Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата се открива утре - 8 октомври и може да се види до 26 октомври

Вавилонската кула на Георги Маринов в галерия "Стубел"

4
Снимка: Личен архив

Чрез серията пластики на тема "Вавилонската кула", представени в галерия "Стубел", Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които той преминава, разработвайки тази вечна тема в изкуството. Това пише за изложбата Аксиния Джурова.

Изложбата се открива утре - 8 октомври от 18 часа и може да се види до 26 октомври. Куратор на изложбата е Аксиния Джурова.

"Темата в изложбата е митологично-духовна, но по-скоро наблягам в дълбочина на духовното, отколкото на притчата. И най-вече ми се иска да насоча вниманието на хората, които ще посетят изложбата, към изводи, които биха се провокирали от това, което ще видят утре.

Да, сякаш с течение на времето би трябвало човек да е овладял природата, но се оказва, че това не е така. Човек не е надскочил и днес Божественото, макар че би било чудесно всеки от нас да надскочи ежедневието и да погледне облаците и да види Земята отвисоко, разказа за "Хоризонт" Георги Маринов.

Георги Маринов

Какво още пише за изложбата Аксиния Джурова:

 "Още в текста на Битие "11: 1-9", където се описва изграждането на Вавилонската кула, е заложена възможността за нейното противоречиво тълкуване, произтичащо от фонологичното сходство на града Вавилон "бабу – илу", т. е. "Божията порта", с еврейската дума "Бабел" – смесване, объркване. Така темата за Вавилонската кула – зикурат не само занимава и вдъхновява през вековете хората на изкуството и литературата, интерпретирайки я в опозицията: от "Кулата на раздора" до мястото, където чрез владеенето на езиците различните народи се опознават и съжителстват в мир.

Вавилонската кула носи в себе си и още един съществен прочит. Той се опира на наратива, в който се описва построяването на замисления от синовете на Ной, след Потопа, Стълб, който стига до небесата и Бога. Така Вавилонската кула е символ и на възгордяването на човека, допуснал греховната мисъл да съперничи на Бога, да влезе в битка с Него. Непокорство, което предизвиква гнева му и Той разбърква, размесва езиците на строителите и ги разпръсва по света, наказвайки ги за забравата да живеят в мир.


Георги Маринов, опирайки се на "направиха тухли с огън и тухлите им послужиха за камък" Юбилей "10: 20-21", създава няколко варианта на Вавилонската кула от теракота и гранит, предоставяйки широк диапазон на зрителите в опита им да намерят, те самите, отговора на изхода от битката на небесния със земния свят. За фон на неговите оригинални интерпретации той разполага, съвършено целенасочено, в салона на Галерията изящни пластики на тема: "Шлемове", "Воини", "Торсове". Чрез тях скулптурът се стреми да напомни познатия ни дотук в исторически аспект трагичен финал от опита на човека да влезе в битка с Бога. Сблъсъкът, от който са останали само отломки.

Изложбата на Георги Маринов е предизвикателство за тези, които, скрити зад привидния си комфорт, не желаят да прочетат нейното послание в днешния тревожен свят, а в неговото развитие  тя е определен успех и внасяне на собствен прочит във вечните теми – на човешкото възгордяване, греховност и последствията от тях."

А самият автор не скрива, че от изкуство днес трудно се издържа човек, особено от скулптура, едно тежко и често самотно занимание, но пък с времето усеща, че все по-малко му липсват хора, особено, ако няма какво да научи от тях


Още по темата слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30