Атанасов.
Миналата година американците са дарили 557,16 милиарда долара за благотворителност. Казват, че това се равнява приблизително на около 1500 долара на човек, дори малко повече. Българските бизнесмени в Америка, които в последните години се увеличават, също все по-често се включват повече или по-малко в подобни дейности.
За сега най-голям е броят на българските транспортни компании и те най-често спонсорират различни прояви и инициативи. Но едно от най-впечатляващите дарения досега е на Даниел Атанасов, съсобственик с Петър Недев на транспортна компания в Чикаго.
Той е почти 40 годишен, висок и едър, добре сложен с усмихващи се сини очи. Казва, че това което не харесва в себе си е, че са му "тънки нервите" и понякога избухва. Адриана Сотирова, която работи за него повече от 7 години, споделя:
"Аз лошо за него нищо не мога да кажа през тези 7 години. Той се държи прекрасно с нас.(…) Винаги ни организира нещо хубаво. Като има някакви събития някъде винаги ни взима билети, води ни всичките. Когато има български пикници, той пак организира всичко. Като организатор е просто невероятен."
Даниел, вие заедно с Петър Недев сте собственици на транспортна компания, в която работят повече от 65 човека. Имате филиал и в България. Трябва ли човек да е много богат, за да прави жестове и щедри дарения?
"Просто трябва да вярваш в идеята на определена организация. Вярвам в това, че такива организации като Малко българско училище ни спасяват да не се изгубим в Америка след няколко поколения и да станем американци.
Трябва да помним откъде сме дошли, да си знаем историята, да знаем езика, четмото и писмото за нашите деца, които се раждат тука. Както са и гърците, италианците... Аз съм работил с италианец. Синът му беше 4-то или 5-то поколение тук, той дори не беше ходил и в Италия, но знаеше перфектно италиански, знаеше историята и езика и това е много важно за толкова поколения в Америка. Ако няма организации като МБУ след 1-2 поколения нашите деца ще са си американчета и няма да си знаят миналото и каква кръв тече по техните вени", сподели още Атанасов.
Сега на 40 години, след 26 години в Америка, имаш собствен бизнес. Повече от 50 големи камиона работят за твоята компания. Лесно ли се печелят пари тук?
"Такива бяха очакванията отначало, че тук идваш и дето викат хората "парите почваш да ги събираш и от земята". Има един такъв виц за един българин дето кацнал в Америка и те така му били казали - "В Америка има пари навсякъде". Той кацнал на летището и гледа една 100 доларова банкнота на земята. Погледнал я и казал: - "Айде бе, няма да почвам от първия ден пък да работя, я! И не я взел", със смях разказа още Даниел Атанасов.
Още по темата в интервюто на Елена Цанева с Даниел Атанасов в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности".
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Той е винаги до нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му. Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера. В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да преместят живота си в България. Те са..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..