Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойци на "Хизбула" са атакували израелски сили на ливанска територия

Части на израелската армия в северната част на Израел, 30 септември 2024 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бойци на "Хизбула" са атакували израелски военни сили на ливанска територия, недалеч от границата с Израел.

Израелските части били подложени на обстрел с ракети и артилерия и принудени да се изтеглят, според твърденията на "Хизбула".

Трима израелски войници са пострадали тежко при сражения в Южен Ливан, съобщиха от израелската армия. Продължават израелските въздушни удари в южните предградия на ливанската столица Бейрут. Сирени за въздушна тревога прозвучаха в Северен Израел тази сутрин.

Израелската армия е разрушила тунел, прокопан от "Хизбула" от Южен Ливан и с изход на израелска територия. Подземният проход е минавал от района на ливанския град Маруахин към израелското село Зарит. Военните продължават да издирват други тунели по цялата граница.

Призивът на "Хизбула" за прекратяване на огъня показва, че въоръжената групировка е понесла тежък удар и отстъпва, заяви говорителят на Държавния департамент Матю Милър. По-рано представителят на ливанската шиитска групировка Наим Касем заяви, че организацията подкрепя усилията на председателя на ливанския парламент Набих Бери за постигане на примирие.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Край село Доситеево  - 5 август 2025 г.

Има опасност пожар да навлезе в харманлийското село Доситеево (обновена)

Пожар може да навлезе в село Доситеево в община Харманли. Предупреждение за това разпрати тази вечер по Bg-Alert областният управител на Хасково. Разпоредена бе подготовка за евакуация. Засегнатите площи са около 6000 декара, седем противопожарни автомобила бяха разположени в подстъпите на Доситеево, за да пресекат приближаващия огън. Преди..

обновено на 05.08.25 в 21:11
Батискафът

Бреговата охрана на САЩ: Компанията "Оушън Гейт" носи вината за имплозията на батискафа "Титан"

Американската брегова охрана приписа цялата вина за имплозията на батискафа "Титан" преди 2 години на компанията "Оушън Гейт" и загиналия ѝ собственик Стоктън Ръш. Той и още четирима души загинаха при инцидента с плавателния съд, изследващ останките от потъналия кораб "Титаник".  Издирват безследно изчезнал батискаф в Атлантическия океан Нови..

публикувано на 05.08.25 в 20:45

НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 г.

НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 година. Такива обновени планове на новото ръководство на космическата агенция цитират американски медии, а основна причина е конкуренцията с Русия и Китай за изграждане на постоянна база на естествения спътник на Земята.  "Напредъкът в тази изключително важна технология за поддържка на..

публикувано на 05.08.25 в 20:32

Блумбърг: Русия обмисля въздушно примирие с Украйна, но без спиране на войната

Кремъл обмисля варианти за отстъпка спрямо президента на САЩ Доналд Тръмп, която би могла да включва ограничено въздушно примирие с Украйна , за да се опита да предотврати заплахата от вторични санкции, въпреки че Русия остава решена да продължи войната си, съобщава Блумбърг. Длъжностни лица признават, че посещението на американския пратеник..

публикувано на 05.08.25 в 20:29
Снимка: Сдружение на олимпийските отбори по природни науки

Медалистите от Международната олимпиада по информатика се завърнаха у нас

С полет от Милано на летище "Васил Левски" в София този следобед се прибраха българските ученици, които спечелиха два златни и два сребърни медала на 37-ото издание на Международната олимпиада по информатика в Боливия, която е най-престижното световно състезание в тази област. То се проведе между 27 юли и 3 август, а участие взеха 330 състезатели от..

публикувано на 05.08.25 в 19:43

Митата на Тръмп не пощадяват и най-големите му привърженици в ЕС

Митата на американският президент Доналд Тръмп на пощадяват и най-големите му привърженици в Европейския съюз, пише в коментар агенция Франс прес. Унгарският премиер Виктор Орбан обеща, че завръщането на неговия скъп приятел Доналд Тръмп на поста президент на Съединените щати ще постави началото на нова "златна епоха". Но профсъюзният лидер..

публикувано на 05.08.25 в 19:25

Община Сапарева баня забрани фойерверките и пиротехниката заради риска от пожари

Община Сапарева баня забрани фойерверките и   използването на пиротехнически изделия през летните месеци заради риска от пожари. Такава заповед издаде кметът на курортния град Калин Гелев на основание на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия. На същото основание такава заповед издадоха вече общините..

публикувано на 05.08.25 в 19:14