Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 години в очакване на закон за доброволчеството

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа.

Законът за доброволчеството регламентира статута на доброволците при участие в спасителни действия, за да могат доброволците да бъдат защитени от некоректни работодатели. Законът описва какви са правата и задълженията на доброволците. Формулира се какво е краткосрочно и дългосрочно доброволчество, въвежда се и опцията за сключване на писмен договор, както и въвеждане на доброволческа книжка. Нормативният акт би трябвало да осигурява инвестиции в обучението на доброволци и безопасна среда за работата им, но основната цел е да се насърчи доброволческата дейност в страната. 

Скорошно социологическо проучване показва, че само 34% от българите са участвали някога в доброволческа инициатива. Според представители на доброволческия сектор все по-малко млади хора проявяват интерес към безвъзмездната работа в полза на обществото. Не липсват изключения. Такъв положителен пример е Радостина Йорданова, доброволец във Видин към най-голямата хуманитарна неправителствена организация – БЧК.

"Доброволчеството не е загуба на време. Трябва да има желание, нищо друго не се изисква. Някои смятат, че е скучно. Не е скучно", разказва тя.

Снимка: Незабравка Кирова

"Да си доброволец към Младежкия червен кръст дава не само знания, но и опит, нови запознанства, умения. Има неща, които не се учат в училище, а само тук", споделя своите впечатления от доброволческата дейност на днешните млади хора Галина Йорданова, главен специалист към БЧК – Видин, координатор на местната структура на младите червенокръстци. Йорданова е категорична, че демографската криза и намаляващото население на града дават своето негативно отражение.

"За съжаление тези, които напускат училище, напускат Видин и отиват да учат в големите градове. След тях идват нови млади, малки доброволци и тази бройка се задържа, но би ми се искало да има повече."

23-годишният Ивайло Петков от Видин има вече над 10 години опит в доброволческа дейност. Придобитите умения са се оказали спасителни дори за неговия живот, когато един ден се оказал с критично затруднено дишане.

"Мечтата ми беше да се науча да спасявам човешки живот. Като малък аз самият щях да се удавя. Един човек, който след години се превърна в мой инструктор и ментор във водното спасяване, той ме спаси. Тогава си казах – един ден ще стана спасител. В съвременния свят наблюдавам тенденция на уронване на цялостната ни морална система. Хората са увлечени от материалното. Не мога да се примиря с това. Направи нещо, което да е полезно и за другиго, освен теб!"

Дебатът за български Закон за доброволчеството тече от близо 20 години. В Народното събрание вече отлежават три различни законопроекта, но нито един от тях не стигна до пленарната зала в 50-ия парламент. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00