Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ножицата между разходи и приходи ще е още по-голяма през 2025 г."

Владимир Сиркаров: 1 януари 2026 г. е реалната дата за влизане на България в еврозоната

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Реално България може да влезе в еврозоната на 1 януари 2026 г., заяви икономистът Владимир Сиркаров в интервю за предаването "Неделя 150" на БНР.

За шансовете ни за следващата година той заяви:

"Реален шанс не мисля, че има, хипотетично може, а реалистичната дата да се целим е 1 януари 2026 г."

Според него доста е разтворена ножицата между разходи и приходи в държавния бюджет и прогнозира, че през следващата година още повече ще се разтвори. Като пример той посочи компенсациите на тока за бизнеса и смята, че това ще се отрази на бюджета за 2024 г.

"Това е ключова тема и за съжаление виждаме дисбаланси. Генерално като се погледне концепцията за зеления преход на Европа се вижда как се прави най-невъзможното по линия на срокове и технология, как процесът да се случи. Ключово  е ресурсът, който имаме и не го използваме и какви мерки трябва да се вземат, за да имаме устойчиво икономическо развитие, да имаме енергийна сигурност. Всичко това минава през редица мерки и виждаме, че тази тема е свързана с политическата конюнктура, а тя не е цветуща в България и се блокират редица важни решения", коментира той.

И припомни, че досега имаме само едно плащане около 2,6 млрд. лв. през 2022 г. по ПВУ и "оттогава наблюдаваме дискусии и опит за стиковане на ангажиментите, които трябва да защитим и изпълнението им, и да направим план как и кога, за да вземем 1,3 млрд. лв.".

Той посочи, че не вярва до изборите да има диалог с партиите на експертно, стратегическо и държавническо ниво за управлението на публичните финанси.

"Числата и общата тенденция не са позитивни, защото ножицата между приходите и разходите се разтваря все повече. Числата на финансовия министър Петкова показват, че през 2025 ситуацията ще е утежнена. Ако текущите мерки се запазят, ножицата ще се разтвори още и ще отидем на дефицит около 18 млрд. лв., може и да е по-малко, или около 8 % бюджетен дефицит. За битка да достигнем за 3% трябват сериозни действия по разходните части. И за мен това е по-ефективното, но необходимо е да се търсят реформи по разходната част", препоръча икономистът Владимир Сиркаров.

Според него "със сигурност рязане на разходи ще е по линията на капиталовите програми" от инвестиционната програма на общините. И прогнозира съкращаване на проекти, "защото капиталовите разходи първи се пипат":

"Въпреки че от икономическа гледна точка е най-тежко, защото това са единствените ефективни разходи, ако се извършват както трябва. Не трябва да забравяме, че решенията се взимат на база политически и електорален интерес, другото е замразяване на публични разходи. Трябва да се предприемат такива мерки с определен мащаб и да има политически консенсус, за да се премине конструктивно този период."

Сиркаров коментира, че се отваря дискусията за увеличаване на приходите през промяна на данъчната система:

"Силно съм скептичен за позитивните ефекти, смятам, че ще са негативни. Има мерки в разходната част, но са свързани с политическа воля и консенсус, а такъв не се вижда на небосклона."

Според него една от мерките е изсветляване на икономиката и коментира бума на купуване на имоти с пари в кеш.

"Изсветляването на икономиката е труден процес, свързан с комплексна работа на всички институции. Смятам, че НАП направи доста неща. Ако няма корупция в държавната администрация, изсветляването на икономиката ще стане по-бързо, ако средата се подобри, стимулът ще е по-голям да се плащат данъци и осигуровки", коментира икономистът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В четвъртък ще бъде пуснато движението по пътя Мездра – Ботевград

В четвъртък ще бъде пуснато движението по пътя Мездра – Ботевград, който се ремонтира от години. В това увери регионалният министър Иван Иванов.  По думите му на 18 юли ще бъде изцяло възстановено и движението през тунелите "Правешки ханове" и "Топли дол" на магистрала "Хемус", а до края на този месец ще приключат и ремонтите по виадуктите по..

публикувано на 01.07.25 в 15:52
Административният ръководител на Окръжна прокуратура - София Наталия Николова.

Прокурор Николова: Не посочвайте никакви лични данни на хора, които не са проверени

Българи и украинци с българско гражданство са замесени в разбитата световна мрежа за пране на пари и данъчни престъпления. Прокуратурата и ГДБОП разбиха международен канал за пране на пари и данъчни измами Окръжният прокурор на София Наталия Николова обясни, че чрез банкови сметки на новоучредени търговски дружества на имената на малоимотни лица..

публикувано на 01.07.25 в 15:51

Намаляват нарушенията в горите в централната част на Северна България

Намаляват нарушенията в горите в Централна Северна България, съобщиха от Северноцентралното държавно предприятие – Габрово. За юни горските инспектори са направили над хиляда и сто проверки. През юни горските служители са направили 1113 проверки в държавните гори в областите Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра и Разград. Близо 40 на сто..

публикувано на 01.07.25 в 15:29
Украински военни, 15 февруари 2024 г.

Украински дронове са нанесли удари срещу военен завод в руския град Ижевск

От украинска страна се съобщава, че са били атакувани производствени мощности и складове, като е избухнал пожар. Заводът се намира в Република Удмуртия на повече от 1300 километра от Украйна. В него се произвеждат зенитно-ракетни комплекси "Тор" и "Оса", както и ударни безпилотни апарати "Харпия". При атаката са загинали трима души, а 35 са..

публикувано на 01.07.25 в 15:08

УМБАЛ "Д-р Г. Странски" с успех в развитието на роботизираната онкохирургия

Клиниката по онкологична хирургия към Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Д-р Георги Странски"-Плевен постигна исторически успех, като извърши първата у нас робот-асистирана операция със системата Da Vinci X на пациентка с карцином на млечната жлеза. Това събитие бележи важен етап в развитието на роботизираната..

публикувано на 01.07.25 в 14:56

БАБХ разпореди проверки на всички ферми за кокошки носачки с клетъчно отглеждане

Българската агенция за безопасност на храните ( БАБХ ) е разпоредила извънредни проверки във всички промишлени обекти за клетъчно отглеждане на кокошки носачки. Решението на агенцията идва, след като международно разследване показа кадри с лоша хигиена и нехуманни условия на живот на птиците в габровското село Крамолин.  Агенцията по храните..

публикувано на 01.07.25 в 14:54

Еврокомисарят по търговията отива във Вашингтон за преговори

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович, който е на визита в Турция, утре ще отлети към Вашингтон, съобщи говорителят на Комисията Тома Рение.  В САЩ той ще проведе срещи с представители по въпросите на търговията, след което ще направи изявления в социалните мрежи. Американският президент Доналд Тръмп даде срок на ЕС до 9-и юли,..

публикувано на 01.07.25 в 14:46