Трябва ли съдът да се намесва в спорове между родители и учители по отношение начина на преподаване и изпитване на учениците? Какво трябва да се направи, за да не се стига до съдебни дела при възникване на спор в училище? Конкретен случай стана повод за широки дискусии по темата и отново раздели обществото. Стигна се до там, че представители на различни политически сили заеха позиции в полза на едната или другата страна в спора, като отправиха взаимни обвинения срещу опонентите си.
Случаят е следният - майка печели дело, заведено от учителя по география на сина й, който я обвинява в клевета. Заради спора между двамата момчето спира да посещава часовете по география и е оставено да повтаря годината. Ябълката на раздора е дадената от учителя домашна работа за поправка на оценка, която е на тема: "Истанбулската конвенция".
Докъде се простира свободата на учителя при избора на материали и задачи за подготовка на учениците и до каква степен родителите имат право да се намесват в начина на преподаване на учителите, пред БНР коментираха председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета Диян Стаматов и Яна Алексиева, изпълнителен директор на Асоциация "Родители".
За да не се стига до подобни спорове на територията на училището, първото нещо, което трябва подобрим, е комуникацията между учителите, родителите и учениците. Около това се обединиха Алексиева и Стаматов.
"Преди да стигнем до това как да решаваме конфликти, наистина е добре да мисли как да изградим едно качествено общуване", посочи Алексиева.
"Подобряването на комуникацията всъщност става с много комуникация. За голямо съжаление, през последните десет години – с напредването на технологиите, истинската комуникация е сведена до минимум в училище. Тя става все по-малко и с използването на електронните дневници. А това не трябва да е така".
В нормативните актове, които регулират отношенията между учителите, родителите и учениците няма конкретно разписание за това как могат да се преодолеят спорове, обясни Диян Стаматов. Всичко е оставено във възможностите за добра комуникация на отделните участници.
"Училището е една истинска житейска игра, в която участниците трябва да намерят допирни точки, но винаги в името на развитието на ученика, а не на удовлетворяване егото на възрастните. Училището не е място за спорове на възрастни".
Проучвания, направен от Асоциация "Родители“, показват, че в много голям процент родителите имат нужда и желание да бъдат част от живота в училище и да общуват с учителите.
"Между училището и родителите трябва да бъдат изградени системи от услуги, които да подкрепят и двете страни. Един учител не може да бъде оставян сам да се справя с тежка ситуация, нито едно семейство да получава препоръка: "Направете нещо за детето си. Не знаем какво".
Според Диян Стаматов комуникацията в училище може да се върне, но не чрез стандартните родителски срещи.
"Те не работят. Срещите да се правят в един нетрадиционен формат – на определена тематика, без да има изговоряне с назидателен тон към този или онзи родител, а да се дебатира по всякакви казуси".
Когато обаче се появи риск училището да се превърне в проводник на идеология или да бъде безпричинно обвинено в това, че го прави, държавата не бива да го допуска, убедена е Алексиева.
"Никоя институция не следва да го позволява. Училището трябва да бъде защитено и заради учителите, и заради децата. В него няма място за политическо решаване на конфликти. Надявам се това да не бъде допускано. Държавата има какво да свърши в тази посока".
А по отношение свободата на учителя как да преподаде един урок или една тема и кои да бъдат материалите, които да използва извън предмета, по който преподава, Диян Стаматов отговори:
"Широтата на средното образование не е висока до такава степен, каквато е във висшето училище. Това има смисъл само тогава, когато класът е с много висока степен на образователна мотивация".
Архитект Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София, съобщава пресцентърът на Столичната община. Протоколът с окончателните резултати на кандидатите и оценките на членовете на комисията от всички етапи на конкурса са публикувани на сайта на общината. Панайотова е получила над 4,3 точки..
Кандидатите за заместник-председатели на Сметната палата биха поели поста на служебен министър-председател. Това потвърдиха в отговор на депутатски въпрос Силвия Къдрева и Маргарита Николова - и двете предложени от председателя на одитната институция, и служебен премиер в два мандата Димитър Главчев. След промените в Конституцията..
Земеделският бранш отменя обявената в началото на седмицата протестна готовност заради провала на поливния сезон, съобщават от Българската аграрна камара. Решението е взето след проведена днес среща в Министерски съвет между представители на Аграрната камара и министър-председателя Росен Желязков, министъра на земеделието и храните Георги Тахов,..
Община-Рила залага средства по бюджета, който се готви за внасяне на Общинския съвет, за ремонт на пътя Рилски манастир-Кирилова поляна, 7 км, казаха от администрацията. Ще се предвидят средства и за изготвяне на проект за цялостно преасфалтиране на трасето, което води до интересни и забележителни места по маршрута. Често състоянието на пътя..
Президентът на Франция Еманюел Макрон призова европейските компании да преустановят инвестициите си в САЩ докато ситуацията с "бруталните и неоснователни" мита, обявени от американския му колега Доналд Тръмп, не се изясни. "Какво би било посланието, ако големи европейски играчи инвестират милиарди евро в американската икономика в момента, в който те ни..
Канадският премиер Марк Карни обяви ограничени контрамерки на новите американски мита за страната му, наричайки протекционистичните мерки, които обяви снощи президентът на Съединените щати Доналд Тръмп "трагедия за глобалната търговия": "Правителството на Канада отвръща със същия подход като американския - техните 25 процента с наши 25..
България заявява готовност да улесни достъпа на германски компании до високотехнологични индустриални зони у нас. Това е обявил вицепремиерът Атанас Зафиров пред извънредния и пълномощен посланик на Федерална република Германия у нас Ирене Мария Планк. На срещата е констатирано, че България и Германия задълбочават стратегическото си..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..