Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разработка на учени от БАН дава насоки за по-практическо обучение

| Репортаж
Снимка: Pixabay

На 4 октомври екип учени от Българската академия на науките ще представи колективна монография, посветена на процесуалния подход в образованието и развитието на ключови компетентности чрез предметите по философия и гражданско образование. Книгата е предназначена за учители, преподаватели и възпитатели в средните училища, както и за всички, които се интересуват от проблемите на образованието. Събитието ще започне в 18.00 часа на Сцена "Централни Хали" в София.

Какво е нивото на децибелите при шепот, нормален разговор, движение на лек автомобил със скорост от 60 км/ч, самолетен двигател, дискотека, рок концерт, заря или ръчна бормашина? Кои са безопасните и опасните нива на децибелите за човешкото здраве и за животните? Тези и още въпроси са включени в практическата част на монографията "Процесуален подход в образованието. Развитие на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование. Теория и практика".

"Монографията цели да предостави ресурси, обосновка, готови уроци за учителите и да насърчи ученето чрез преживяване на развиване на ключови компетентности", обясни една от авторките на монографията - д-р. Веселина Качакова от Института по философия и социология на Българската академия на науките.

"Монографията включва конкретни уроци по теми, свързани със здравословния начин на живот в градска среда, със сетивното възприятие и идентичността, медиите и гражданското образование, междуличностните отношения, социалната среда и психичното здраве. За тяхната подготовка е използван процесуалния подход на английския философ и математик Алфред Уайтхед", разказа доц. Силвия Борисова от Българската академия на науките.

Процесуалният подход на Уайтхед не е чужд за българските учители, защото прилича на други методи, които се прилагат в неформалното и иновативното преподаване. Но все още обаче не е достатъчно добре познат и разпространен сред учителите.

"Едно от заключенията в книгата показва, че в съвременните образователни системи не само в България, но и в други страни има нужда от по-засилена практическа насоченост", отбелязва Веселина Качакова.

Младите хора изпитват безпокойство и несигурност към собственото си участие в обществения живот, показват анализите на българските учени.

Преди 4 години "Гражданското образование" става част от задължителната обучителна програма на учениците от 11 и 12 клас, но теми като правото на собственост, трудови права, здравни, осигурителни, прави и данъчни задължения, права на съпрузите при сключване на брак и други са слабо застъпени. Не са застъпени теми от периода на близкото минало в България, както и събития от настоящия обществено-политически живот в страната и чужбина, допълва Качакова.

"Монографията не просто прави рекапитулация на постигнатото, но и насочва към реализиране на конкретни задачи за изпълнение като създаване на професионална общност, създаване на обществен съвет за изготвяне на съдържание и адекватни промени в учебните програми у нас, разпространение на подходящи ресурси в помощ на преподавателите и др."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН публикува отговорите от матурите по профилиращ предмет и по професионална квалификация

Министерството на образованието и науката (МОН) публикува верните отговори на държавните зрелостни изпити по профилиращ предмет и професионална квалификация, които се състояха днес. Ключът с верните отговори от матурите от днес е наличен на следния  линк . Втора задължителна матура за гимназистите Зрелостничка преди втората матура: Не е чак..

публикувано на 23.05.25 в 19:00

Ще има ли 50% мита? Ново напрежение по оста Вашингтон-Брюксел за тарифната политика

От 1 юни европейският внос в Съединените щати може да бъде обложен с мита от 50% по искане на президента Доналд Тръмп. Препоръката той отправи през собствената си социална мрежа. Според Тръмп преговорите с Брюксел "не дават резултат". С анонса си американският държавен глава нарушава обявената от самия него 90-дневна пауза на митата, за да има време за..

публикувано на 23.05.25 в 18:54

На втората матура в Пловдив и областта се явиха близо 4 800 ученици

На втората матура в Пловдив и областта се явиха близо 4 800 ученици. Изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове, съобщиха от Регионалното управление на образованието. Този предмет са избрали 39 зрелостници.    Въпреки техническите проблеми изпитът по Информационни технологии се проведе, каза началникът на..

публикувано на 23.05.25 в 18:50
Бившият македонски премиер Любчо Георгиевски дава показания по делото срещу председателя на закрития български клуб в Битоля „Иван Михайлов“, Люпчо Георгиевски

Люпчо Георгиевски: България трябва да е по-активна с културни и икономически проекти в РСМ

Тази среща, искана от РСМ с България по време на срещата на върха в Хага, трябваше да е много по-рано. Нашето правителство е вече от година. От македонска страна искат по нов начин да се реши проблемът с България , а досега нямат и една среща, каза бившият премиер на РСМ Люпчо Георгиевски в интервю пред БНР. Според него българското..

публикувано на 23.05.25 в 18:39
В

Венец от България на паметната плоча на светите братя Кирил и Методий в "Санта Мария Маджоре"

Папа Лъв XIV прие във Ватикана българската държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков,  на аудиенция, традиционна в навечерието на 24 май . Аудиенцията е част от вече вековна традиция на официални визити от България в навечерието на празника на славянските първоучители Кирил и Методий. Премиерът Росен Желязков отбеляза че тя е и..

публикувано на 23.05.25 в 18:34
Затворници преди размяната

Русия и Украйна освободиха по 390 военнопленници

Русия и Украйна освободиха по 390 военнопленници и заявиха, че ще освободят още през следващите дни, като се очаква това да бъде най-голямата размяна от началото на войната досега. Всяка от страните е освободила днес 270 войници и 120 цивилни. Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че ще бъдат освободени още хора в събота и неделя...

публикувано на 23.05.25 в 17:56
Христо Петров

Христо Петров: Няма решение за локалите, което да се приложи от днес за утре

" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш, че е успешно, това копираш". Това каза пред БНР  Христо Петров , евродепутат: "Не е тайна за никого, че най-имитираните хора и хората, на които най-много се подражава в България, са от страна на..

публикувано на 23.05.25 в 17:43