Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

С този проект студентите и преподавателите от Стопанския факултет се присъединяват към Европейската седмица на мобилността, за да покажат, че човек е способен да учи и има силата да променя през целия си живот


Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка.
„Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач.

„Не съм минавала много често оттук, но от тези спомени, които имам са, че беше изключително мръсен, много неприветлив и даже имаше клошари, които спяха“, посочи млада жена, преминавайки през подлеза.

„Подлезът беше осветен. Не ме е било страх. Но по-скоро човек не би трябвало да се страхува от тъмнината, а от младежите. Защото тук в заведението, което се намира най-накрая. То е някакъв клуб за събития и покрай абитуриентските балове беше страшничко да се минава. Лично аз като жена на години определено се притеснявам от поведението на младите хора. Бих казала, че е доста агресивно. Ако са си и пийнали, вече става не много приятно и човек прибягва през подлеза“, обясни дама на по-зряла възраст, която работи в един от институтите на Българската академия на науките в близост до подлеза.


Подлезът под спирката на градския транспорт „жк. Изток“ е ключов за всички работещи и живущи в кварталите „Изток“ и „Гео Милев“. Тъй като над него преминава високоскоростният булевард „Цариградско шосе", това е единственият път, по който един пешеходец може да премине от другата страна на булеварда. Така подлезът се превръща в едно своеобразно преддверие на целия комплекс от образователни и научни институции, които са разположени от едната му страна.

Студенти и доброволци от Стопанския факултет на Софийския университет само за няколко месеца подготвят проект за обновяването на подлеза. Свързват се с двете общини „Изгрев“ и „Слатина“, на чиято територия се намира и през топлите месеци започват да работят по неговата реализация.

„Аз живея от другата страна на булеварда. Така че обновяването на подлеза прави и квартала и средата, която е близо до мен по-добра не само за мен. Място, което събира хората, а не просто място, по което преминаваме всеки ден.“ – казва е един от многото доброволци Боян Захариев. Той призна, че двигателят на проекта е била тяхната преподавателка по устойчиво управление доц. Марина Стефанова.


Концепцията за управление по устойчив и отговорен начин се базира на интегрираният подход за подобряване на градската среда. Той обединява усилията на гражданите, общината, бизнеса и университета. Създава по-благоприятна среда за живот и едни по-свързани и по-щастливи общности.

„От две години работим по концепцията за NetZero кампус и реализираме серия инициативи, с които променяме вида на залите, обособяваме разнообразни кътове, подобряваме достъпността и търсим начини да задържим студентите и гостите си на територията на Факултета“, обясни доц. Мартина Стефанова.

С този проект студентите и преподавателите от Стопанския факултет се присъединяват към Европейската седмица на мобилността, за да покажат, че човек е способен да учи и има силата да променя през целия си живот.

Повече по темата ще научите от репортажа на Виктория Петрова, който може да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50