Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Полша до 2035 само 10% от отпадъците да отиват на сметище

Юстина Дзивота-Яблойнска: 80% от населението е преминало към нови технологии за отопление

"От 1 октомври 2023 г. на територията на Варшава е абсолютно забранено да се използват отоплителни уреди с твърдо гориво"

| Интервю
Юстина Дзивота-Яблойнска - директор "Бизнес развитие" в компания за технологии за пречистване
Снимка: Наталия Ганчовска

Полски компании представиха пред българските си колеги националната политика на страната и фирмени практики  в областта на кръговата икономика и регулаторната рамка в управлението на битовите и производствени отпадъци
Организатори на срещата бяха Българската стопанска камара, Посолството на Република Полша в София и полското Министерство на климата и околната среда. На конференцията присъстваха и технологични компании с разработки в сферата на оползотворяването на отпадъците.
Как в Полша домакинствата масово заменят традиционните отоплителни уреди с високи технологии и биогорива, и как властите насърчават не само битовите потребители, но и бизнеса в прехода към зелена икономика и нулев въглероден отпечатък. Това коментира Юстина Дзивота-Яблойнска - директор "Бизнес развитие" в компания, специализирана в технологиите за пречистване и повторно използване на индустриални отпадни води, пред репортер на БНР:
"Технологиите, които използваме са свързани с изискванията на Европейския съюз за опазване на околната среда с цел намаляване зависимостта от въглищни източници на енергия, за намаляване използването на енергия от въглищни централи, за да се отговори на европейските изисквания. Това е политически въпрос, не е на компаниите. От страна на бизнеса, това което ние можем да кажем е, че този процес може да се случва само постепенно. Няма как да се затворят отведнъж всички въглищни мини и това е процес, който може да продължи дълго време."
 И сподели: "Ние изполваме европейските фондове за тази цел. За периода до 2027 година, тези компании, които искат да закупят и да внедрят технологии, опазващи околата среда са с приоритет при получаването на финансиране. Когато разработят своите проекти и в тях е записано желанието да намалят използването на енергия, на индустриален отпадък, да използват отново отпадните води, тогава техните проекти имат приоритет пред останалите."
"Приоритет е и намаляването на отпадъците като цяло. До 2025 година целим да постигнем до 55% оползотворяване на отпадъците от хартия, метали, пластмаса и стъкло и 60% до 2035 г. да бъдат повторно използвани. Така до 2035 само 10% от отпадъците да отиват на сметище. Специално хранителните отпадъци могат да се използват за компостиране, за торове, за производство на енергия от биогаз, но това, което е най-важно, е промяната на манталитета на хората. Правителството, компаниите и неправителствените организации са едната страна, но трябва да се мисли по-мащабно, за да бъде променен манталитетът на всеки един", разказва за целите  Юстина Дзивота-Яблойнска.
 И споделя опита за финансиране и подкрепата на местната власт:
"Практиката в Полша е да се използват европейските фондове от самите общини и с тях те да плащат на населението, за да се откаже от старите технологии и да ги замени с нови, енергоспестяващи и рециклиращи. Общинските власти плащат на домакинствата, за да се откажат от стария начин на отопление и на използване на стари уреди и да ги заменят с нови. Гражданите не са оставени сами да поемат този товар на замяната на технологиите, а са подкрепени от властите. Така градовете инвестират в чистотата на въздуха и по-добрите условия за живот на всички."
"Тази вълна набира скорост.  Например, през 2021 година само във Варшава са заменени над 1500 такива стари технологии и устройства. Печките на твърдо гориво са заменени с нови и модерни и са били свързани с градската отоплителна мрежа. От 1 октомври миналата година на територията на Варшава е абсолютно забранено да се използват отоплителни уреди с твърдо гориво. А шест години преди тази забрана общината на Варшава започва постепенна замяна и финансова подкрепа на населението за замяната на тези уреди с други - на газ, модерни екологични бойлери, газови бойлери или отоплителни помпи. Също използват соларна, вятърна енергия", отговори Юстина Дзивота-Яблойнска на въпроса за желанието на гражданите да подменят отоплението си.
И посочи, че:
"Към момента са останали само около 3000 стари отоплителни печки. 80% от населението е преминало към нови техологии. От началото на процеса до днес 80% от домакинствата са заменили своите стари уреди. За финансова подкрепа за подяна на тези уреди могат да кандидатстват всички - домакински кооперативи, физически лица, предприемачески организации, т.е. всички, които искат да постигнат този ефект.  Миналата година общият процент на рециклиране е бил 15%. Други 12% са били използвани за компостиране и други 30% от отпадъците са били неутрализирани или за производство на енергия, или по друг начин. Остатъкът е бил депониран."
 "Бих казала, че при внедряването на тези технологии не е въпрос на това какви са разходите, а какво се пести след като се внедри тази технология, защото ако сравняваме това, което е на старта, една такава технология струва повече от традиционната, но след внедряването на тази технология, голяма част от отпадъците се използват повторно и като цяло се плаща по-малко, отколкото при традиционните технологии. Ако законодателят реши да стимулира населението, манталитетът се променя много лесно. Пример за това са високите такси за генериране и депониране на прекалени количества отпадъци, за неизползване повторно на отпадните води, ако трябва да плащаш все повече и повече, тогава компаниите и домакинствата много лесно се съгласяват да си сменят технологията с нещо, което ще им спести плащането на тези такси", сподели аргументите си Юстина Дзивота-Яблойнска.
Тя е категорична: "Ние инвестираме, за да живеят нашите деца по-добре."
Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на КНСБ Пламен Димитров (в средата) в Благоевград

Пламен Димитров: Ако заплатите не бъдат увеличени, ще има стачки и хората ще искат повече

Между 125 и 200 милиона лева са необходими, за да се увеличат с 15 процента заплатите в 7-8 рискови сектора. Ако това не стане, протестите ще се радикализират, а исканията ще нарастват. Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в Благоевград, където беше открит първия в страната синдикален клуб за срещи и консултации. Секторите, в..

публикувано на 10.04.25 в 18:39
Стилиян Петров

Синът на Стилиян Петров, който носи същото име, се насочва към британската политика

22-годишният Стилиян Петров-младши, британски гражданин, син на легендарния полузащитник на Селтик и Астън Вила Стилиян Петров, който носи същото име, е решил да се насочи към политиката. Той ще участва на предстоящите местни избори като кандидат на "Реформирай Обединеното кралство" на Найджъл Фарадж, съобщи "Дейли мейл", позовавайки се на..

публикувано на 10.04.25 в 18:33
Иво Инджов

Иво Инджов: Германия се очертава като една от силите в ЕС, която ще отстоява европейските интереси

Германия се очертава като една от силите в ЕС, която, без да се конфронтира излишно със САЩ, ще отстоява европейските интереси . Това каза пред БНР политологът доц. Иво Инджов. Според него има доста амбициозни точки в споразумението за съвместно управление на консерваторите и социалдемократите в Германия.  "Това е възможното решение за..

публикувано на 10.04.25 в 18:30

Уолстрийт отново отвори с понижения на основните си индекси

След вчерашната еуфория Уолстрийт отново отвори с понижения на основните си индекси. "90-дневното отлагане на митата помага, но не премахва несигурността", коментира Майкъл Гапън, главен икономист за Съединените щати на JP Morgan. В Европа – основните индекси записаха повишения. След като не само Вашингтон, но и Брюксел обяви 90-дневно..

публикувано на 10.04.25 в 18:11
Ударена от руски дрон къща в района на Киев

Русия обяви, че е превзела още едно селище в Сумска област

Руската армия е превзела още едно селище в украинската Сумска област, съобщи министерството на отбраната на Москва. Руската армия навлезе в Сумска област, след като през последните седмици изтласка украинските войски от по-голямата част на руската Курска област, която е разположена от другата страна на границата. В същото време украинският президент..

публикувано на 10.04.25 в 18:07

Българските власти връщат в Ливан тленните останки на атентатора от "Сарафово"

Българските власти репатрират в Ливан тленните останки на атентатора от летище "Сарафово". За това съобщи агенция Франс прес от Бейрут, позовавайки се на отлично запознат източник. Според него семейството на Мохамад Хасан ал Хюсейни, който се самовзриви на бургаското летище на 18 юли 2012 година - е наело адвокат, с помощта на който е..

публикувано на 10.04.25 в 17:49

Директорът на Художествената галерия в Силистра със самостоятелна изложба

Изложба с аромат на кафе се откри тази вечер в Силистра. Това е първа самостоятелна изложба от 12 години насам на директорът на Художествената галерия Йордан Колев. Голяма част от творбите той излага за първи път пред публика. Йордан Колев е директор на Художествената галерия в Силистра от 2013-та година. Изложбата не е..

публикувано на 10.04.25 в 17:39