Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Публично разследване на нападението с "Новичок" в Солсбъри

Паркът в Солсбъри, в който Доун Стърджис е открита в безсъзнание след досег с "Новичок".
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Обединеното кралство ще започне публично разследване на нападението с нервнопаралитичното вещество "Новичок" в Солсбъри, за да се установи дали целите на атаката са били надеждно защитени от МИ-5 и полицията, след като стана ясно, че една от тях е била жертва на хакерска атака от руското разузнаване, съобщи вестник "Таймс".

Бивш върховен съдия ще започне изслушвания за смъртта на 44-годишната Доун Стърджис, която почина след отравяне с "Новичок" след извършеното по-рано нападение срещу Сергей Скрипал, руски двоен агент, и дъщеря му Юлия. Семейство Скрипал, които бяха намерени в безсъзнание на пейка в градски парк, се разболяха тежко, но оцеляха.

След това Стърджис, майка на две деца, случайно попадна на бойното нервнопаралитично вещество в шишенце за парфюм, използвано през март 2018 година при опита за убийство на Скрипал, за което британското правителство обвини Кремъл.

Общественото разследване, което започва на 14 октомври в Солсбъри, ще разследва ролята на руската държава в отравянето и предполагаемото участие на офицери от руското разузнаване. Ще бъде проверено също дали властите на Обединеното кралство са взели подходящи предпазни мерки в началото на 2018 година, за да защитят Скрипал от нападение.

Като бивш офицер от руското военно разузнаване, който е действал като двоен агент за МИ-6 и е бил освободен от руски затвор през 2010 година, след размяна на шпиони, той беше смятан за потенциална мишена. В писмо до НАТО през 2018 година сър Марк Седуил, тогавашен съветник по националната сигурност, пише: "Имаме информация, показваща интереса на руското разузнаване към Скрипал, датиращ поне от 2013 година". Той допълва, че имейл акаунтите на Юлия Скрипал са били атакувани от киберспецилисти на руското разузнаване.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 12 000 дка засегна пожарът в Пирин

Над 12 000 декара площ засегна пожарът в Пирин, който избухна в петък вечерта и се развива предимно в горска територия. Днес в битката с огъня ще се включат хеликоптери. Вятърът променил посоката си и в момента пожарът се връща към Струмяни и Сандански - каза областният директор на пожарната Валентин Василев: "В момента фронтът се развива в..

публикувано на 28.07.25 в 09:31

МВР отчита подобрение на обстановката с пожарите

Като по-добра от вчера оценяват от МВР обстановката с пожарите в страната в сравнение с неделя. Екипажите за въздушно гасене на пожари от Франция, Словакия и Унгария би трябвало да започнат да помагат при гасенето. С изключително големи размери и мащаб остава пожарът около село Струмяни. Там приоритетно трябва да бъдат пренасочени средства,..

публикувано на 28.07.25 в 09:15

Симеон Караколев за шарката по дребните преживни животни: Пожарът вече гори и у нас!

Близо 100 огнища на шарка по дребните преживни животни вече има у нас. Над 10 000 са унищожените животни . Животновъдите са разтревожени, но дават разнопосочни сигнали и искат противоречащи си неща от институциите.  " Това нещо за нас е вече пожар. Само че този пожар не може да бъде изгасен толкова бързо , колкото всички ще очакват", коментира..

публикувано на 28.07.25 в 08:56

Министрите от ОПЕК+ ще проведат заседание за петролната политика на организацията

Във Виена се очаква Съвместната комисия на министрите от мониторинговия комитет на ОПЕК+ да проведе заседание, съобщи Ройтерс. Възможно е министрите да препоръчат промени в политиката на организацията по добивите на петрол, но е малко вероятно да спрат взетото по-рано решение за увеличение на производството, допълва БТА. В началото на..

публикувано на 28.07.25 в 08:49

Британският премиер Киър Стармър ще се срещне с Доналд Тръмп

Британският премиер Киър Стармър ще се срещне днес с американския президент Доналд Тръмп, който е на посещение в Обединеното кралство, предадоха Пи Ей Медия и ДПА. Очаква се двамата лидери да обсъдят конфликта в ивицата Газа и бъдещето на американските мита върху британската стомана, допълва БТА. Двамата лидери изградиха добри..

публикувано на 28.07.25 в 08:39

Осем души са ранени при руска атака срещу Киев

Осем души бяха ранени тази нощ при нова руска атака с дронове и ракети срещу Киев. Ударен е жилищен блок. Четирима от ранените са в болница, съобщи в "Телеграм" началникът на военната администрация на столицата Тимур Ткаченко. Въздушна тревога беше обявена за няколко часа и на други места, в по-голямата част от Украйна, предаде Ройтерс...

публикувано на 28.07.25 в 08:25
Боец на хутите по време на антиамерикански протест в Сана, Йемен, 12 юли 2024 г.

Хутите отново заплашиха с атаки над кораби

Йеменските хути заявиха вчера, че ще атакуват всички кораби, принадлежащи на компании, които работят с израелски пристанища, независимо от националността им, предаде Ройтерс. Хутите поясниха, че това е четвъртият етап от военните им операции срещу Израел, отбелязва БТА. Израел спира военните операции в части от Газа за 10 часа на ден Говорител..

публикувано на 28.07.25 в 08:13