Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени. С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете, преданията и легендите, които народът ни е пазил, за да се предпази именно в лошите дни.
На 29 август православната църква отбеляза Секновение. Почита се мъченическата смърт на Йоан Кръстител. В народните вярвания на този ден лятото си отива. Денят и нощта стават равни. Водите стават студени. Денят се смята за един от най-лошите в годината. Змиите и гущерите, самодивите, змейовете и русалките се прибират да зимуват. Не се подхваща нова работа.
Всеки един празник за българите е пълен със суеверия.
Народната традиция е изпълнена със забрани и точни указания, какво се прави и какво не. И още какво би се случило, ако не спазите препоръката. Разбира се, ние сме съвременни хора и разчитаме на сателити в Космоса, за да правим прогнози за времето, но някъде във всеки от нас стои зрънце от тази градена с векове народопсихология, която като код в гените ни казва, че опитът на предците не е натрупан напразно и е добре, без да казваме на никого да имаме едно наум.
"Йоан Кръстител като светец е признат и от трите религии - юдаизъм, християнство и ислям, каза в "Нощен Хоризонт" Ели Маринова, която познава добре нароните традиции и подържа сайт, в който пише за тях.
"Той е бил пророк, строг съдник, държал е да се съблюдават моралните и етичните закони, дори от царете. Сериозно е критикувал цар Ирод Антипа за женитбата с братовата му жена. Затова Антипа го хвърля в тъмница. По време на пир, организиран от цар Ирод, дъщерята на жена му поисква той да отсече главата на Йоан Предтеча.
Тази мъченическа смърт влиза във всички традиции. В българските традиции този ден - 29 август, освен Секновение, се нарича и Иван Коприван, защото хвърлят главата в копривата, кръвта опръсква копривата, а плодовете на дренките стават червени.
На този ден не се яде нищо червено, не се яде месо, нито риба, спазва се строг пост, зарази мъченическата смърт на светеца Йоан Предтеча. Хората трябва да бъдат смирени и тихи.
На този ден според народните поверия денят и нощта се отсичат на кръст. Това е третият ден в чест на светеца. Първият ден е 6 януари - Богоявление, когато свети Йоан Кръстител дава светото кръщение на Исус Христос, вторият ден е най-вълшебната нощ - Еньов ден, рождението на Йоан Кръстител - 24 юни, третият ден е на 29 август - смъртта на предтечата, това разказа още Ели Маринова.
"Така се затварят цикълът - раждане - живот - смърт, това се е осъзнавало от нашите предци. Секновение е есенното равноденствие, всичко е свързано със слънцето, разказа още Маринова.
По думите ѝ българският народ не е от най-суеверните, а народните поверия и традиции не трябва да се наричат суеверия. Хората се интересуват най-много от лунния ѝ календар, който тя публикува в своя сайт.
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..