Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След четири часа опити депутатите събраха кворум, заседанието отново беше прекъснато

7
Снимка: Мария Филева

Напрежение в пленарна зала, където днес трябваше да бъдат разгледани предложения за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост и придобиване от държавата на активи на "Мини Марица-изток".

Въпреки че след четири часа опити ГЕРБ-СДС, ДПС и ПП-ДБ успяха да съберат необходимия кворум за подновяване на заседанието, то отново беше прекъснато, след като депутати от ИТН, "Възраждане" и БСП блокираха достъпа до парламентарната трибуна.

Провеждането на заседанието беше бойкотирано от депутати на БСП, "Възраждане" и ИТН заради включването в дневния ред на две точки, свързани с промени в ПВУ за рекултивиране на терените на "Мини Марица-изток".

Според един от вносителите на проектите - Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, те трябва да бъдат приети, за да може страната да получи 500 млн. лева допълнително за рекултивация и възстановяване на терените на мините.

Според недоволните това на практика ще доведе до унищожаване на въглищната индустрия и несъстоятелност на БЕХ. 

Точно в 21 ч., на четвъртия опит за събиране на кворум, успяха да се регистрират 123 народни представители от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС и заседанието беше подновено.

В залата дойдоха служебните министри на финансите и на енергетиката Людмила Петкова и Владимир Малинов, както и отсъстващият през деня лидер на ГЕРБ.

Депутатите от ГЕРБ и ДПС поискаха промени в дневния ред, но преди всяко предложение предлагаха и нова проверка на кворума и така изчерпваха и възможностите да се иска такива до края на работния ден.

Това разгневи бойкотиращите заседанието депутати от "Възраждане", БСП и ИТН и те окупираха трибуната, на която Павела Митова от ИТН беше започнала изказване по процедура.

Председателят на парламента Рая Назарян ѝ спря микрофона и това доведе до спор между нея и Митова.

Делян Добрев от ГЕРБ опита да прочете доклада на енергийната комисия с микрофон от мястото си в зала:

"Комисията по енергетика с 11 гласа "за", 4 "против" и без "въздържал се" предлага Народното събрание да приеме решение за одобрение на предложената от МС актуализирана пътна карта за климатична и неутралност на РБългария".

Докато той четеше, депутати от "Възраждане" опитаха да изскубят кабелите, за да спрат звука и така на практика заседанието не се провежда.

Имаше любопитни моменти. Председателят на групата на ДПС Делян Пеевски се качи на парламентарната трибуна, за да убеждава лично Тошко Йорданов да я освободи.

Депутатите се снимат с телефони и правят живи включвания като разказват за случващото се в зала.

Междувременно зам.-председателят на Народното събрание Росица Кирова обяви 10-минутна почивка и свикване ва Председателски съвет, за да се намери решение на това, което се случва в зала.

Снимки: Мария Филева

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Турската опозиция призова за бойкот в събота на всякакви покупки в страната

Турската опозиция призова за бойкот утре на всякакви покупки в страната, заради арестуваните при протестите студенти, които подкрепиха хвърления в затвора кмет на Истанбул Екрем Имамоглу. Лидерът на най-голямата опозиционна сила в страната Народнорепубликанска партия (НРП) Йозгюр Йозел призова за бойкот на всякакви покупки - от..

публикувано на 01.04.25 в 22:30

Задържаха трима души при антитерористична операция срещу "Хизбула" в Барселона

Гражданската гвардия в Испания задържа трима души при антитерористична операция срещу "Хизбула" в Барселона. Освен в Испания, арести са извършени и във Франция и Великобритания. Операцията, която е част от разследване, започнало преди година срещу група, обвинена в производството на дронове за "Хизбула". При акцията днес агентите на..

публикувано на 01.04.25 в 22:15
Владимир Путин и Милорад Додик

Путин се срещна в Кремъл с лидера на боснеските сърби Милорад Додик

Президентът на Руската федерация Владимир Путин е приел в Кремъл лидера на боснеските сърби Милорад Додик, който има международната заповед за арест, издадена от офиса на Интерпол в Сараево, предаде агенция ТАСС. На сайта на руското президентство бяха поместени видеокадри с Путин, който се ръкува с Додик и изразява "голямата си радост" от..

публикувано на 01.04.25 в 22:05

Покачват се нивата на реките в област Монтана след падналите валежи

Покачват се нивата на реките в област Монтана, след като през последните дни паднаха валежи, които увеличиха притока.   От 5 до близо 20 литра на квадратен метър са падналите валежи в област Монтана за последните две денонощия. Повече е валяло в планинската част. Близо 20 литра са измерени в района на село Говежда в община Георги Дамяново,..

публикувано на 01.04.25 в 20:49

ЕК нареди трето редовно плащане от 3,5 млрд. евро на Украйна

Европейската комисия нареди трето редовно плащане от 3,5 млрд. евро на Украйна по механизма за страната. Тези средства ще помогнат за микро-финансовата стабилност на Украйна, на публичната администрация и ще дадат тласък на критичните дългосрочни реформи. С този превод общата подкрепа на ЕС по механизма за Украйна възлиза на близо 19,6 млрд...

публикувано на 01.04.25 в 20:42
Костадин Ангелов

Костадин Ангелов: Мнозинството остава стабилно, вотът на недоверие ще се провали

От името на Съвета за съвместно управление неговият председател Костадин Ангелов благодари на партньорите си от ДПС-ДПС, че са загърбили тясно партийния си интерес, което гарантира стабилността на правителството и неуспех на първия вот на недоверие: "Мнозинството остава стабилно. Това означава, че вотът на недоверие ще се провали...

публикувано на 01.04.25 в 20:39

МФ прогнозира бюджетен дефицит на касова основа от 1,9 млрд. лева към края на март

Министерството на финансовите очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на март 2025 г. да бъде на дефицит в размер на 1,9 млрд. лева. Това се равнява на 0,9% от прогнозирания брутния вътрешен продукт за настоящата година. Окончателните данни за февруари показват дефицит от близо един милиард лева (999,7 млн...

публикувано на 01.04.25 в 20:26