Мнозинството в правната парламентарна комисия отхвърли ветото на президента Румен Радев върху част от промените в Закона за адвокатурата. 8 от народните представители гласуваха "за" повторното приемане на закона, един беше "против", а петима се въздържаха.
Заседанието се проведе по време на една от парламентарните почивки, а след като времето не стигна, Хамид Хамид от ДПС поиска нова почивка от името на парламентарна група.
Така ветото беше отхвърлено, както призова в началото на седмицата Делян Пеевски.
Мотивите на президента Румен Радев бяха представени от неговия секретар по правните въпроси Крум Зарков, а основен говорител на мнозинството, което отхвърли ветото, беше Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС.
"Ветото на президента, конституционното му право да върне за обсъждане е начин на конституционно установеното взаимодействие между нашите институции и дава шанс на народните представители да постигнат по-добре целите си, съобразявайки се с критики, които може би не са могли да преценят по време на първоначалното приемане на законопроекта".
"Забелязваме последните два дни изявления различни, които имат за цел да дискредитират българската адвокатура. Всеки от нас, народните представители, вкючително адвокатите, си даваме сметка за политическия интерес да се отложи този горещ картоф. Политически на нас ни изнася да отлагаме решението, да не приемаме решение и така няма да имаме никакви проблеми".
Казаха президентският секретар Крум Зарков и Георги Георгиев от ГЕРБ - СДС.
Очаква се ветото на държавния глава да бъде обсъдено от депутатите утре, когато е последното им пленарно заседание преди да излязат в предизборната ваканция.
Локализиран, но не загасен, е пожарът край сунгурларското село Скала. Над 45 души от сунгурларското село Скала са евакуирани, 80 души гасят на терен Фронтът на огъня е над 10 км. Гори основно борова гора, съобщи областният управител Владимир Крумов. Няма опасност за населеното място. 50 жители бяха евакурани в центъра на селото, но още..
На 12 август предавателят на средни вълни ВИДИН 1 на честота 576 kHz , излъчващ програма "Хоризонт", спира излъчване от 07.30 до 18.00 часа за планова техническа профилактика.
Температурите във Великобритания продължават да се покачват и се очаква четвърта гореща вълна за лятото на някои места. Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство вече издаде предупреждения за горещини за цяла Англия - от днес сутринта до края на утрешния ден. В понеделник пет в области на Англия предупредителният код от жълт..
Вълната от горски пожари, засегнали Иберийския полуостров, достигна Кадис. Огънят, който избухна в района на Тарифа, наложи евакуацията на над 2000 души от плажове, хотели и жилища близо до плажа Атлантера. Евакуацията е била затруднена от инфраструктурата, обясни Антонио Санс от регионалното правителство на Андалусия. По думите му, извеждането на..
Общо 70 пожара се запалиха за денонощие в Гърция, като над 20 избухнаха само за четири часа. В сила са строги мерки по забрана за влизане в гори и паркове, високите температури допълнително затрудняват работата на пожарникарите. Отново температури от 42 градуса бяха отчетени през последното денонощие. Изключително топлото време, съчетано със силен вятър..
Британското правителство предупреди американския президент Доналд Тръмп да не се доверява на руския президент Владимир Путин, че ще се придържа към евентуално споразумение за прекратяване на огъня в Украйна, докато западните лидери се надпреварват да помогнат на Киев да се подготви за среща на върха в петък, съобщи вестник “Таймс”. В декларация..
Смъртта при израелски обстрел на шестима медийни работници в град Газа предизвика нова вълна от международни критики срещу Израел, след като премиерът Бенямин Нетаняху потвърди решимостта си градът да бъде окупиран. Австралия се присъедини към Франция, Великобритания и Канада, които обявиха намерение да признаят палестинска държава. Генералният..
Страната ни вече съхранява слънчева енергия в батерии, които са частни инвестиции . На сайта на ЕСО в оперативните данни се показва енергията,..
Русия винаги е измервала себе си спрямо великата сила на деня. Това обясни пред БНР Елена Поптодорова, бивш посланик на България в САЩ и основател на..
Системата на опазване на недвижимото културно наследство е абсолютно разрушена . Това заяви пред БНР арх. Петър Петров, бивш директор на Националния..