Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Хиновски: С терминала "Александруполис" България получава още един крак на независимост

| Интервю
Енергийният експерт Иван Хиновски
Снимка: Георги Налбантов

Мариците ще фалират до 2026 г., защото нямат право на държавна субсидия и никой няма да купува ток по 500 лв. от въглища. А ПАВЕЦ Чаира ще заработи най-рано след 2 години в пълния си капацитет, но от "Тошиба" трябва да изградят изцяло единият блок, който е бастисан, каза енергийният експерт Иван Хиновски в интервю пред БНР.

В предаването "12+3" експертът от Български енергиен и минен форум" коментира и пускането на газовия терминал Александруполис, където България има 20% собственост.

Въпреки забавяното с 10 години пускане на терминала, той силно ще промени газовия пазар, защото "България получава още един крак на независимост".

Терминалът за втечнен газ в Александруполис вече е в експлоатацияЖечо Станков: Бизнесът ще бъде подпомогнат за високите цени на тока

"Досега импортите на газ минаваха през чужди терминали, вече имаме собственост. Газовата независимост на България нараства с дела, който имаме в този терминал. Това ще промени цената, защото течния газ в миксовете в Европа и света започва да получава все по-голям дял, внос през терминали. Тръбният газ, които приемахме като евтин, се измества на по-заден план заради изключването на Русия от газовата политика на Европа. Но тя поддържа дял през Румъния и Австрия", коментира Иван Хиновски.

И допълни, че през Турски поток около 90% е руски газ, а Турция умело успява да го миксира и да го продава като турски.

За екшъните в пленарна зала на НС и негласуването на парите за Мариците, Хиновски каза: "Това беше единственият спасителен механизъм, миньорите да останат на работа за 2038 г.".

"В момента енергийната ни система е в тежко положение и взимаме ток от Румъния и Гърция, за компенсиране на фотоволтаиците след 17 часа и няма енергия, която да балансира вечерния връх", посочи енергийният експерт.

Като некадърност и голяма грешка той оцени пропуска на България през 2017 – 2018 г. да кандидатства, като всички страни с въглища, по механизма за капацитет. Това са направили Полша, Гърция, Чехия, а "България проспа момента - върха на некадърността".

Хиновски предупреди, че  всяка помощ от бюджета за Мариците и "влизаме в процедура на санкции".

И прогнозира: "Марица Изток" ще фалира до 2 години, защото няма пазарно позициониране. Коя фирма ще купува ток за 500 лв. от въглищна фирма?"

Енергийният експерт разказа, че преди години е предложил добра програма за енергийната ни система, но не е приета, защото "дойдоха едни хора, спряха реформата и казаха "да направим едни пари"".

Според Хиновски ПАВЕЦ Чаира има голямо значение за енергийната ни система, защото ще покрие вечерния връх, "а сега няма от какво да се покрие и имаме огромен дефицит".

"ПАВЕЦ-ът цял ден ползваше ток по лев и помпа, и когато имаме нужда от 600 мегавата ги връща обратно", обясни той. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Правителството харчи като луд с картечница

От "Демократична България" предложиха пакет от мерки за запазване на фискалната стабилност на страната. Депутатът Мартин Димитров мотивира необходимостта от ограничаване на разходите: "Виждате, че правителството харчи като луд с картечница - б лизо 500 милиона лева е новият дълг, новите заеми, които тези хора вземат всяка седмица. Това е негативен..

публикувано на 09.10.25 в 17:03
Фридрих Мерц

Германското правителство постигна споразумение за реформи, за да изведе страната от рецесията

Германското правителство постигна окончателно споразумение по пакета реформи, с който цели да изведе страната от рецесията. Коалиционните партньори се договориха за промени в социалната система, за въвеждането на "активна пенсия" и за нови инвестиции в инфраструктурата. Освен това отново ще има държавна подкрепа за покупка на електромобили...

публикувано на 09.10.25 в 16:51
Председателят на БСБСПА д-р Сийка Кацарова e избрана за президент на Европейската СПА асоциация, поемайки поста от досегашния ръководител на организацията Тиери Дюбоа.

Д-р Сийка Кацарова беше избрана за президент на Европейската СПА асоциация

Председателят на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА) д-р Сийка Кацарова беше избрана за президент на Европейската СПА асоциация. Организацията провежда своя годишен конгрес в Хаапсалу, Естония.  За първи път в 30-годишната история на Европейската СПА асоциация български експерт оглавява асоциацията, която обединява водещите СПА..

публикувано на 09.10.25 в 16:34

Полицията в Пазарджик задържа мъж от село Говедаре за търговия с гласове

Полицията в Пазарджик задържа пореден дилър на гласове, който е работил в полза за конкретен кандидат за общински съветник. При обиск в дома на 32-годишен мъж от село Говедаре са открити тетрадки с лични данни на хора и голяма сума пари.  Действията на полицията са част от ограничаването на изборната търговия по повод извънредните избори за..

публикувано на 09.10.25 в 16:33

МВнР: България приветства споразумението за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас"

България приветства споразумението за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас", което може да бъде първата стъпка към траен мир и сигурност в региона. Това се посочва в позиция на Министерството на външните работи. Постигната е сделка за примирие в Газа Световни лидери приветстваха споразумението за Газа В Газа съобщиха за израелски..

публикувано на 09.10.25 в 16:22

В Сливен следят нивото на Тунджа

Кметовете на населените места около река Тунджа в Сливенска област водят периодични наблюдения за повишаване на нивото на водите, каза за БНР главен инспектор Росен Георгиев, в.и.д. началник на пожарната в Сливен. Заради сушавата година нивата на реката при последните дъждове не са се вдигнали опасно високо и тя не е излязла от коритото си...

публикувано на 09.10.25 в 16:19

СЕМ продължи лицензията на радио "Алма Матер" с 15 години

Съветът за електронни медии гласува продължаване на лицензията на радио "Алма Матер" на Софийския университет "Св. Климент Охридски" с 15 години, считано от 11 януари 2026 г. Членът на СЕМ Габриела Наплатанова подчерта, че медийният регулатор дава подкрепата си за тази инициатива на университета: "Алма матер" е радио със страхотен екип, с..

публикувано на 09.10.25 в 16:12