Композиторът Росалин Наков казва, че много обича инструменталната музика. Сам създава такава и я изпълнява на пиано. Като композитор пише песни и за известни певци.
Дълбокият свят на музиката обаче отваря пространството на чистият звук, който се абстрахира от стиха и стила на певеца. В това звучене слушащият музиката се потапя в нейното пространство, като сам изгражда картината. Попада в определено настроение или пък търси мелодия подходяща за своето.
Росалин Наков казва също, че музиката му е много подходяща за нощта. Това е времето, в което слушащият настройва сетивата си така, че да възприеме мелодията в нейния неподправен от страничен шум вид и тя да окаже своето въздействие върху него.
Музиката има способността да изважда от нас скрити чувства, емоции, да ни навежда на определени мисли, да ни дава яснота в конкретни проблеми. Тя ни се отразява някак лечебно, пречистващо, обновяващо.
Този, който я създава и изпълнява е вложил в нотите определени кодове, с които това се случва.
"Големите наши изпълнители, с които съм имал честта да работя са толкова характерни, запомнящи се и толкова различни едновременно. Ние сме създали толкова песни с тях, но като че ли на български език те наистина звучат по-добре, каза за БНР Наков.
"Писал съм и в ранните часове преди утрото, когато е тихо, макар че работя със слушалки на пианото, за да не преча на никого, така се и откъсвам от атмосферата и реалността изобщо около мен.
Това е усещане, чувство, което няма с какво да го сравниш, допълни той.
"Огромният плюс на инструменталната музика е, че всеки слушател може да открие нещо за себе си. В песента ме води настроението, създадено от прочитането на текста и така лека полека се оформя кой ще е изпълнителят на песента, допълни музикантът.
Той представи в студиото на БНР премиера на инструментална пиеса, част от албума, който ще съдържа 11 пиеси:
"Те са отдавна желани от мен и в тях съм вложил много труд и старание, работя от няколко години върху тях, ангажирах доста хора, но мисля, че се получи нещо интересно.
Търсил съм на пръв поглед една по-елементарна мелодика, по-дишаща музикална фраза, което на пръв поглед изглежда лесно, но не е чак толкова, и под тази семпла мелодична линия се развиват доста сложни и хармонични процеси.
Участниците изпълнители са: Цветан Недялков - китари, бас китари - Ивайло Звездомиров, Васил Петров с кратки вокални фрази на английски, саксофон - Димитър Льолев, тонрежисьор и тромпетист - Иван Христов, соло на Теодоси Спасов в една от пиесите, народната певица Нели Андреева, момичетата от вокална група "Спектрум", аз съм на пианото.
Мисля, че сме създали едно много добро настроение, обобщи композиторът.
Образователен концерт за деца се проведе в Монтана
Васил Петров – Да бъде светлина
Френският посланик посети Монтана 12-те песни допуснати в конкурса "Бургас и морето" вече са ясниРосалин Наков е композитор, пианист и музикален педагог Образование – магистър "Академия за музикално и танцово изкуство" гр. Пловдив. Твори в областта на жанровете: популярна музика, музика за деца и инструментална музика; автор на музика за телевизионни и театрални продукции.
Носител на многобройни награди от участия в български и международни конкурси и програми. - Голямата награда на конкурса "Бургас и морето" 2000 г. - Три награди от „Златния Орфей” 1993 г. - Втора и трета награда на Българско Национално Радио от конкурса за нова поп и рок песен „Златна Пролет” 1992 г., 1993 г. - Награда за цялостен принос в развитието на конкурса „Сладкопойна чучулига” 2008 г. - Награда на Съюза на българските композитори, 2003 г. - Първа награда от конкурса за нова поп и рок песен „София 2013” и др. Самостоятелни авторски концерти в Европейския парламент - Брюксел, 2002 г. и Страсбург, 2018 г.
Член на национални и международни журита – „Бургас и морето”, финал на Детска Евровизия- Кипър-2008 г. и Малта-2014 г. и др. Основател на детска вокална група „Сладки пуканки” към Националния дворец на децата София, ДВГ „Атлантик”, ДВГ „Детски смях” Монтана.
Композитор на химна на олимпийския отбор - “Светът е Олимпиада”- 2008 г., Пекин
Негови песни са включени в репертоара на Лили Иванова, Орлин Горанов, Васил Петров, Йорданка Христова, дует „Ритон", Силвия Кацарова, Белослава, „Сигнал”, Маргарита Хранова, Милица Божинова, Панайот Панайотов, Николай Урумов, Христо Чешмеджиев, Симеон Владов, Васил Попов, ДВГ към Българското Национално Радио, „Радио деца” и др.
Участва като пианист и организатор в събития на Президентство, Парламент, Посолства, Столична Община, Резиденция “Бояна”, Атлантически клуб, Асоциация „Родители”, Фондация „За нашите деца”, INTERNATIONAL POLICE ASSOCIATION- България и други институции и неправителствени организации. Автор и продуцент на образователния концерт за деца “Детска усмивка”, посветен на безопасността на децата на пътя, опазването на природата и екологично възпитание, здравословен начин на живот и здравословно хранене при децата.
Още по темата в звуковия файл.
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..