"Психичното здраве в България за съжаление е доста окаяно. Според проучванията на Дружеството на психолозите, само една трета са готови да отидат без никакви притеснения на психолог или психотерапевт. Мислим си, че може би основната причина е, че хората си казват „Аз не съм болен, за какво трябва да ходя на терапия?!“, споделя психологът Иван Игов в предаването "Време за живот".
Той е автор на училищната програма по психология и един от основоположниците на професията “Училищен психолог” у нас. Завършва "Психология" в СУ “Св. Климент Охридски”. Има 40-годишен опит в сферата на приложната психология. Автор е както на държавните стандарти по психология в средните училища, така и на книги, учебници, ръководства и публикации по специалността. Координатор и консултант по национални и международни проекти за намаляване на агресията в училище, включително по линия на УНИЦЕФ. Създател е на блог за детска психология - www.iigoff.com. Член е на Консултативния съвет по въпросите на децата в България, както и на Европейската асоциация на психолозите в образованието. За свой учител Иван Игов приема американския психолог Карл Роджърс, който заедно с Ейбрахам Маслоу е основател на хуманистичния подход в психологията.
Преди 3 години Игов става част от екипа на първия сериал в България, посветен на психологическата помощ - "Тревожност". Поканен е от режисьора и продуцент Илиян Джевелеков да се включи като консултант при написването на сценария. Повечето от разказаните истории в детско-юношеския кабинет, са базирани на случаи от неговата професионална практика. Можете да гледате "Тревожност" всяка неделя от 21.00 часа по БНТ 1.
"През 80-те години бяхме назначени първите училищни психолози. И дори тогава децата винаги са идвали по-лесно, отколкото родителите им, говоря за юноши. Имало е случаи, когато са били санкционирани у дома, че споделят. Но те имат нужда от авторитети по-различни от родителите, това е един нормален етап в юношеска възраст, когато детето излиза от семейството, започва да се социализира с приятели, с другите хора. За това отвън също са ни нужни авторитети, а ние определено имаме криза на авторитетите. И ако оставим само инфлуенсърите и блогърите да създават общественото мнение на децата ни, то тогава наистина сме закъсали."
Все още в 40 годишната си практика Иван Игов се сблъсква с родители, които не мислят, че имат работа в кабинета му, неглижират професионалното му мнение, както и желанието му да помогне на детето им.
„Ако дойдете в кабинета ми ще видите, че на масичката, която стои до мен, има много красиви парцалчета, бродирани, с копчета. Това са парите, които едно момиченце ми дава. Тя идва сама, защото родителите й отказват да дойдат. И тя ми плаща по този начин. Все още се изненадвам на някои случаи. Понякога децата са по-разумни и по-силни от възрастните.“
Често Иван Игов се среща със стресирани и тревожни родители, които вярват, че трябва да преодоляват всяко предизвикателство на градския живот, но също така се съмняват дали са достатъчно добри във възпитанието на децата си.
"В повечето случаи тревожните родители създават тревожни деца. Защото освен че родителите учат децата си на социални умения, те ги учат и на емоции. Когато майката е по-тревожна, може да се създадат такива проблеми. Те не са нерешими. Затова когато работя с родители, аз първо се опитвам да сваля тяхната тревожност."
"Понякога родителите привиждат проблеми при децата си, за да викат за помощ. Те казват “Помогни на мен, за да се справя с него, с живота си, с партньора си."
Цялото интервю с психолога Иван Игов можете да чуете в звуковия файл.
Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..
Очакваме първото гостуване у нас на голямата американска оперна звезда Джойс ДиДонато . На 31-и май ще бъде рециталът й "Кралицата" в партньорство с пианиста Крейг Тери в зала "България". С него ще завърши вторият сезон на поредицата “Съкровени гласове“, в която българската оперна дива Соня Йончева представя свои звездни колеги на..
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..