„Не съм минавала много често оттук, но от тези спомени, които имам са, че беше изключително мръсен, много неприветлив и даже имаше клошари, които спяха“, посочи млада жена, преминавайки през подлеза.
„Подлезът беше осветен. Не ме е било страх. Но по-скоро човек не би трябвало да се страхува от тъмнината, а от младежите. Защото тук в заведението, което се намира най-накрая. То е някакъв клуб за събития и покрай абитуриентските балове беше страшничко да се минава. Лично аз като жена на години определено се притеснявам от поведението на младите хора. Бих казала, че е доста агресивно. Ако са си и пийнали, вече става не много приятно и човек прибягва през подлеза“, обясни дама на по-зряла възраст, която работи в един от институтите на Българската академия на науките в близост до подлеза.
Подлезът под спирката на градския транспорт „жк. Изток“ е ключов за всички работещи и живущи в кварталите „Изток“ и „Гео Милев“. Тъй като над него преминава високоскоростният булевард „Цариградско шосе", това е единственият път, по който един пешеходец може да премине от другата страна на булеварда. Така подлезът се превръща в едно своеобразно преддверие на целия комплекс от образователни и научни институции, които са разположени от едната му страна.
Студенти и доброволци от Стопанския факултет на Софийския университет само за няколко месеца подготвят проект за обновяването на подлеза. Свързват се с двете общини „Изгрев“ и „Слатина“, на чиято територия се намира и през топлите месеци започват да работят по неговата реализация.
„Аз живея от другата страна на булеварда. Така че обновяването на подлеза прави и квартала и средата, която е близо до мен по-добра не само за мен. Място, което събира хората, а не просто място, по което преминаваме всеки ден.“ – казва е един от многото доброволци Боян Захариев. Той призна, че двигателят на проекта е била тяхната преподавателка по устойчиво управление доц. Марина Стефанова.
Концепцията за управление по устойчив и отговорен начин се базира на интегрираният подход за подобряване на градската среда. Той обединява усилията на гражданите, общината, бизнеса и университета. Създава по-благоприятна среда за живот и едни по-свързани и по-щастливи общности.
„От две години работим по концепцията за NetZero кампус и реализираме серия инициативи, с които променяме вида на залите, обособяваме разнообразни кътове, подобряваме достъпността и търсим начини да задържим студентите и гостите си на територията на Факултета“, обясни доц. Мартина Стефанова.
С този проект студентите и преподавателите от Стопанския факултет се присъединяват към Европейската седмица на мобилността, за да покажат, че човек е способен да учи и има силата да променя през целия си живот.
Повече по темата ще научите от репортажа на Виктория Петрова, който може да чуете от звуковия файл.
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..