Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Игов: Понякога децата са по-разумни и по-силни от възрастните

| Интервю

"Психичното здраве в България за съжаление е доста окаяно. Според проучванията на Дружеството на психолозите, само една трета са готови да отидат без никакви притеснения на психолог или психотерапевт. Мислим си, че може би основната причина е, че хората си казват „Аз не съм болен, за какво трябва да ходя на терапия?!“, споделя психологът Иван Игов в предаването "Време за живот". 

Той е автор на училищната програма по психология и един от  основоположниците на професията “Училищен психолог” у нас. Завършва "Психология" в СУ “Св. Климент Охридски”.  Има 40-годишен опит в сферата на приложната психология. Автор е както на държавните стандарти по психология в средните училища, така и на книги, учебници, ръководства и публикации по специалността. Координатор и консултант по национални и международни проекти за намаляване на агресията в училище, включително по линия на УНИЦЕФ. Създател е на  блог за детска психология -  www.iigoff.com. Член е на Консултативния съвет по въпросите на децата в България, както и на Европейската асоциация на психолозите в образованието. За свой учител Иван Игов приема американския психолог Карл Роджърс, който заедно с Ейбрахам Маслоу е основател на хуманистичния подход в психологията.

Преди 3 години Игов става част от екипа на първия сериал в България, посветен на психологическата помощ - "Тревожност". Поканен е от режисьора и продуцент Илиян Джевелеков да се включи като консултант при написването на сценария. Повечето от разказаните истории в детско-юношеския кабинет, са базирани на случаи от неговата професионална практика. Можете да гледате "Тревожност" всяка неделя от 21.00 часа по БНТ 1. 

"През 80-те години бяхме назначени първите училищни психолози. И дори тогава децата винаги са идвали по-лесно, отколкото родителите им, говоря за юноши. Имало е случаи, когато са били санкционирани у дома, че споделят. Но те имат нужда от авторитети по-различни от родителите, това е един нормален етап в юношеска възраст, когато детето излиза от семейството, започва да се социализира с приятели, с другите хора. За това отвън също са ни нужни авторитети, а ние определено имаме криза на авторитетите. И ако оставим само инфлуенсърите и блогърите да създават общественото мнение на децата ни, то тогава наистина сме закъсали."

Все още в  40 годишната си практика Иван Игов се сблъсква с родители, които не мислят, че имат работа в кабинета му, неглижират професионалното му мнение, както и желанието му да помогне на детето им.

„Ако дойдете в кабинета ми ще видите, че на масичката, която стои до мен, има много красиви парцалчета, бродирани, с копчета. Това са парите, които едно момиченце ми дава. Тя идва сама, защото родителите й отказват  да дойдат. И тя ми плаща по този начин. Все още се изненадвам на някои случаи. Понякога децата са по-разумни и по-силни от възрастните.“

Често Иван Игов се среща със стресирани и тревожни родители, които вярват, че трябва да преодоляват всяко предизвикателство на градския живот, но също така се съмняват дали са  достатъчно добри във възпитанието на децата си.

"В повечето случаи тревожните родители създават тревожни деца. Защото освен че родителите учат децата си на социални умения, те ги учат и на емоции. Когато майката е по-тревожна, може да се създадат такива проблеми. Те не са нерешими. Затова когато работя с родители, аз първо се опитвам да сваля тяхната тревожност."

 "Понякога родителите привиждат проблеми при децата си, за да викат за помощ. Те казват “Помогни на мен, за  да се справя с него, с живота си, с партньора си." 

Цялото интервю с психолога Иван Игов можете да чуете в звуковия файл.



По публикацията работи: Радослава Топалова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03