Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симеон Цончев: Това е една добра и светла история

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Анимари Димитрова: Искаме да отворим повече пътища, възможности и светове за децата

| Интервю
Училище за надежда
Снимка: Facebook - Училище за надежда

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от първи ноември.

Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства, като им се осигуряват качествено образование, възпитание и грижа.

Създатели на учебното заведение са актьорите Златко Златков и Анимари Димитрова. Те продават собственото си жилище в София и прекъсват актьорската си кариера, за да се посветят на децата. 

"Тръгнахме по този път осъзнато и с огромно желание. Искаме да им отворим повече пътища, възможности и светове". 

Симеон Цончев разказа, че е открил училището благодарение на Яна Алексиева, която е и режисьор на филма.

"Образованието дава възможност на децата да изберат сами това, което искат да правят. Тук виждам надеждата". 

Димитрова разказа в предаването "Преди всички", че първата стъпка на екипа е била да направи капсули на времето за децата, които са в училище.

"И след няколко години да им пуснат всичко, за да видят какво са мислили, за какво са мечтаели и как са виждали света. За децата всичко беше като на игра. Толкова се радваха, когато екипът идваше при нас!" 

Учениците живеят през цялата учебна година в пансион към учебното заведение.

"Някои от тях остават при нас дори и по време на ваканциите. В момента имаме 25 деца, които са от предучилищна група до седми клас. 

Заложили сме четири пътеки на изкуството – танц, музика, театър и приложно изкуство. Това са неща, с които те се занимават всеки ден. Изкуството развива ума, въображението и емоционалната интелигентност". 

Подкрепата във финансово отношение за нас е много важна, посочи Димитрова. 

"Трудно е, нямаме тази устойчивост, която бихме искали".

Огромното им желание е да разширят дейността си. Недостигът на средства е това, което ги спира да работят с повече деца. 

Не е лесен и подборът на ментори и учители, обясни тя. 

"Тези хора, които са тук, са малко по-различни. Те са заредени с желание и любов към децата".

Много се надяваме този филм да стигне до сърцата на повече хора и те да припознаят това, което се случва тук, призна Димитрова.

Цончев отбеляза, че трябва да сме любопитни. 

"Това е нещо чисто, което ще ни зареди с позитивни емоции, една добра и светла история.

Много ми се иска да си спомним за българските будители и годините, в които се изгражда новата българска държава, а умните хора инвестират в образование".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13