Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Симеон Цончев: Това е една добра и светла история

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Анимари Димитрова: Искаме да отворим повече пътища, възможности и светове за децата

| Интервю
Училище за надежда
Снимка: Facebook - Училище за надежда

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от първи ноември.

Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства, като им се осигуряват качествено образование, възпитание и грижа.

Създатели на учебното заведение са актьорите Златко Златков и Анимари Димитрова. Те продават собственото си жилище в София и прекъсват актьорската си кариера, за да се посветят на децата. 

"Тръгнахме по този път осъзнато и с огромно желание. Искаме да им отворим повече пътища, възможности и светове". 

Симеон Цончев разказа, че е открил училището благодарение на Яна Алексиева, която е и режисьор на филма.

"Образованието дава възможност на децата да изберат сами това, което искат да правят. Тук виждам надеждата". 

Димитрова разказа в предаването "Преди всички", че първата стъпка на екипа е била да направи капсули на времето за децата, които са в училище.

"И след няколко години да им пуснат всичко, за да видят какво са мислили, за какво са мечтаели и как са виждали света. За децата всичко беше като на игра. Толкова се радваха, когато екипът идваше при нас!" 

Учениците живеят през цялата учебна година в пансион към учебното заведение.

"Някои от тях остават при нас дори и по време на ваканциите. В момента имаме 25 деца, които са от предучилищна група до седми клас. 

Заложили сме четири пътеки на изкуството – танц, музика, театър и приложно изкуство. Това са неща, с които те се занимават всеки ден. Изкуството развива ума, въображението и емоционалната интелигентност". 

Подкрепата във финансово отношение за нас е много важна, посочи Димитрова. 

"Трудно е, нямаме тази устойчивост, която бихме искали".

Огромното им желание е да разширят дейността си. Недостигът на средства е това, което ги спира да работят с повече деца. 

Не е лесен и подборът на ментори и учители, обясни тя. 

"Тези хора, които са тук, са малко по-различни. Те са заредени с желание и любов към децата".

Много се надяваме този филм да стигне до сърцата на повече хора и те да припознаят това, което се случва тук, призна Димитрова.

Цончев отбеляза, че трябва да сме любопитни. 

"Това е нещо чисто, което ще ни зареди с позитивни емоции, една добра и светла история.

Много ми се иска да си спомним за българските будители и годините, в които се изгражда новата българска държава, а умните хора инвестират в образование".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови правила за киберсигурност ще засегнат и по-малките фирми

Повече фирми у нас, дори и по-малки, ще бъдат длъжни да се съобразяват и подготвят за новите европейски регулации за киберсигурност. Текат сроковете за синхронизиране на Закона за киберсигурност с европейска директива, известна като НИС-2. България започна, но не довърши процедурата. В средата на септември влязоха за обсъждане промените в..

публикувано на 15.10.24 в 07:55

Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън с Нобеловата награда за икономика за 2024 г.

Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън спечелиха Нобеловата награда за икономика за 2024 г. "за изследвания върху това как институциите се формират и влияят върху просперитета", съобщи Кралската шведска академия на науките в понеделник, предаде Ройтерс. Престижната награда, официално известна като наградата Sveriges Riksbank за..

публикувано на 14.10.24 в 13:08

Адв. Христина Георгиева: Може би е дошло времето за закон за гейминг индустрията

Различни правни аспекти на гейминг индустрията ще обсъждат юристи на конференция в Ирландия . Tова определено засяга и хората, които ги играят. Припомняме глобалната инициатива на американския геймър Рос Скот, който настоя френска компания да не спира поддръжката на една от игрите, които той играе. Хиляди са се подписали в близо 13-те световни..

публикувано на 14.10.24 в 11:36
 Спаска Тарандова

Спаска Тарандова: Библиотеките работят за повишаване на цифровите умения и медийната грамотност

" Любителите на традиционната хартиена книга на някакво ниво намаляват, но си има едно твърдо ядро от 25%, което наистина има тези навици и чете . Ние трябва да отговаряме и на новите тенденции. Все повече се чете от екран. Все още сме длъжници на българското общество, тъй като библиотеките не предлагат електронни и аудиокниги ". Това заяви пред..

публикувано на 14.10.24 в 11:04
Галин Стоев

Галин Стоев за скандала с театрите: Умален вариант на случващото се в държавата

" Шокът беше голям. Срамът беше голям . Притеснението, че отсега нататък, каквото и да кажа, принадлежа към това съсловие и съм част от това съсловие. Легитимността на това съсловие е много силно оспорена от този скандал." Това мнение изрази пред БНР театралният режисьор Галин Стоев в отзвук от скандала с театрите в Разград и Смолян и..

публикувано на 14.10.24 в 08:34

Проф. Олга Брусиловска: Русия не влезе в Украйна, за да откъсне парче от територията, а за да ни унищожи

Украйна е на прага на третата военна зима. Може би най-тежката. Може би дори решаващата. Въодушевлението, което предизвика операцията в руската Курска област през август, отминава. Бавното, но сигурно напредване на руснаците в Донбас върна подтиснатото настроение от изтощителната война. Войниците са уморени, цивилните - също. Усеща се..

публикувано на 12.10.24 в 10:20

Светлана Йорданова: Фрапантните случаи с наркотици започват от 10-годишна възраст

Днес Фондация "За един чист живот" съвместно с Министерството на образованието стартират национална кампания "Родителите - липсващото звено в работата с тинейджъри, когато експериментират с наркотици". Децата имат нужда от своите родители тогава, когато влизат в рисково поведение, свързано с употребата на наркотични вещества , подчерта пред БНР..

публикувано на 11.10.24 в 10:00