Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симеон Цончев: Това е една добра и светла история

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Анимари Димитрова: Искаме да отворим повече пътища, възможности и светове за децата

| Интервю
Училище за надежда
Снимка: Facebook - Училище за надежда

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от първи ноември.

Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства, като им се осигуряват качествено образование, възпитание и грижа.

Създатели на учебното заведение са актьорите Златко Златков и Анимари Димитрова. Те продават собственото си жилище в София и прекъсват актьорската си кариера, за да се посветят на децата. 

"Тръгнахме по този път осъзнато и с огромно желание. Искаме да им отворим повече пътища, възможности и светове". 

Симеон Цончев разказа, че е открил училището благодарение на Яна Алексиева, която е и режисьор на филма.

"Образованието дава възможност на децата да изберат сами това, което искат да правят. Тук виждам надеждата". 

Димитрова разказа в предаването "Преди всички", че първата стъпка на екипа е била да направи капсули на времето за децата, които са в училище.

"И след няколко години да им пуснат всичко, за да видят какво са мислили, за какво са мечтаели и как са виждали света. За децата всичко беше като на игра. Толкова се радваха, когато екипът идваше при нас!" 

Учениците живеят през цялата учебна година в пансион към учебното заведение.

"Някои от тях остават при нас дори и по време на ваканциите. В момента имаме 25 деца, които са от предучилищна група до седми клас. 

Заложили сме четири пътеки на изкуството – танц, музика, театър и приложно изкуство. Това са неща, с които те се занимават всеки ден. Изкуството развива ума, въображението и емоционалната интелигентност". 

Подкрепата във финансово отношение за нас е много важна, посочи Димитрова. 

"Трудно е, нямаме тази устойчивост, която бихме искали".

Огромното им желание е да разширят дейността си. Недостигът на средства е това, което ги спира да работят с повече деца. 

Не е лесен и подборът на ментори и учители, обясни тя. 

"Тези хора, които са тук, са малко по-различни. Те са заредени с желание и любов към децата".

Много се надяваме този филм да стигне до сърцата на повече хора и те да припознаят това, което се случва тук, призна Димитрова.

Цончев отбеляза, че трябва да сме любопитни. 

"Това е нещо чисто, което ще ни зареди с позитивни емоции, една добра и светла история.

Много ми се иска да си спомним за българските будители и годините, в които се изгражда новата българска държава, а умните хора инвестират в образование".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18