Управлението на Симеон Сакскобургготски и на Сергей Станишев доведе мафията на власт в България.
Това заяви пред БНР Иван Костов, министър-председател на България от 1997 до 2001 г., който представи новата си книга "Свидетелства за прехода 2000 - 2009 г.".
"Има доказана пълна слепота на полицията и на прокуратурата по отношение на мафиотската война, която се разрази много усилено след 2002 г. Това е показано със собствените им действия и собствените им думи на тези институции. Оказа се, че те въобще не са виждали, че основният враг на държавата е организираната престъпност, която я мафиотизира. Това е истинската причина, поради която се случи това отнемане на властта от ръцете на хората и концентрацията ѝ в ръцете на една малка група, която постепенно пък увеличи влиянието си върху политическите партии. Един много тъжен и неприятен процес. Това, на което аз обръщам внимание, е , че никой от изследователите на престъпността не видя, че ключов фактор това да се случи беше обстоятелството, че самата политическа класа престана да се бори с организираната престъпност. Насочи вниманието си към битовата престъпност и се случиха всички тези неща".
Бившият премиер посочи, че през целия период, обхванат в книгата му, ролята на Държавна сигурност е огромна:
"Особено след 2001 г., когато Симеон Сакскобургготски упорито се опитваше да назначи на ключова длъжност в сектора за сигурност ген. Бригадир Аспарухов, пролича какво голямо значение има ДС и как прилагаха властта в страната - и по времето на правителството на Сакскобургготски, и по време на тройната коалиция с премиер Сергей Станишев. Дотолкова им отслабна вниманието, че допуснаха всичките да бъдат елиминирани на изборите през 2009 г. ... След 2009 г. участието на ДС в скритата държава намаля значително и там се настаниха хора от организираната престъпност. Това личи и в момента от начина, по който задкулисието прегазва авторитета на всички държавни институции. Те са в насипно състояние".
В предаването "12+3" Иван Костов категорично подчерта, че "не е работа на един политик нито да сочи, нито да обвинява" и добави, че ако 35 години след началото на прехода не сме научили това, "значи още не знаем как функционира държавата":
"Това е работа на прокуратурата, на следствието и на съдебната власт. Работата на политика е да работи за доброто на хората - за сигурността им и за благосъстоянието им. Данните, които сме имали (по време на управлението от 1997 до 2001 г.), сме ги дали на прокуратурата. И с това свършва процесът от страна на политиците - той спира там, където започва да действа или да бездейства прокуратурата".
Времето е лакмус, който проявява истината, каза още Иван Костов и уточни, че времето показва кой е прав и кой е крив.
Той сподели, че всичко, което му се е случило, не си е заслужавало лично за него, но си е заслужавало за хората, "защото в момента българите живеят по-добре, отколкото когато и да е било - в момента сме на 62% от средното ниво на благоденствие в ЕС":
"Политик не може да отива в политиката, без да има чувството за това, че служи на хората и е готов да направи всичко за тях. Може би е малко идеализирана представа, но не може да бъде другояче. Човек трябва да работи за другите".
Костов беше категоричен, че "всичко, което е преживяла България дотук, са го поискали с гласуването си българските избиратели":
"Те гласуваха страната им да е такава, каквато е в момента. Те го правят, защото те избират политическото си представителство".
Ще изпълня гражданския си дълг и няма да се уморя, нищо не ми струва да отида да гласувам, заяви Иван Костов и призова всеки да направи това.
Интервюто на Снежана Иванова с Иван Костов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Парламентарната комисия по енергетика отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за възобновяемите енергийни източници. Това стана без дебати и без присъствие на представители на президентството. Промените в закона, които бяха прегласувани от комисията, бяха защитени от заместник-енергийния министър Ива Петрова: "С приетия..
В Гърция са задържани трима фармацевти и двама лекари, с обвинение за организиране на престъпна група по издаване на фалшиви рецепти за скъпо струващи лекарства, които след това продавали на черния пазар за наркомани. Използвали личните данни на пациенти, като изписвали за тях лекарства за лечение на психични болести, които след това продавали на..
Испания преживява първата за тази година гореща вълна. Дни преди края на май температурите в южната част на страната достигнаха до рекордните 40 градуса. "Ситуацията е всичко друго, но не и нормална", казва говорителят на Държавната метеорологична агенция Рубен дел Кампо. По думите му е възможно Испания да преживее най-горещите дни за това..
Практическо ръководство - насоки за рисковете, застрашаващи живота и здравето на децата, и за осигуряване на тяхната безопасност на обществени места, ще бъде предоставено във всички общини, както и ще бъде достъпно за подрастващи, за родители, настойници, учители, психолози и др. Това каза пред журналисти Камелия Николова, главен директор на..
Движението на джипове и АТВ-та до Седемте рилски езера отново ще бъде забранено през летния сезон - готви се специална заповед за въвеждане на забраните, каза за БНР кметът на Сапарева баня Калин Гелев. Насрочена е среща на представители на 9 служби и звена - Общината, полицията, жандармерията, Регионалната дирекция по горите-Кюстендил, НП "Рила",..
Помощникът на руския президент Владимир Путин Владимир Медински съобщи, че се е обадил днес по телефона на украинския министър на отбраната Рустем Умеров и му е предложил точна дата и място на среща, на която двете страни да си разменят меморандуми с условията за прекратяване на огъня. Русия предлага втори кръг преки преговори с Украйна в Истанбул на..
България все още не е получила отговор от САЩ за покупката на ракетната система за залпов огън с повишена мобилност "Хаймарс". Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов пред ресорната комисия. Комисията одобри доклада за състоянието на отбраната и инвестиционните планове до 2032 година. Придобиването на ракетна система за залпов огън..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..