Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обемът на средния речен отток общо за страната сравнен с 2023 г., която също е много суха, е със 72% по-нисък, обяви екоминистърът

Министър Петър Димитров: Качеството на въздуха се подобрява в цялата страна

Тенденцията е трайна и устойчива, категоричен е той

| Интервю
Снимка: БГНЕС
"Качеството на атмосферния въздух се подобрява в цялата страна. Това е тенденция, която е трайна и устойчива".

В това увери служебният министър на околната среда и водите инж. Петър Димитров.

Пред БНР той бе категоричен, че в последните 3 години на територията на цялата страна няма превишение на средногодишните норми за фини прахови частици.

По думите му местоположението на мониторинговите станции се определя съгласно националното и европейско законодателство от работна група, която предлага тяхното местоположение и те трябва да отговарят на значителен брой критерии. Същевременно МОСВ съгласува с общинската администрация направените предложения, добави той. 
В интервю за предаването "Неделя 150" екоминистърът обясни, че в случая се касае за преместването на една мониторингова станция от Орлов мост в кв. "Младост". По думите му тя е преместена заради строежа на метрото

За да преместим един пункт, трябва да имаме 3 години от последното замърсяване, констатирано от този пункт, изтъкна той и подчерта, че това ще е факт в края на тази година. След това на база на решението на работната група пунктът ще бъде изместен.

Едното преместване на станция в Пловдив е заради продажба на имот от страна на общината и вече е частна собственост, а другото - заради важен инфраструктурен проект, посочи още инж. Димитров. По думите му станциите работят и дават резултати:

"Тези резултати са измерими със съществуващите референтни пунктове на община Пловдив и община София". 

Министърът е категоричен, че тези станции напълно отговарят на изискванията на ЕС.

"Те са там, където е предложено да бъдат. Същевременно има известни измествания от тези показатели, но те са на база на съществуваща важна инфраструктура", повтори той.

"Въздухът не се мери в точка. Този пункт обхваща километри атмосфера", категоричен бе инж. Димитров.

По думите му целта на работната група е да намери най-подходящото място за тези станции, като съгласува решението с общинската администрация. Това важи за цялата страна. Според него няма проблем с местоположението на станциите за измерване на качеството на въздуха. 

"В момента също се разглежда на база новите резултати - тези станции ще бъдат сложени на по-подходящи места, защото например станцията в "Младост" в последните 3 години не е констатирала превишение на фини прахови частици и може да бъде преместена на подходящо за целта място. Това се отнася за всички станции - ще бъдат преразгледани", обяви той и съобщи, че в началото на следващата година може да се очаква становище на работната група.
 
Пред БНР инж. Петър Димитров коментира и проблема с водите и безводието. Според него той е комплексен

"Той е свързан преди всичко с климатичните изменения и ниската ефективност". 

Основният проблем, свързан с безводието, е климатичните изменения, смята екоминистърът. По данни на НИМХ последните 4 години са много сухи. Последният юни е най-топлият юни за целия срок на измерване, даде пример той. 

"Оттокът за тази година сравнен със средния отток от всички реки през миналата година е намалял със 72% за цялата страна. Най-тревожно е това намаление, изразено в Дунавския водосборен район, където намалението на води е 82%, измерено на устието на реките. Това води до заключението, че липсва пролетно пълноводие, от което нашите водохранилища се захранват и в последствие през сухата част на годината пускат водни количества за съответните нужди".

В последните 4 години оттокът в реките е силно занижен, направи заключение министърът. По думите му продължителното засушаване е заради високите температури, липсата на валежи и снежна покривка, меките зими, липсата пролетно пълноводие. Според него това е основният комплекс от фактори, които водят до намаляване на водите. Действията на МОСВ са насочени към балансирано разпределение на наличния ресурс и насърчаване на ефективността във водохранилищата, които министерството управлява, коментира инж. Димитров и посочи:

"Населено място на режим, водоснабдявано от язовири, чиито ресурс се управлява от МОСВ, няма. Нивото на тези водохранилища пада, което е тревожно".
 
Друга причина, според него, е ниската ефективност. Загубите са катастрофални, констатира министърът на околната среда и водите. ОП "Околна среда" финансира ВиК дружествата, за да може да се направят водни цикли, които да намалят загубите, напомни той и подчерта, че има добри и лоши примери в тази посока.

Очевидно е, че трябва да се вземат мерки, но те не могат да бъдат насочени само към водоснабдителните дружества, а това трябва да е национална политика, изказа мнението си инж. Димитров.

Според него ситуацията с напояването е още по-тревожна. За първа година "Напоителни системи" успя да отдели някакви средства за възстановяване и поддръжка на основна напоителна инфраструктура, изтъкна той и добави също, че започва рехабилитация на помпени станции и язовири. По думите му това са дългосрочни и средносрочни цели, които изискват колосални средства и не могат да бъдат решени с лека ръка. Краткосрочно местната власт и ВиК структурите могат да предприемат спешни мерки към участъците, където се наблюдават най-големи водозагуби, смята той. Според него в краткосрочен план трябва да се възстановят помпените станции, които в миналото са позволявали да се ползва ресурса на река Дунав

Трябва да бъдем подготвени, категоричен бе министърът. 

"МОСВ акцентира върху науката, за да се справим с този въпрос. На база на това, което виждаме, може да направим само много обща представа за това какво ни чака".

Цялото интервю на Явор Стаматов с инж. Петър Димитров в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са кандидатите за Видински митрополит

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са излъчените днес кандидати, между които следващата неделя ще бъде избран новият Видински митрополит. На 9 февруари Синодът ще посочи кой от двамата ще оглави Видинската епархия. Определят кандидатите за Видински митрополит

публикувано на 02.02.25 в 13:46

Илияна Йотова: Темата за бюджета се използва повече за политическа конфронтация

Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на страната в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението, финансите и икономиката. Това заяви в село Делчево вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в традиционното зарязване на лозята и празника на виното. Темата за бюджета се използва повече..

публикувано на 02.02.25 в 13:35

Протести в Гърция искат оставки в държавната телевизия

Продължават протестите пред централата на държавната телевизия ЕРТ в Атина. Искат оставката на цялото ръководство на държавната медия. Отразяването на мащабните протести за железопътната катастрофа предизвика недоволството на опозиция и протестиращи срещу държавната медия. В деня, когато цяла Гърция излезе на демонстрации, държавната..

публикувано на 02.02.25 в 13:29

Продължава възстановяването на селата Воден и Крайново

Възстановяването на селата Воден и Крайново, които пострадаха при пожарите миналато лято, продължава, продължава и изграждането на нови къщи на останалите без дом семейства. Първите сглобяеми къщи след пожарите във Воден и Крайново са факт, до два месеца – и останалите Близо 40 къщи бяха засегнати при пожарите през юли. 13 от тях са..

публикувано на 02.02.25 в 13:17
Пожарът край с. Радловци

Закрито преди 7 г. градско сметище край Кюстендил се самозапали отново

Закритото преди 7 години градско сметище край кюстендилското с. Радловци се самозапали отново. Сигналът е подаден тази сутрин след 6 ч., казаха от Областната дирекция на полицията. Малко преди 12 ч. кметът на Кюстендил Огнян Атанасов коментира за БНР, че ситуацията е овладяна. На място са изпратени екипи на Районната служба "Пожарна..

публикувано на 02.02.25 в 13:14
Изглед от остров Санторини.

Извънредни мерки заради сеизмична активност на остров Санторини

На остров Санторини са въведени извънредни мерки поради сеизмична активност. Предупреждават хората за изключително внимание. Сеизмолозите не изключват силно земетресение на остров Санторини заради повишената сеизмична активност на Цикладските острови в последните няколко дни. За 6 часа са регистрирани 25 труса, засега те са в рамките на..

публикувано на 02.02.25 в 12:49

Част от действащите 2G и 3G мобилни мрежи в България ще бъдат изключени

Част от действащите мобилни мрежи в България ще бъдат изключени през тази година. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров обясни, че ще бъде даден превес на мрежите от четвърто и пето поколение. Дейността на мобилните предприятия е да предоставят електронни съобщителни услуги при ползване максимално от всички..

публикувано на 02.02.25 в 12:46