Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петя Русинова:

Ранното пенсиониране да бъде възможност за учителя, а не задължение

| Интервю
Снимка: Иванка Петрова
Чуй новината! Чуй новината:

Ранното пенсиониране да бъде възможност за учителя, а не задължение - ако човекът се почувства изхабен, да се възползва от тази възможност, но ако остане в училище, той да изпълнява нещата както трябва.

Това предложи пред БНР Петя Русинова, бивш директор на училище.
"Ако учителите излязат от училище рано, ще се получи вакуум за новите учители. Българското учителство още в университета трябва да познава длъжностната характеристика на учителя", категорична бе тя.

Според нея няма нищо по-ангажиращо, по-натоварващо и водещо до прегаряне от отговорността за здравето и живота на хора: 

"Усиленият психически елемент на работата на учителя води до прегаряне. Става дума за това колко психическа енергия учителят се налага да реализира денонощно. Това кореспондира пряко с отговорността, която носи. /.../ Извън училище ние продължаваме да носим отговорност за децата. Това е денонощно. Тази отговорност за здравето и живота на децата е най-натоварващата за българския учител". 

Учителят би предпочел да работи в предвидима среда, изтъкна също Русинова. По думите ѝ страхът от неизвестното води до фрустрация у човека и до нежелана реакция, когато нещото се случи. Средата се променя шеметно, отбеляза тя и обясни:

"При тези технологии на учителя се налага да догонва както развитието на учениците, така и собственото си развитие. Налага се да догонва изискванията, които се поставят пред него. Не само родителите и семейството делегират отговорност, но и някои институции". 

Важно е в часа по математика учителят да мотивира и да предизвика интереса на учениците, коментира Петя Русинова относно инициативата на местната управа във Враца да учреди Общинска академия по математика. По думите ѝ обаче това е допълнителен ангажимент и време за учениците. 
Математиката е в основата на всичко, което ни заобикаля, но това трябва да е математиката в часа по математика, изказа мнението си тя.

Цялото интервю на Илия Вълков с Петя Русинова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Сливен от 14 април стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден

В Сливен от утре стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от  Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..

публикувано на 13.04.25 в 19:45

В Испания е разкрита мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния

Гражданската гвардия в Испания обяви, че е разбила мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния на Иберийския полуостров. В Мурсия са арестувани четирима души, заподозрени като организатори на престъпната дейност. Според разследващите, трафикантите набирали марокански имигранти, които искат да влязат в Испания. След като са платили по..

публикувано на 13.04.25 в 19:30

Руско-украински преговори за сигурността в Черно море са насрочени в Анкара

Руско-украински преговори, посветени на сигурността в Черно море, са насрочени на 15 и 16 април в Анкара. Това предаде телевизия CNN Turk, като се позова на турското министерство на отбраната. По време на дипломатически форум в Анталия по-рано тази седмица турският външен министър Хакан Фидан заяви, че страната му е готова да посредничи между..

публикувано на 13.04.25 в 19:16

Над 200 автомобили и мотори, американски марки и модели, показаха в Дупница

Над 200 автомобили и мотори - американски марки и модели, бяха показани на фестивал, организиран за трети път  в Дупница. Общината е домакин и оказва съдействие, , изложението събра за часове стотици автолюбители. За пръв път участват и от клуба на собтвеници на мотори "Харли Дейвидсън", а беше показан  и сребърният пикап Tesla Cybertruck -..

публикувано на 13.04.25 в 19:04

В Кипър бяха връчени награди за най-успешни двуобщностни бизнес партньорства

За 15-ти път в Кипър бяха връчени наградите за най-успешни бизнес партньорства между кипърски гърци и кипърски турци. Единствената по рода си инициатива е в подкрепа на мира и обединението на разделената страна чрез икономическо сътрудничество между двете кипърски общности. 96 кипърски гърци и кипърски турци, съсобственици на 48 съвместни..

публикувано на 13.04.25 в 18:48
Екип от отдела за обезвреждане на взривни устройства събира доказателства след експлозия пред офисите на Hellenic Train на авеню

Гръцка терористична организация пое отговорност за поставена бомба в Атина

Гръцката терористична организация "Революционна класова самозащита" пое отговорност за поставената в петък бомба пред централата на железопътната компания "Hellenic Train" в Атина. Атентатът предизвика само материални щети. Бомба избухна в Атина пред офисите на "Гръцки железници" Няма пострадали и жертви от взрива в Атина..

публикувано на 13.04.25 в 18:29

Броят на загиналите при руския ракетен удар по Суми достигна 32 души, над 80 са ранени

Най-малко 32 души загинаха, сред тях и две деца, при руски ракетен удар по украинския град Суми тази сутрин. Съобщава се за над 80 ранени, включително 10 деца. След атаката западните страни призоваха отново Русия да прекрати войната в Украйна. Руските балистични ракети поразиха центъра на град Суми, в близост до руската граница, два дни след..

публикувано на 13.04.25 в 18:08