Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Методи Лалов: Съдебната система е негодна да прилага еднакво и справедливо закона

| Интервю
Методи Лалов
Снимка: Савина Спасова

Политиците да дават обещания за политиките, които ще изпълняват, когато са във властта и отговорността за законодателни промени да бъде споделена, защото промените в съдебната система бяха смачкани от парламентарно представените партии, под една или друга форма. И когато гражданите призовават министри да им изложат проблемите, те да слизат при тях.

Това каза бившият председател на Софийския районен съд Методи Лалов в интервю пред БНР. В предаването "12+3" той коментира становището на Съюза на съдиите, с което се обявяват срещу този ВСС да избира главен прокурор и извънпроцесуалното подслушване на депутати.

"Съдебната система е негодна да прилага еднакво и справедливо закона. Г.Г. беше подслушван 4 месеца незаконосъобразно, без факти, че нещо е направил, а пришит към други лица. Впоследствие съдът осъди прокуратурата, че са му причинени имуществени вреди. Помните и за стотин души на протестите", припомни адв. Лалов, който бе общински съветник в СОС.

"Извън процесуални информации и събиране на данни е допустимо само за целите на НПК. Становището на Руси Алексиев е, извинявайте, ченгеджийско. Депутатите могат да бъдат подслушвани, когато са изпълнени основанията на Закона за СРС и НПК", каза още Методи Лалов.

И заяви, че "трябва да чуем политическите кандидати за подобряване на законодателството, защото когато стана въпрос за депутати изкристализираха всички проблеми за използване на СРС-та".

"Вината за ситуацията е категорично на политиците, споделена с тази на магистратите, защото магистратските техните среди нямат съпротивителни сили,  най-малко да изискват конкуренция, да изискват от ВСС да бъде създадена. Някой път трябва да се стигне до едни по крайни действия, включително  неподчинение, говорене по медиите", смята адв. Лалов.

"Позицията на Съюза на съдиите е удар във въздуха, защото няма никакви юридически аргументи, този компроментиран и с изтекъл мандат ВСС да не избере главен прокурор. Да, след решение на КС, ВСС има право по закон да направи процедурата и избора. А гражданите да се запитат, каква е тази държава, какво е това общество, след като не може да излъчи няколко кандидати, наистина ли няма кой? Разбира се, че има, но те знаят, че ВСС няма да приеме номинациите им, ще станат жертви и предварително ще легитимират Сарафов, като се създаде привидна конкуренция", коментира бившият председател на СРС.

И не пропусна да спомене, че Сарафов е наследник на Цацаров и Гешев, "той е бил под крилото и част от екипа им". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Костадинов

МЕЧ и АПС не са подкрепили искането на "Възраждане" за внасяне още днес на нов вот на недоверие

Депутатите от МЕЧ и АПС са отказали да подкрепят искането на "Възраждане" за внасяне още днес на нов вот на недоверие към правителството заради водната криза в цялата страна.  Това съобщи лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов в кулоарите на парламента.  До инициативата се стигна, след като стана ясно, че МЕЧ отлагат внасянето на вот на..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Атанас Запрянов: До 29 юли трябва да заявим размера на средствата от SAFE

Всички проекти за увеличаване и модернизиране на отбранителните способности на Българската армия, с които страната ни ще кандидатства пред механизма за сигурност на Европа SAFE, са част от националния план за отбрана и подлежат на одобрение от парламента като част от националния дълг.  Това каза в Благоевград министърът на отбраната Атанас..

публикувано на 24.07.25 в 14:17
Александър Симидчиев

ДБ подкрепя мотивите на Радев за вето на промените в Закона за здравното осигуряване

Обединение "Демократична България“ подкрепя мотивите, с които президентът Румен Радев налага вето на законодателните промени, с който бяха върнати лимитите за медицинска помощ, плащани от Здравната каса.  Това стана ясно от изявление на д-р Александър Симидчиев в кулоарите на парламента:  Президентът връща за ново обсъждане промените в..

публикувано на 24.07.25 в 14:15
Васил Данов

Васил Данов: Не очаквам среща Путин - Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна

Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от ръководството на Атлантическия съвет на България, като припомни, че говорителят на Кремъл Дмитрий Песков вече е казал, че "преди това много работа трябва да се свърши, а под много работа те разбират..

публикувано на 24.07.25 в 13:46
Андрей Зографски и председателят на групата на „Спаси София” в СОС Борис Бонев

"Спаси София": Терзиев иска минералната баня в Банкя да бъде отдадена на концесия за 200 хил. лв.

От "Спаси София" алармират, че кметът на София Васил Терзиев иска минералната баня в Банкя да бъде отдадена на концесия. Общинският съветник Андрей Зографски определи предложението като скандално, тъй като в банята са инвестирани 9 млн. лв. общински пари, а според внесения доклад, годишната концесионна такса ще бъде 200 хиляди лева...

публикувано на 24.07.25 в 13:44
Богомил Петков

КПК объркала депутат от ПП с районен кмет

Депутатът от ПП-ДБ Богомил Петков съобщи, че е бил призован от служител на Комисията за противодействие на корупцията да даде показания по анонимен сигнал за корупция в качеството си на кмет на столичния район "Витоша". Проблемът е, че той е депутат от Габровския избирателен район и никога не е бил кмет, стана ясно от обясненията на Петков в..

публикувано на 24.07.25 в 13:43

СОС решава за завършването на бул. "Тодор Каблешков"

Столичният общински съвет решава ще бъде ли завършен изцяло булевард "Тодор Каблешков". Кметът на София Васил Терзиев настоява СОС да одобри промяна в подробния устройствен план, като да позволи отчуждаване на имот, попадащ върху част от новия булевард. От групата на "Спаси София" бойкотират решението. Мотивът им е, че такова действие ще..

публикувано на 24.07.25 в 13:20