Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Научни среди, военни и бизнесът у нас си сътрудничат за разработки на дронове

| Интервю
Дрон "Блек хорнет"
Снимка: Ройтерс

Военните търсят български фирми – партньори за малки и леки дронове. Това казаха представители на Министерството на отбраната и държавното дружество "Терем". 

Причината – да има ноу-хау в тази област, български специалисти, а и модерни нови технологии в армията. Заради войната в Украйна поуките са в полза за навлизането на дроновете в армията. Дори и президентът съвсем наскоро поиска това. И призова да имаме обособен Национален център във въоръжените сили за подготовка на оператори на дронове.

От близо 4 години е сериозният интерес на военните към дроновете. От 2020 година датира първата обществена поръчка за дронове. Но реално движение има от 2022. И то не само заради войната в Украйна. България е проучвала възможности за придобиване на турските дронове "Байрактар", съобщи официално военното ръководство през 2022 година. 
А дронове армията ползва, макар и ограничено, от доста време. Българска фирма осигурява дроновете, с които се наблюдават стрелбите, когато ПВО и ВВС сили целят мишени при учененията на Шабла и в Черно море. ВМС се похвалиха с подводни дронове за оглед на мини на морското дъно. Очакват и два за осигуряване на хидрографски дейности и в противоминни операции.

Двата нови патрулни кораба ще имат дронове за разузнаване и наблюдение. Втора година Сухопътните ни войски и вече обучават подразделенията си как се работи с дронове. Предимно от хеликоптерен тип, но се използват и безпилотната система "Рейвън", с много по-голям обсег на действие. 

Командирът на СВ генерал-майор Деян Дешков даже заговори за нов род въоръжени сили – оператори на дронове. От няколко години армията ни има разработена Концепция за изграждане на отбранителна способност за използване на безпилотни летателни системи във Въоръжените сили. А в приоритетните проекти за модернизация на армията до 2032 година вече залегна възможността безпилотни летателни системи да участват в разузнаването, наблюдението и "с ударни възможности".

На приключилото в София изложение за дронове полковник Денислав Ушовски от Дирекция "Политика по въоръженията" в МО направи обръщение към бизнеса. А в него проличават и заложените дори и от президента Румен Радев препоръки, че армията трябва да отвори вратата.

И да се насочи не само към големите, но и към малки, нискобюджетни проекти с голям потенциал. А в МО започват да разбират какво означава "нискобюджетен проект с голям потенциал", обясни полковник Ушовски.

За антидрон системи се заговори още при дебатите за новите машини на пехотата. Антидрон системи ще имат новите два кораба. А в предишни години за тази технология се е говорело и за военните ни летища. 

"Дронове за поразяване, за разузнаване, за радиоелектронна борба са интересите на военните", обобщи полковник Денислав Ушовски от Дирекция „Политика по въоръженията“ в МО. Колко реално е възможността фирмите да отговорят на запитванията на военните, коментира и проф. Петър Христов от катедра "ВВС и ПВО" на Военната академия в София в отговор на, "биха ли откликнали фирмите да си сътрудничат с Министерството за малките дронове".

На фона на започналата вече бюджетна процедура за 2025, той казва, че и сега военни, научни среди и бизнес си сътрудничат с различни разработки за безпилотни системи. "А България трябва да има знанието и контрола на подобни технологии, от които зависи националната й сигурност", допълва той - "Но това не е само усилие за военните. А и за образованието, за възпитанието, и дори и на бизнеса."
Към нещо като връщане на контрола на страната ни към технологиите се е насочил военинят завод "Терем". Държавното дружество, което е под шапката на отбранителното министерство обяви през пролетта, че ще произвеждат дронове тип "камикадзе", разузнавателни дронове и мини дронове. 

Още тогава от дружеството заговориха за съвместни разработки с търсене на партньори и компании с опит и "доказани решения". В представянето на плановете си пред частните компании директорът на научноизследователската и развойната дейност в "Терем" Любен Йовчев звучи повече от убедително, за да ги привлече.

"В завода вече има работещи прототипи на системите за насочване на дронове в последния стадий на полета до целта. Които да са и ефективни при опити за заглушаване са сигнала", казва Любен Йовчев. Той говори и за системи, които следват най-силния източник на целта, за специални антени за разпознаването на истинския сигнал. 

Близо 200 фирми у нас произвеждат безпилотни летателни средства. Затова потенциалът за сътрудничество е голям. Директорът на научноизследователската и развойната дейност в "Терем" казва, че вече има изготвено предложение към Сухопътните ни войски.

Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Увеличава се броят на заболелите от сезонен грип и Covid-19 в Гърция

Лекарите в Гърция приканват за особено внимание при контакти с много хора. Причината е в увеличаване на броя на случаите на респираторни заболявания и на Covid-19.  В последната седмица от вируса са починали 22-ма пациенти, а в болниците са хоспитализирани 538 души с по-тежка форма, някои са интубирани. Това съобщава министерството на..

публикувано на 09.01.25 в 21:56
Снимката е илюстративна

Премахват нерегламентирани сметища в района на Ямбол

Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки усилията на администрацията борбата с нерегламентираните сметища засега остава без положителен резултат,..

публикувано на 09.01.25 в 21:48

Депутати и експерти обсъдиха законови промени, свързани с безопасността по пътищата

Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще направи всичко възможно да започне гледане на поправките в парламентарните комисии. Превантивни..

публикувано на 09.01.25 в 21:31
Снимката е илюстративна, архив.

В Гърция очакват рязка промяна на времето - задава се циклон със сняг и силен вятър

В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна покривка над 20 сантиметра се очаква по високите места на страната. Сняг ще вали и по местата с ниска..

публикувано на 09.01.25 в 20:32
Животновъдът Георги Илиев говори на заседанието на Временната комисия за проверка и установяване на факти и обстоятелства относно констатираните огнища на чума по дребни преживни животни и шарка по дребни преживни животни - 9 януари 2025 г.

Временната комисия в НС за чумата по дребните преживни заседава 3 часа, не намери решение

След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради който ЕК може да наложи тежки санкции на България.  Какво стана ясно на заседанието на..

публикувано на 09.01.25 в 20:23

АПИ ще обжалва решението на съда в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през 2021 г.

Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде направено след като агенцията получи съдебното решение от Перник. Според него АПИ носи частична..

публикувано на 09.01.25 в 20:08

Жителите на Лом настояват за спешен ремонт на пътя за Козлодуй

Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй  за един час днес  следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна от Дунавския парк и се насочи към изхода на града в посока Козлодуй под охраната на полиция...

публикувано на 09.01.25 в 20:00