Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Формулата на плана на Зеленски е "мир чрез предупреждение"

Президентът на Украйна Володомир Зеленски в Брюксел - 17 октомври 2024
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Украйна трябва да бъде в позиция на силата преди каквито и да било преговори с Русия." Това заяви президентът Володимир Зеленски на западните съюзници. В Брюксел той представи своя "план за победа" пред европейските лидери и министрите на отбраната от НАТО.

Формулата на плана на Зеленски е "мир чрез предупреждение", който може да бъде постигнат ако Съединените щати, Великобритания, Германия, Франция и Италия разположат на територията на Украйна възспиращ арсенал далекобойни оръжия. 

"Украйна е готова за преговори, но за тях трябва да сме силни", каза Зеленски.

"Никой не иска един ден войната отново да се върне. Нашият съвместен натиск срещу Русия и укрепването на нашите отбранителни способности са ключът към края на тази война и към предотвратяването на възможността Русия отново да я започне", убеден е украинският президент, който заяви в Брюксел, че осъществяването на неговия план за победа зависи от волята на съюзниците. 

Настроеният приятелски към Москва унгарски премиер Виктор Орбан нарече плана на Зеленски "повече от ужасяващ" и призова в социалните мрежи Франция и Германия да започнат "от името на целия Европейски съюз" преговори с руснаците "възможно най-скоро".

Въпреки че го нарече "силен сигнал", генералният секретар на НАТО Марк Рюте вече предупреди, че не одобрява целия план на Зеленски. 

"Алиансът трябва да преразгледа изцяло своите дългосрочни отношения с Русия", обяви Рюте, който подчерта, че в краткосрочен план решението е ясно - да се гарантира, че Русия няма да постигне напредък в Украйна, но в дългосрочен план все още има много отворени въпроси. Рюте обаче е категоричен, че "един ден Украйна ще бъде член на НАТО".

Преди първата високопоставена среща в щаб-квартирата на НАТО под ръководството на новия генерален секретар Рюте британският министър на отбраната Джон Хейли заяви, че посланието на Алианса е пределно ясно - "като съюзници на Украйна сме длъжни да направим всичко възможно да увеличим помощта, да притиснем още повече Русия, за да гарантираме победата на Украйна", каза Хейли, и обясни защо:

"Защитата на Европа започва в Украйна. Тя се бори за същите ценности и за същите свободи, които ние защитаваме. Затова сме длъжни да подкрепяме Украйна колкото дълго е необходимо".

В навечерието на срещата на НАТО германският канцлер Олаф Шолц призова да се проучат всички начини за прекратяване на войната, включително разговори с Путин, но това да бъде съгласувано с Киев. Утре Шолц приема в Берлин американския президент Джо Байдън, френския президент Еманюел Макрон и британския премиер Киър Стармър.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Кюстендил се обявява срещу  изграждането на ветроенергиен парк в Осогово

Редица организации, сдружения, политически партии, еколози, туристически дружества и сдружения, много граждани от Кюстендил с публикации в социалните мрежи се обявяват срещу  изграждането на ветроенергиен парк в Осогово. Планира се изграждане на ветроенергиен парк в Осоговската планина Готвят протест срещу изграждането на ветроенергиен парк..

публикувано на 28.04.25 в 16:55
Андрий Сибига

Украйна иска незабавно поне 30-дневно примирие

В отговор на предложеното от руския президент Владимир Путин тридневно примирие в Украйна от 8 до 10 май за 80-годишнината от края на Втората световна война, Украйна обяви, че незабавно иска поне 30-дневно примирие. Русия прекратява бойните действия в Украйна от 8 до 11 май "Ако Русия наистина иска мир, тя трябва да спре огъня незабавно. Защо..

публикувано на 28.04.25 в 16:48
Снимката е илюстративна.

Моторист е блъснат на кръстовището при ул. "Пиротска" и бул. "К. Величков" в София

Катастрофа между три автомобила на бул. "Цариградско шосе" в София в посока летището предизвика задръстване в следобедните часове днес. При друг инцидент на кръстовището при ул. "Пиротска" и бул. "Константин Величков" е блъснат моторист. За момента няма информация за състоянието му .

публикувано на 28.04.25 в 16:41
Николай Георгиев, началник на Общинския инспекторат - Плевен

Общинският инспекторат в Плевен установи нарушения при проверки на летните градини към питейни заведения

Общинският инспекторат в Плевен установи нарушения при проверки на летните градини към питейни заведения. В половината от случаите е надхвърлена разрешената площ и собствениците могат да бъдат глобени. Проверки са направени по пешеходната зона - ул. "Васил Левски", на площадите "Възраждане" и "Свободата", каза Николай Георгиев, началник на..

публикувано на 28.04.25 в 16:19
Хората напускат станция на метрото след прекъсването на тока, Мадрид, Испания, 28 април 2025 г.

Още не е ясна причината за масовото спиране на тока на Иберийския полуостров

В Испания и Португалия продължава хаосът, предизвикан от мащабни спирания на тока на целия полуостров.  От над 3 часа няма ток в огромни части от Испания и Португалия, което предизвика транспортен хаос и ограничава мобилните комуникации. Влаковете в цяла Испания са спрени. В столиците Мадрид и Лисабон автомобилното движение е затруднено заради..

публикувано на 28.04.25 в 16:10
Доц. Ангел Джонев

Възстановен е научният институт "Западни покрайнини"

Възстановен е научният институт "Западни покрайнини", учреден през 1932 г., но прекъснал дейността си при така нар. "народна власт", каза за БНР избраният за председател историк от Кюстендил доц. д-р Ангел Джонев. Институтът е официално регистриран в Софийския градски съд, ще има офис в столицата и екип, който ще координира дейността му...

публикувано на 28.04.25 в 15:51

Детското отделение на Ловешката болница е затворено до 7 май

Детското отделение на Многопрофилната болница в Ловеч е затворено до 7 май заради авария и течове на парната инсталация и необходим неотложен ремонт. Заради заболяване на началника на отделението временно не работи и неонатологията. Проблемът с детското отделение, което беше основно обновено преди година, е от 18 април, поясни..

публикувано на 28.04.25 в 15:44